Sorularınız

Ailem Dini Bütün Bir Damat İstemiyor Ne Yapmalıyım?

Ben elhamdulillah tesettürlü bir bayanım. Annem kız kardeşim de aynı şekilde. Ailem kendi köyünden biri ile evlenmemi istiyor. Fakat namaz kılan ibadetlerine önem veren insanlar çıkmıyor karşıma onların köyünden . Görücü usulu olarak görüştüğüm kişiye Namaz kılıyor musun sorusunu yöneltmemi dahi istemiyorlar.

Benim tesettürlü olduğumu bilerek kapıma gelip beni isteyen birine namaz kılıyor musun sorusunu sormak çok da saçma olmasa gerek. Ben ilerde evleneceğim insanın dini bütün bir insan olmasını ve ileri de çocuklarımın da o şekilde yetişmesini istiyorum. Çünkü ileride anne ve babasını örnek alacaklar. Ne yapmalıyım hocam yardımcı olur musunuz nasıl dua etmeliyim? Şimdiden teşekkürler.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, sanki dünya tersine dönmüş. Büyüklerinizin istemesi gerekeni düşünmeleri gerekekenleri siz düşünüyorsunuz. Ne mutlu size yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Siz tamamiyle haklısınız bundan sakın şüpheniz olmasın. Ancak ailenizle bir orta yolu bulmalısınız ve kararlılığınızı net bir şekilde ortaya koymalısınız. Annenize örf ve adetlerinize saygılı olduğunuz belirtin. Sizi kendi zıttına hareket ediyor gibi görmesin. Bununla birlikte evlilik konusunda ki düşüncelerinizi paylaşın. İnançlı olmayan biri ile evlenmeye asla razı olmayacağınızı usulünce belirtin. Bunları belirttikten sonra şunlarıda belirtmek isteriz.

Bir kısmetiniz çıktığı taktirde Müslüman olduğu sürece en çok bakmanız gereken size uyumlu olması ve dini ahlakının nasıl olduğudur. Bizi yanlış anlamayın namaz kılmayan biri ile evlenin demiyoruz. Ancak ahlakta çok önemlidir. Örneğin biri var ve sizin vesileniz ile namazalarına daha önem verecek veya namazlarına başlayabilecek biri, böyle bir kişiyi de değerlendire bilirsiniz. Zira bizim şahit olduğumuz bir çok insan var. Aslında iman dolu ancak çevrelerinde yol gösterecek biri olmadığından İslam dininden uzak durmaktadırlar. Size sitemizde yer alan hayırlı bir kısmet için dua başlıklı konuyu tavsiye ediyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu