NikahSorularınız

Ailemin Rızası Yok Dini Nikahımı Bozabilir miyim?

ilk eşimle ayrıldıktan sonra kendisi başka bir bayanla evlendi. 10 yıl evli kaldı ve sonra ayrıldı. Ben de iki yıl önce başkasıyla evlendim ve 1 yıl sonra ayrıldım. İlk eşimle bir evladımız olduğu için yeniden bir araya gelmeye karar verdik. Ailem itiraz etmedi ve evlenmek istersem evlenebileceğimi söyledi. Sonra dini nikah olurken ailem beni telefonla çok aramışlar, fakat ulaşamamışlar.

Dini Nikahımı Bozabilir miyim? Sorusunun Devamı

Açıklama yapmıyorlar fakat şu anda eğer bir evlilik yaparsam kesinlikle evlatlıktan reddederiz, mirastan yoksun kalırsın. Asla yüzümüzü göremezsin diyorlar. Nikahtan sonra bir araya gelmedik ailem bir yerde konuşurken dahi görsek bir daha asla bizi göremezsin diyorlar. Ben de ailemi yıkmak istemiyorum.

Çünkü 10 yıl önce başka bir kadın için kucağımda bebekle bir başıma bırakıp başka kadına gitti. Oğlum da babasız büyüdüğü için içinde hep baba hasreti var. Bir babası olsun çok istiyordu ve her gece ağlıyordu. Ben de dayanamadığım için olumlu baktım. Fakat ailemi asla terk edemem sonuçta çocuğumu onlar büyüttüler. Bana sahip çıktılar. Şu anda bir araya gelme ihtimalimiz yok bu dini nikah nasıl feshedilir.

Ailenin Rızası Yoksa Bir Kadın Nikahını Bozabilir mi?

Değerli ziyaretçimiz, gerçekten zor bir durumdasınız. Bizler bunun farkındayız. Ancak bu zorluğu getiren dini hükümler değil sizin ve ailenizin yanlış kararlarıdır. Konuya bu şekilde yaklaşmamızın nedenini açıklayalım.

Öncelikle aslında siz ailenizden gizli bir nikah yapmamışsınız. Ancak belli ki resmi nikah yapmadan dini nikah yapmışsınız. Dinen bu tam olarak nikaha engel olmasa da çok yanlış bir tutumdur. Bunun nedenini Resmi Nikah Yapmadan İmam Nikahı Yapmak Doğru mudur? başlıklı konuda detaylı bir şekilde açıkladık.

Sonuç itibari ile aileniz bu nikaha izin vermiş ve sizde kendi iradeniz ile bu nikaha katılmışsınız. Ailenizin nikah olduktan sonra sana hakkımızı helal etmeyiz veya bu nikahı kabul etmiyoruz deme hakları yoktur. Zira siz şu anda dinen evlisiniz. Dolayısı ile ailenizin sonradan karar değiştirmesi nikahınızı bozmamaktadır. Bununla birlikte sizinde bu nikahı bozma hakkınız yoktur. Peki, bu durumda ne yapmalısınız.

Durumunuza bakıldığından dinen yapmanız gereken en doğru şey eşinizle konuşmanızdır. Tatlı bir dille 10 yıl boyunca ailenizin size baktığını ve onları karşınıza alamayacağınızı dile getirmelisiniz. Bununla birlikte eşinizin kendi rızası ile sizi boşamasını istemeli ve bu nikahı sonlandırmalısınız. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu