İslam Alimi

Akaid Ne Demektir?

Akaid konusu İslam dinide büyük bir öneme sahip olan bir konudur. Zira akaidi eksik olan bir Müslümanın inancıda eksik olacaktır. Peki, Akaid Ne Demektir?

Akaid kelimesi “akide” kelimesinin çoğul halidir. Akid kelimesi ise İslam sözlüğünde düğüm bağlamak, düğümlemek ve kesinlikle inanılan şey gibi manalarına gelmektedir. Bu bağlamda, “İslam akaidi” yüce İslam dininde kesinlik ile inanılan, tasdik edilen hususlar, konular ve esaslar manalarına gelmektedir. İslam Akaidi esaslarına “îman esasları” da denmektedir. İman esaslarını barındıran, ele alan ilme ise de “akaid ilmi” denilmektedir.

Nitekim İslam Alimlerinden olan Seyyid Şerif Cürcani de “Akaid”i terimini tanımlarken İslam dininin ameli değil, itikadi hükümlerini ihtiva eden ve bu ilmi konulardan bahseden bir ilim” olarak ifade etmiştir (Ta’rîfât). Bütün devirlerde ve metotlar da iman esaslarından bahseden, ele alan ilim akaid ilmidir. İnanç esaslarına dair kaleme alınan kitaplara da akaid kitapları denilmektedir.

Lakin Akaid terimi hususi manada iman esaslarından kısa ve özet olarak bahseden bir ilimdir. Akaid ilmi, yüce yaratıcımız olan Allah’ın varlığından, sıfatlarından, fiillerinden bahseden bir ilimdir. Bu ilmin içinde her ne kadar nübüvvet ve ahirete dair konulardan da bahsedilmekte ise de bunlar, ilahi fiillerle münasebetli ilimlerdir. Bütün itikadi mevzuların konusu Yüce yaratıcımız olan Allah’tır ki bu konuları her inanç sahibi Müslümanın bilmesi gerekmektedir. Akaid ilminin gayesi, inanç konusunun taklididen kurtulmak, tahkiki iman, yani gerçek bir iman derecesine ulaşmaktır.

Özetle akaid nedir? Sorusunu bu şekilde cevaplandırdık. Bu konuda daha geniş birçok bilgiye ulaşmak için sitemizde yer alan akaid kategorisine başvurmanızda büyük faydalar vardır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. MAHMUT dedi ki:

  çok güzelmiş.

 2. süleyman yurtoğlu dedi ki:

  çok güzel teşekkürler

 3. El Tezci dedi ki:

  BURADA YER VERİLMEYEN CEVAP:
  Akli ( felsefi) olarak bir tanrının varlığını kanıtlamak teknik olarak mümkün değildir, görüşindeyim. Birincisi, kanıt sadece akli olmak zorundadır ki; varlık için yetrsizdir. İkincisi ise bir varlığın var olduğunu ontolojik olarak iddia edebilmek için ABC KURALI gereği 1. O varlığın NE olduğunu belirtmelisiniz. A Kuralı. 2. ÖZELLİKLERİNİ belirtmelisiniz, B Kuralı 3. FONKSİYONLARINI belirtmelisiniz. C Kuralı. Dinler tanrı kavramlarında bu A Kuralını ifade edemezler. Tam tersine insan aklının ve kapasitesinin bu NELİĞİ bilemeyeceğini iddia ederler. Ve bu A şartını gözden kaçırırlar. Bir varlığın NELİĞİ bilinemiyorsa VARLIĞI da iddia edilemez. 1. Kural bu zaten. Ama lütfen klasik tanrı tanımı yapmayın. Çünkü bu tanımınız sadece tanrının sıfatları ( esma-ül hüsna) ve tanrının fonksiyonları olacaktır. NELİK ise başka bir şeydir; Adedi, ölçüsü, çalkşma mekanizması, modülleri, işleyişi vs gibi hususlardır. Bu tanımlama yapılacak ki ilim sıfatını kullanan kelam/akaid POPPER ilkesi gereği BİLİMSEL BİR NİTELİK alsın. Bu standartlar dışındaki her şey polemiktir, spekülasyondur. Ama bilim değildir. Sadece vicdan ve kanaat konusu değerlerdir, inançtırlar. Temellenfirilemezler, ispat edilemezler. Orada, yani vicdanlarda kalmalıdırlar. Varlığı da bu işin ehilleri olan alimlere bırakmalıdırlar. Varlık “olan” şeydir. Kainat gibi yani. İçinde daha ATOM, MOLEKÜL, HÜCRE, vs geçmeyen bir kitabın alimlerinin oyalanacağı, hareket edebileceği, konuşabileceği mecralar değildir bu alanlar. Dünya ve insanlık herkes kendi işini yaparsa güzel ve anlamlı olur.

 4. El Tez dedi ki:

  Akli ( felsefi) olarak bir tanrının varlığını kanıtlamak teknik olarak mümkün değildir, görüşindeyim.
  Birincisi, kanıt sadece akli olmak zorundadır ki; varlık için yetrsizdir.
  İkincisi ise bir varlığın var olduğunu ontolojik olarak iddia edebilmek için ABC KURALI gereği
  1. O varlığın NE olduğunu belirtmelisiniz. A Kuralı.
  2. ÖZELLİKLERİNİ belirtmelisiniz, B Kuralı
  3. FONKSİYONLARINI belirtmelisiniz. C Kuralı.

  Dinler tanrı kavramlarında bu A Kuralını ifade edemezler. Tam tersine insan aklının ve kapasitesinin bu NELİĞİ bilemeyeceğini iddia ederler. Ve bu A şartını gözden kaçırırlar. Bir varlığın NELİĞİ bilinemiyorsa VARLIĞI da iddia edilemez.
  1. Kural bu zaten.

  Ama lütfen klasik tanrı tanımı yapmayın. Çünkü bu tanımınız sadece tanrının sıfatları ( esma-ül hüsna) ve tanrının fonksiyonları olacaktır.
  NELİK ise başka bir şeydir;
  Adedi, ölçüsü, çalkşma mekanizması, modülleri, işleyişi vs gibi hususlardır. Bu tanımlama yapılacak ki ilim sıfatını kullanan kelam/akaid POPPER ilkesi gereği BİLİMSEL BİR NİTELİK alsın.
  Bu standartlar dışındaki her şey polemiktir, spekülasyondur. Ama bilim değildir.
  Sadece vicdan ve kanaat konusu değerlerdir, inançtırlar.
  Temellenfirilemezler, ispat edilemezler.
  Orada, yani vicdanlarda kalmalıdırlar.
  Varlığı da bu işin ehilleri olan alimlere bırakmalıdırlar.
  Varlık “olan” şeydir. Kainat gibi yani.
  İçinde daha ATOM, MOLEKÜL, HÜCRE, vs geçmeyen bir kitabın alimlerinin oyalanacağı, hareket edebileceği, konuşabileceği mecralar değildir bu alanlar.
  Dünya ve insanlık herkes kendi işini yaparsa güzel ve anlamlı olur.

  1. islamalimi dedi ki:

   Ahlaki yapılan bütün yorumlar yayınlanmaktadır. Ancak yorumları kontrol ile yayınlamaktayız, bu ise bazen zaman alabilmektedir..

  2. Emrah dedi ki:

   Sen rahman ın ilmi ne karşı mantık ýürütmeye çalışan birisin sen akli nin ne olduğunu ne zaman anladın da rahman in varlığını yaratigini akli ve felsefi ile anlatmaya çalışıyorsun abc kuralı diyorsun ey insan allah sana rahmet eylesin abc kuralı senin anlattığına gòre yer yüzü kurulduğu gibi bilinmistir ve rahman in varlığı onla anlaşılmıştır sen ne diyorsun sanayiler abc ile mi hak yoluna girdiler o yüzden bu ğurafelerden vazgeç hak yolunu ara abc siz hakkaniyet akıldan teslimiyet kalbden geldiğine gòre yapman gereken şey belli abc de yil yani

 5. Taha dedi ki:

  Ben akaidi kaideler diye biliyordum yardımcı oldunuz Allah da size yardımcı olsun

 6. Cafer DAĞCI dedi ki:

  Akaid inanmak demek değilmidir.

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet genel itibari ile inanmak, inanç demektir.

 7. Hüsnü dedi ki:

  Çok güzel bir açıklama 🙂

 8. mfkocak dedi ki:

  Akaid ilmi, yüce yaratıcımız olan Allah'ın varlığından, sıfatlarından, fiillerinden bahseden bir ilimdir.

 9. nursel dedi ki:

  Çok güzel bir bilgi daha geniş olursa güzel olur inşaallah teşekkürler.

 10. lara dedi ki:

  Akaid Ne Demektir? Çok güzel bir açıklama yapmışsınız teşekkürler.

BİR YORUM YAZ