AileSorularınız

Ailemle İmtihan Oluyorum ve Dinimi Öğrenemiyorum?

Hocam benim annem babam ben bebekken boşanmışlar. Boşanma nedenleri de annem zina yapmış. Çok şükür annem tövbe etti şu an evli 2 tanede kardeşim var. Biz de 3 kardeşiz babam annemle boşandıktan sonra bizleri halama emanet edip Adana’ya göndermiş babamda yıllarca İstanbul’da yaşadı. Çocukluğumdan beri zor şeyler yaşadık halamın ailesi kalabalıķtı mahrem, namahrem konularına hiç dikkat etmezlerdi kuzenler falan hepimiz aynı evde yaşardık ben haremlik selamlık önceden bilmezdim hocam çok şükür şimdi hatalarıma tövbe edip Saliha bir mümin olarak yaşamak istiyorum. Hocam dinimi layıkıyla öğrenemedim eksiklerim çok hocam dinimi layıkıyla öğrenmek istiyorum ilmihal okumak dini kitaplar okumak istiyorum.

Hocam şu an babamın yanındayım İstanbul’dayım çok şükür hocam ailemi çok seviyorum, ama bazı şeyler çok zoruma gidiyor babam hiç sormuyor. Kızım bir eksiğin var mı diye çok cimrilik yapıyor bana niye böyle davranıyor bilmiyorum ben ne yapacağımı bilmiyorum ben çocukluğumdan beri çok çekingen içine kapanık utangaç biriyim sessiz sakin bir yapım var hep içime atıyorum. Yani ilmihal kitabı alacak param bile yok babam hocam günahlara bulaşmış halada devam ediyor beni dinlemiyor babam 65 yaşında ne yapacağımı bilmiyorum annem yok babam var ama hiç ilgi sevgi yok ben çok üzülüyorum ben onlara çok fazla değer veriyorum ve hep kırılıyorum üstelik en çok zoruma giden babam abim ile bana karşı böyle davranıyor ablama daha iyi davranıyor.

Bazen evlat ayrımı yaptığını düşünüyorum bu zamana kadar ağzımı açıp baba bana şunu alır mısın diyemedim hep çekindim ben onlara hürmette kusur etmemeye saygımı bozmamaya en iyi şekilde dikkat ediyorum ama niye böyle oluyor yani ben ne yapacağım hocam babam 1 liranın bile yeri geliyor lafını yapıyor parası varken bunları yapması ve baksa kadına altınlar alması beni üzüyor anlayacağınız. Ailem günahlarla iç içe elimden dua etmekten başka bir şey gelmiyor ben bu durumda dinimi nasıl öğreneceğim evde ilmihal kitabı yok hiç bir şey yok benim bunları alacak param yok İstanbul’da hiç komşumuz da yok babam dışarı çıkmama zaten izin vermiyor bakkala bile göndermiyor zamanında annemle çok sıkıntı yasamışlar kıskançlık yüzünden hocam gerçekten çok zor durumdayım dört duvar arasında kaldım öyle annem zaten evli ayrı bir hayatı var ablam Adana’da o da evli abim ben babam yengem aynı evde yasıyoruz. Abimle yengemde herkes kendi halinde evde tek namaz kılan benim çok şükür ben haramlardan uzak durup Saliha bir mümin olmak istiyorum ibadetlerimi en iyi şekilde yapmak istiyorum ne yapacağım bilmiyorum hocam babamla abim de anlaşamıyorlar sürekli evde huzursuzluk tartışma şaşırdım kaldım hocam.

 Ailemle İmtihan Oluyorum ve Dinimi Öğrenemiyorum? Sorusunun Cevabı

Değerli ziyaretçimiz, belli ki zor bir hayat geçiriyorsunuz. Ancak şunu görüyoruz ki bu sıkıntılı hayatınıza rağmen Yüce Mevla’mız size öyle güzel bir irade vermiş ki siz bu durumunuza rağmen dininizi öğrenmek aşkıyla yanıp tutuşuyorsunuz. Bu aslında bahsettiğiniz bütün sıkıntıları örtecek bir nimettir. Zira zamanla sıkıntılar gelir ve geçer. Ancak sizin içinizde ki bu güzellik daima sizinle kalacaktır. Aileniz konusunda size sabrı tavsiye ediyoruz. Unutmayın ki bu dünya bir imtihandır ve imtihan ne kadar büyük olursa mükafatı da o kadar büyük olacaktır. Bir hadis i kutsudi Yüce Mevla’mız şöyle buyurmaktadır:

“Allah, malı sevdiği kimseye de sevmediği kimseye de verir. Fakat imanı (ilmi) yalnız sevdiği kimselere verir. Allah kime imanı vermişse mutlaka onu sevmiştir.“(bk. Kenzu’l-Ummal, 2032).

Özetle, siz şuanda çok doğru bir yoldasınız. İnancınızı kaybetmeyin ve ilim isteğinizi yüce Mevla’mıza namazlarınızdan sonra iletin. İnşaallah Yüce Mevla’mız hiç ummadığınız yerlerden size kapılar açarak yardımcı olacaktır. Yüce Mevla’mız yar ve yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Bu yoruma yapmış olan kişiye nasıl ulaşırım bilmiyorum ama eğer site yönetimi ulaşabilirse veya kendisi bu yorumu görürse bana mailimden ulaşsın onun ilmihal ihtiyacını ben karşılayacağım inşallah.

    1. Bu soruyu soran kardeşimiz için elimizden geleni yaptık. İyi dilekleriniz için teşekkür ediyoruz. Ancak sitemizin kuralları gereği soru soran kimselerin isim iletişim gibi bilgileri paylaşılmamaktadır. Pek çoğunu biz dahi bilmiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu