KurbanSözlük

Akika Kurbanı Nedir? Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Yeni doğan bebekler için Akika kurbanı diye bir şey var mıdır? Akika kurbanı nedir ve ne anlama gelmektedir?Bununla bilikte akika kurbanı ne zaman kesilir? Bu konular hakkında dinimiz ne buyuruyor.

Cevap: Akika Kurbanı Nedir?

Değerli ziyaretçimiz, Yeni doğmuş olan bebek için şükür maksadıyla kesilen kurbana, “Akika” adı verilir. Akika kurbanı kesmek Hanefi mezhebine müstehaptır yani çok güzel bir ibadettir. Diğer Şafi, Hanbeli ve Maliki mezheplerine göre ise sünnettir.

Kesilecek olan hayvanda, diğer kurbanlarda aranan şartlar aranır. Bu kurban bebeğin doğduğu günden itibaren çocuğun bulûğ çağına kadar kesilebilirse de bebeğin doğumunun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir daha sevaptır.

Kesilen kurbanının etinden ya da derisinden, kurban sahibi dahil herkes istifade edebilir yararlanabilir.

Ümmü Kürz (r.a.)’den haber verildiğine göre kendisi Rasûlullah (s.a.v.)’e akikadan sormuştu da Rasûlullah (s.a.v.) şu cevabı vermişti: “Erkek çocuğu için iki koyun, kız çocuğu için tek koyun, koyunların erkek ve dişi olması fark etmez.” Kütüb i Sitte – 1516 (Nesâî, Akika: 4; Ebû Dâvûd, Dahaya: 20)

Akika Kurbanının Anlamı ve Hükmü

Akika kurbanına akika denilmesinin nedeni Arapların yeni doğan bebeğin ilk saçına akika denmesidir. Peygamberimizin sünnetiyle beraber bu amel ismini almıştır. Yukarıda yer verilen hadis i şeriften de anladığımız üzere erkek çocukları için 2, kız çocukları için 1 kurban kesilmelidr.

 Akika Nedir ve Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Yeni doğan çocuk için şükür amacıyla kesilen kurbana “akika” adı verilir. Hz. Peygamber torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için akika kurbanı kesmiş (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 21; Nesâî, Akîka, 1), bir hadisinde de “Her çocuk (doğumunun) yedinci gününde kendisi için kesilecek akika kurbanı karşılığında bir rehine gibidir. Kurbanı kesildikten sonra çocuğun başı tıraş edilir ve ona isim verilir.” (Ebû Dâvûd, Dahaya, 21) buyurmuştur. Bu kurbanı kesmek, Hanefi mezhebine göre mubah, diğer mezheplere göre ise sünnettir.


Akika kurbanı, çocuğun doğduğu günden büluğ çağına kadar kesilebilirse de doğumun yedinci günü kesilmesi daha faziletlidir. Aynı günde çocuğa isim verilmesi ve saçı ağırlığında altın veya değeri miktarınca sadaka verilmesi müstehaptır (İbn Rüşd, Bidâye, I, 463-464). Akika kurbanının etinden anne-baba dahil herkes yiyebilir.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı

Akika Kurbanı Kesmenin Hükmü Nedir?

Sitemizde yer alan Akika Kurbanının Etini Kimler Yiyebilir? başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu