Sözlük

Akıncı Ne Demek? Osmanlı’da Akıncılar

Akıncı kelimesi Türkçe kökenli bir kelimedir. Türk tarihinde önemli bir yer olan Akıncı ne demek? sorunu detaylı olarak cevaplayalım. Akıncı kelimesinin anlamı ise Şöyledir:

  • Akın etmek.
  • İstila etmek.
  • Hücum etmek.

Akıncı birliği Osmanlı İmparatorluğu içerisinde yer almaktaydı. Bu önemli birlikler sınır bölgelerinde, düşman ülkelerine akınlar yapmak suretiyle düşmanları yıpratmaya çalışan hafif süvari birliklerdir.

Akıncı kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK’ye göre akıncı kelimesinin anlamı şu şekildedir:

  • Düşman ülkesine akın yapan savaşçı.
  • İleri uç oyuncusu.
  • Hafif süvari birlikler.

Tarihimizde Akıncı Kimdir?

Osmanlı'da Akıncı

Büyük Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk zamanlarında görev alan ve özellikle sınır boylarında gaza göreviyle akınlar düzenleyen “Gaziler” adında ki birlikler zaman içerisinde akıncı birliğine dönüşmüştür. Savaşta rolleri ise ön saflarda yer alarak düşmanı etkisiz hale getirmek ve bu amaçla gerilla yöntemlerini kullanarak düşmanların oyunlarını bozmaktır.

Osmanlı akıncıları ise değişik bölgelerde bulunmuşlar her bir birliğin başında da bir kumandanları bulunmaktaydı. Bin askerin kumandanına binbaşı, yüz askerin kumandanına yüzbaşı, on askerin kumandanına onbaşı denmekteydi. 

Akıncılar, Avrupa’da ise korku yayan heybetli cesur korkusuz savaşçılardı.

  • Dalmaçya ve Arnavutluk’da Gazi Evrenos ve oğulları,
  • Mora ve Yunanistan’da Gazi Turhan Bey ve oğulları,  
  • Bulgaristan’da Gazi Mihal Bey ve oğulları, 
  • Bosna ve çevresinde Malkoçoğlu

Bu akıncı aileleri babadan oğula akıncılığı hep sürdürmüşlerdir. Böylelikle bir sistem Şeklini almış ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa fetihlerinde büyük bir değere öneme sahip olmuştur.

Akıncı Ne Demek? Hakkında Detaylı Bilgi

Akıncı iyi bir liderdir. Kendine has görüş ve düşünceleri vardır.Sorumluluk ve görev almaktan kaçınmazlar cesur insanlardır. Ancak bazı durumlarda cesaretlerini kontrol edip hemen karar vermemelidirler, esnek olabilmeli ve diğer insanların düşüncelerini de dikkate almalıdırlar

İnsanların görüş ve düşüncelerini dikkate alır ve dikkatli bir şekilde dinler ama insanların etkisinde kalarak karar vermez. Yetenekleri kıskanılacak derecede iyidir. Önsezileri oldukça kuvvetlidir. Bir işe başladıklarında sadece o işe odaklanırlar ve gayet iyi bir şekilde bitirirler.

Etraflarında sempatik insanlar olarak bilinirler ve sevilirler. Motivasyonları olağan üstüdür ve çok enerjik insanlardır. Ancak sinirlenmeye ve şiddet göstermeye meyillidirler. Hafife alınamayacak kadar güçlü kişilerdir.Yaratıcı insanlardır ve kendilerine oldukça güvenirler ve kendilerine özgün kişilikleri vardır. Yardım etmeyi adeta hayat biçimi olarak benimsemişlerdir.

Merhametli insanlardır. Ancak iyi insanlar oldukları için iyi niyetlerini su istimal etmekten çekinmeyen insanlar etrafında çok olmuştur ve ne yazık ki akıncıları bu konuda hiç rahat bırakmamışlardır.Zaman zaman bu insanlar akıncıların arasına fitne sokmaktan da çekinmemişlerdir. Ancak akıncının tarihe yazdığı başarıları engeleyememişlerdir.

Osmanlı denilince akıllara gelen Mimar Sinan’ın Eserleri başlıklı konuyuda ziyaret edebilirsiniz.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu