İslam Alimi

Aileler arasında Fikirler arasındaki zıtlıklar anlayış ve kavrama yeteneği yoksunluğu ve evlenmenin dayanılmaz olumsuzluğu?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

fkrr
Her insan bu âleme gelirken, Yüce Allah onun fikrini kabullenme özgürlüğünü beraberinde verir. Ama gel gör ki nefsi ile mücadele etmeyen ve herkesi, kendi görüşünde olmasını isteyen kişi ve ailelerin ayrı fikirde olsalar da herkes benim fikrim kabul görsün der ve araya uyuşmazlık denilen ve kalpleri kıran üzüntülü hadiseler meydana geliyor ister istemez. Hâlbuki kendi fikrini kabullenmede özgür iken, karşısındaki insanın bu özgürlüğünü kısıtlar ve sanki sadece o kabullenmeleri ve seçimleri  sen özgürce kullanacaksın, diğerleri kullanmayacak, zavallı bir köle gibi kendi dediğine uyacak. Ne kadar saçma ve anlamsızlık tezat ile dolu düşünce!

Herkes birbirlerinin kabullenmelerine önce rıza gösterecek , eğer rıza göstermez iseler kaos anarşi çıkar gönüller yaralanır. Hele birde evleneceğin aile senin tam zıt bir düşünce yapına sahip ise yandın gittin! İnsanlar mana özünden yoksun, gönül gözü ile bakmaktan yoksun ve gönül kapıları sevmelere kapalı olunca hali ile evlenmenin de kapısı kapanmaya doğru gidiyor. Evlensen zıt görüşler yüzünden tatsızlıklar çıkıyor, bayram seyranda misafirliğe gitsen suratlar beş karış, gitmez isen eşin suratı beş karış… Fikirler arasındaki zıtlıklar, anlayış ve kavrayış yeteneğinden yoksun aileler arasında orta yolu bulmak bazen çok zordur ve hatta imkânsız gibi görünse de, mutlaka bir yolu vardır.

İlk önce aile ile zıt görüşlerin herkesin kendi kabulü ve seçimi olduğu yönünde yapıcı bir dil ile anlatılmalı. Sen özgürsün seçiminde, bende özgürüm seçiminde, senin fikrin seni bağlar benim fikrim beni bağlar diyerekten, tatlı bir dil ile anlatmak gerekir. Daha sonra bir araya gelindiğinde zıt fikirler yerine ortada görüş birliğine varılan konuşmalar yapılır herkes herkesin konuşmasına saygı duyar, sözler alevlendirilmeden dinlenilir sende kendince haklısın denir ve konu kapatılır. Aman ha iki gönül birbirini seviyor da, ailelerin farklı fikri yüzünden evlenmeyi düşünmüyorlarsa yanlış yapıyorlar, dinde ve fikirde zorlama yoktur prensibi ile hareket ederek gerekirse her görüşmede kan yutarak kızılcık şerbeti içtim diyeceksiniz hoş görü ile sabır ile bu işi yürüteceksiniz, hele uzun zaman sonra torun da olursa ortada ne fikir ayrımcılığı, zıtlıklar anlayış ve kavrama zıtlığı kalır hepsi yok olur gider. Selam ve dua ile.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ