Kurban

Akika Kurbanının Etini Kimler Yiyebilir?

Çocuğum için kesmiş olduğumuz Akika kurbanının etini annem, babam, kayın validem, kız kardeşim yiyebilir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Yeni doğan bir çocuk için şükür niyeti ile kesilen kurbana, “akika” yani akika kurbanı denilmektedir. İslam dininde Akika kurbanı müstehap bir ibadettir.  Doğan çocuğun doğduğu günden itibaren buluğ çağına kadar olan sürede kesilebilir. Fakat bu ibadetin sünnete uygun olanı yedinci günde kesilmesidir.

 “Akikası, yeni doğan çocukla birliktedir. Öyleyse onun adına kan akıtın ve ondan eziyeti giderin (saçını tıraş edin).” (Buhârî; hadis no: 5154)

Akika kurbanı Yüce Mevla’mızın bize bir ikramı olan çocuklarımız vesilesi ile şükür niyeti ile kesilen bir Kurban’dır. Kesilecek olan hayvanda Kurbanlık hayvanlarda ki aranan şartların uygun olması gerekmektedir.

Aynı zamanda Akika kurbanı kesmek müstehap olduğundan dolayı etinden istifade konusunda Kurban veya adak gibi değildir. Sahibi ve ailesi kesilen akika kurbanının etini yiyebilirler ve başkalarına ikram edebilirler. Tabi fakirleri unutmamakta büyük hayır vardır.

Sitemizde yer alan Akika Kurbanı Nedir? başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Sitemizde kendini kanıtlamış yazarlarda mevcuttur. Sizde bu yazarlar arasına girmek isterseniz bize ulaşın.

28 Yorum

 1. Erkek çocukları için 2, kız çocukları için 1 adet kesilmelidir.

 2. Yiyebilir, ancak sünnette yeri çocuğun buluğ çağından önce kesmektir.

 3. Kız çocuğu için kaç akika kurbanı kesilmeli erkek çocuk için kaç akika kurbanı kesilmelidir

 4. Böyle bir şeye gerek yoktur ancak çocuklarınız için akika kurbanı kesmeniz hayırlı olacaktır.

 5. Hocam bir programda doğmadan kaybedilen bebekler için de yapılması gerektiğini duymuştum. Doğru mudur?

 6. Ailem ve eşinin ailesi bizler için akika kurbanı kesmemiş. Biz kendi adımıza akika kurbanı kesebilir miyiz?

 7. Çoğunu Müslümanlara vermeye çalışın ehli kitaba da İslam dinine kalplerini ısındırmak niyeti ile verebilirsiniz.

 8. Benim eşimin ailesi müslüman değil akika kurbanını onlara da dağıta bilir miyim yoksa sadece müslümanlara mi vermeliyim?

 9. Evet ikram edebilirsiniz ve çok da hayırlı olur inşaallah.

 10. Akika kurbanını kızım 40 günlükken kesip mevlidinde ikram etsem uygun olur mu ?

 11. Evet olur Yüce Mevla’mız hayrınızı kabul eylesin.

 12. Hocam akika kurbanını 7.günde kesmeyi düşünüyorum peki bu kurbanın etinin hepsini, farklı ilde olduğum için fakir çok bilmiyorum o yüzden kuran kursuna versem fakire vermiş gibi olur muyum?

 13. Misafirlere ikram etmekte büyük sevaptır bu şekilde de yapabilirsiniz. Ancak fakirlere ikram etmek çok daha büyük sevaptır.

 14. Yurt dışında yaşıyorum ve bebek mevlidinde misafirlerime pişireceğim akikia kurbanın etinden ve aileme yedireceğim. Sorum şu çevremde fakir kimse yok dağıtmazsam günaha girer miyim? her gelen misafirime kalan etten pişirmeyi düşünüyorum mevlitten sonra. Ve anneme ablama versem dağıtılmış gibi olur mu? Yani sevap olur mu?

 15. Biz kurbanlık olarak koyun ayrılmış ama danaya hisse girdik bende koyunu akika olarak kesebilir miyiz yoksa kurbanlık olaraktan devammi edelim

 16. hocam oğluma kurban kestim ama kızıma kesememiştim yetişkin kızım var ona kesmek istiyorum akika olurmu onun etinden kendiside yiyebilirmi

 17. Hocam benim durumum olmadigi icin akika kurbanini kayinvalidem kesecek oglum 4 yasinda olur demi hocam

 18. bu kurbanı keseceği dizi söylediğiniz vakit niyet ettiğiniz önemlidir. Eğer Allah rızası için bir kurban keseceğim dediyseniz keseceksiniz bu kurbanı etini dağıtabilir ve yiyebilirsiniz, ancak keseceğiz bu hayvanı Adak olarak adadıysanız bu durumda etini siz ve aileniz yiyemezsiniz bu ettin sadece fakirlere dağıtmalısınız.

 19. Çocuğumun başından büyük bir kaza gecti ona kurban keseceğim onun etini kimler yiyebilir teşekkürler

 20. Evet bir tane akika kurbanı kesebilirsiniz. Bunda büyük hayırlar vardır.

 21. Maddi durumunuz var ise kesebilirsiniz. Çokta hayırlı olacaktır.

 22. Hocam bu akika kurbanı yeni öğrendim iki oğlum var biri 12 diğeri 8 yaşında bu çocuklar için şuan akika kesmem uygun olur mu?

 23. Hocam akika kurbanı Hakkında bilgim yoktu. Yeni öğrendim aileme sordum onlarda biz öyle şeyler duymadık haberimiz yoktu dolayısı ile kesmedik dediler. Akika için belirtilen sınır 7 günlükten 7 yaşına kadar mıdır. Şimdi kessem olurmu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu