İslam Alimi

Akşam Namazına Üçüncü Rekatta Yetişen Namazı Nasıl Tamamlar?

Akşam namazına üçüncü rekatta yetişen namazı nasıl tamamlar konusunda bir açıklama yapar mısınız?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Akşam namazını kılmak için camide veya herhangi bir yerde bir cemaate dahil olan kimse, eğer imam üçüncü rekatta ise önce imama uymalıdır ( namaza başlamalıdır) . Sonra ise imam akşam namazının son rekatında olduğu için son rekatı tamamlar ve son oturuşunu yapar. Daha sonra imam tahiyyat dualarını okuduktan sonra selam vererek namazı bitirir. Namaza üçüncü rekatta dahil olan kimse ise selam vermeden ayağa kalkarak namazına devam eder.

Bu ise şöyle olur. Kişi namazda imam selam verdikten sonra ayağa kalkılmalıdır ve önce sübhaneke duasını sonra fatiha suresini sonra ise bir zamlı sure okumalıdır. Daha sonra namaza normal bir şekilde ikinci secdeye kadar devam edilir, fakat ikinci secdeden sonra tekrar ayağa kalkılmaz ve tahiyyata oturarak ettehiyyatü duası okunur.

Sonra ise üçüncü rekata kalkılır ve önce fatiha suresini sonra ise zamlı sure okunur. Sonra namaza normal şekilde ikinci secdeye kadar devam edilir. Bu üçüncü ve son rekat olması hasebiyle son oturuş olan kaide i ahireye oturur ve eteyhiyatü duasını, sonra Salli ve Barik dualarını sonrada Rabbena atina ve Rabbenağfirli sureleri okunarak akşam namazının üç rekatlık farzı tamamlanır.

Akşam Namazının Üçüncü Rekatının Kıraati Sesli Okunur mu?

Cemaatle kılınan Akşam namazının üçüncü rekatının kıraatini yani fatiha suresini imam sesli okuyabilir mi? Bununla birlikte sesli mi sessiz mi okumalıdır?

Cevap: Bu konu akşam namazı veya yatsı namazı için aynıdır. İmam namaz kıldırır iken sadece birinci ve ikinci rekatta kıraati sesli bir şekilde okuyabilir. Örneğin akşam namazının üçüncü rekatında veya yatsı namazının üçüncü ve dördüncü rekatında sesli okunmamalıdır. Eğer yanlışlık ile yani dalgınlık ile sesli okur ise sehiv secdesi yapması gerekmektedir. Özetle, asıl soruya dönecek olur isek imam akşam namazının bir ve ikinci rekatında sesli, üçüncü rekatında ise sesiz bir şeklide okumalıdır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Tesatci dedi ki:

  Son rekâta yetişen sizin dediğiniz gibi yaparsa imanla 1. Oturuş olur.
  Selam vermeden kalktı. Oturdu . Buda 2 oturuş
  Tekrar kalkıp otursa 3defa oturmuş olmuyor mu.

  Halbuki en başına yetisse idi herkes gibi 2 oturuşta bitirirdi.
  Yada şöyle olmaz mı.

  Akşam namazının son rekatine uetisti. Selam vermeden kalktı subhaneke fatiha zammı süre rüku secde yapıp oturmadan kalsa
  Fatiha zammı süre okuyup otursa toplam 2defa oturmuş olur.
  Olmaz mi

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorularınız doğru ancak Akşam namazının 3 rekat olmasından kaynaklanan bir durumdur. Konu içerisinde doğru anlatılmıştır.

 2. Ali dedi ki:

  Hocam
  Aksam namazının 3. Rekatını hocayla kıldım ruku secde yaptım
  Sonrasını nasıl devam etmem gerekiyor.

  1. islamalimi dedi ki:

   Hoca selam verdikten sonra bir rekat kılmalı ve tahiyyata oturmalısınız. Sonra üçüncü rekatı kılıp tekrar tahiyyata oturarak salli ve barik dualarınıda okuyarak selam vermelisiniz.

 3. Emre dedi ki:

  2. Rektta oturmayıp kalkilsa sevih secdesi kurtarir mi namazi

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu durumda namaz tekrar kılınmalıdır. Zira kaidei ahire farzdır.

 4. MAVERA dedi ki:

  dua ile sureyi karıştırmışsınız sübhaneke dua sali barik dua ya yinede sağ olun açıklamanız için.

  1. islamalimi dedi ki:

   İlgi ve alakanız için teşekkür ediyoruz. Konu gözden geçirilmiş ve doğru bir şekilde düzenlenmiştir.

 5. islamalimi dedi ki:

  Alıntı: EMRULLAH


  Değerli ziyaretçimiz sorunuzun cevabı konuya eklenmiştir.

 6. EMRULLAH dedi ki:

  SELAMUNALEYKÜM…AKŞAM NAMAZI FARZINDA 3. REKAT DIŞTAN MI OKUNUR YOKSA İMAM İÇİNDEN Mİ OKUR…CEVAPLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 7. islamalimi dedi ki:

  murat,
  Aleküm Selam:
  Murat bey, Allah razı olsun. Bazen bu tür imla hataları yapılabiliyor hassasiyetiniz için teşekkürler. Bununla beraber  ettehiyyatü tabi ki bir duadır ve Efendimizin hadis i şeriflerinden bizlere ulaşmıştır. Konu düzenlenmiştir ve hatalar giderilmiştir. Alakanız için tekrar teşekkürler.

 8. murat dedi ki:

  selamunaleyküm hocam busayfada eteyhiyatü suresinin okur. demişsiniz ama  duadır birde yanlış yazmışsınız. ettehiyyatü  dogrusu

BİR YORUM YAZ