Sorularınız

Aklımıza Gelen Vesveseler Bizi Kafir Yapar mı?

Hocam aklıma sürekli şunu yaparsan kafirsin gibi şeyler geliyor ve işin içinden çıkamıyorum. Bende, bunu yaparsan yaptığın sürece kafir olacaksın diyorum. Kafir olduğumu düşünmeye başladım. Dinden çıktım mı namaz kılıyorum namazı bırakayım diyorum. Artık zaten senin işin bitmiş diyorum.

Ama ezan okununca gidip namaz kılma zorunluluğu hissedip kılıyorum. Dua ediyorum şifa Allah’tan siz bu halime bu derdime vesile olursanız sevinirim. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum . Allah’ın izniyle yardım edin hocam. Allah razı olsun hocam şimdiden.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, vesvese ile insan kafir olmamaktadır. Bununla birlikte yüce Mevla’mız kullarının kalblerinden geçenlerden sorumlu tutmamaktadır. Aklınıza gelen bunca düşünceye rağmen kalkıp namazınızı kılıyor iseniz siz imanlı bir kimsesiniz. Aklınıza gelen bu düşünceler ise tamamen vesveseden ibarettir ve bu düşüncelerin bir değeri yoktur. Sizde önem vermemelisiniz.

Bu düşüncelerin sizin kendi düşünceleriniz olmadığını ve sadece bir vesveseden ibaret olduğunu bilmelisiniz. Siz tuttuğunuz yoldan ayrılmayın ve vesveseleri ciddiye almadan ibadetlerinize devam edin. Günlük hayatınızda istiğfarı arttırın. Zira tövbe bir çok derde devadır. Aklınıza geldikçe kısık sesle veya içinizden “Estağfirullah” deyin. Unutmayın tövbe etmeniz için illa ki bir günah işlemeniz gerekmemektedir. Tövbe aynı zamanda bir duadır. Tövbe ile yüce Mevla’mıza yaklaşırsınız. Yüce Mevla’mıza yaklaştıkça bahsettiğiniz vesveseler yok olmaya başlayacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu