Nikah

Aileden Gizli Nikahlanmak Günah mıdır?

Aileden gizli nikah kıymak günah mı?

Cevap. Değerli ziyaretçimiz, nikah konusu İslam dininde çok önemli bir konudur. Önemi ile birlikte ince bir hassasiyet taşıyan nikah konusunun gereklilikleri vardır. Yani her konunun belli kuralları ve gereklilikleri olduğu gibi nikah konusunun gereklilikleri vardır ve bu gereklilikler şöyledir.

1. Nikahlanacak bireylerin veya vekaletlerini vermiş oldukları bireylerin nikah anında hazır bulunması.
2. Nikahlanacak kimselerin evlilik akdini kabul ettiklerini “kabul ettim” diyerek dile getirmeleri.
3. Nikahlanacak kızın velisi her kimse (baba, anne, abi) rızasının olması. Şu da var ki bu hüküm Hanefi mezhebi için her ne kadar geçerli olmasa da bu geçerli olmayış nikahın İslam dini çerçevesinde olduğu durumlar içindir.
4. Nikaha şahitlik edeceklerin nikah anında hazır bulunmaları ve bu kimselerin akil baliğ iki erkek yada bir erkek ve iki kadın olmasıdır.
5. Son kural ise nikah ilan edilmeli ve çevrede ki insanlara bu nikahın bir şekilde duyurulmasıdır. Gelenek ve göreneğimizde bu kural düğün dediğimiz organize ile yapılmaktadır.

Bu kurallar yerine getirildiği taktirde evlilik İslam dininde caiz olmaktadır.

Bir Kimse Neden Gizli Nikahlanmak İster?

Aslında sorunuza sağlıklı bir cevap verebilmemiz için bu sorunun cevabını net olarak belirtmeniz gerekmektedir. Biz olasılıklar üzerinden cevap verecek olsak dahi nikahın gizlenmesinin bir gereğini bulamadık. Zira bir konu gizleniyor ise genelde gizlenen konular toplum inancında doğru olmayan konulardır. Dolayısı ile bu nikah doğru ise neden gizleniyor sorusuna bir cevap üretemedik. Örneğin aile bu nikaha karşı gelmiş olabilir. Fakat bu durumda konuda çok iyi değerlendirilmelidir. Nikah konusunda ailenin fikri çok önemlidir. Zira siz bir aile kuracaksınız ve kendi ailenize ters olan bir aileyi kurmanız ne kadar doğru olur ki bu soruyu kendinize sormalısınız.

Gizli Nikah Kıymanın İslam Dininde Yeri Günah mıdır?

İslam dini her şeyin bize uygun ve doğru olanını emretmektedir. Bir çiftin nikahının sağlıklı olabilmesi ve inançlarını doğru bir şekilde yaşayabilmeleri için nikahlarını ilan etmeleri gerekmektedir. Tabi buda ailelerin rızasına bağlıdır. Zira aileler razı değil ise veya başka bir sorun var ise her durumda bu nikah, nikahlanan kimselere büyük sıkıntılar verecektir. Tabi ki herkes kendi istediği kimse ile evlenmek ister ve bu nedenle sizinde bu sorunuzda olduğu gibi işin içinde çıkamayınca çareyi gizlemekte bulabilirsiniz, fakat bu asla bir çözüm değildir. Zira gizli bir şekilde bu isteğinizi yerine getirebilir ve kendinizi memnun edebilirsiniz. Fakat yarın bu kısa memnuniyet nikahlanan çifte çok ciddi sıkıntılar getirebilir. Çünkü er yada geç bu hakikat insanlar tarafından duyuralacaktır.

Özetle, İslam dininde gizli nikah yapmak mümkün değildir,  nikahın özelliği duyurulmasıdır. Bu konuyu şöyle izah edebiliriz. İki kimse insanlara duyurmadan gizli bir şekilde bir birilerini sevebilirler ve biz birimizi gizli bir şekilde seviyoruz diyebilirler ki bu bir sevgidir ve sevgi gizli olabilir. Fakat iki kimse biz gizli olarak nikahlıyız demeleri yanlış olur, zira bu nikah olmamaktadır. Nikah kelimesi ilan edilen ve Yüce Mevla’mız katında şahitler önünde dünya evine giren ve nikahlarını insanlara duyuran çiftler için geçerlidir. Dolayısı ile biz bu konuya şöyle cevap vermekteyiz. Eğer bir kimse evlenmek istiyor ise ve ailesi razı gelmiyor ise evlenmesi caiz değildir.  Tabi bu cevabı ise ailenin İslam dini ahlakına uygun bir aile olduğunu düşünerek veriyoruz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Ben küçük yaşta sevdiğim insanla nikah kıydım ama arkadaşlarımdan, kardeşlerimden ve akrabalarımın birçoğuna söyledim. Sadece ailelerimize söylemedik eşim ile çünkü onlar çok fazla dini yaşayan insanlar değiller. Biz Evlenmek istiyoruz ama okul var diyip bizi geçiştiriyorlardı. Bizde onlara söylemeden kıydık ama ben sonradan dini fetvaları okudum. Açıkçası daha 18 yaşında olduğum için o anki durum ile fark edemedim yaptığım yanlışı. Şimdi anlıyorum kötü olduğunu. Benim ailem eşimi çok seviyor. Evli değilken bile hep yemeklere çağırırlardı ama kocamın ailesi beni pek istemiyor. Sürekli iftara atıyorlar bana. Bu nikah geçerli midir? Hala söylemedik okulun bitmesini bekliyorum söylemek için.

    1. Değerli ziyaretçimiz bu çok zor bir soru. İşin ehli bir imam nikahınzı kıydı ise bu nikah gerçerlidir. Ancak bu nikahı yapmadan sormuş olsaydınız böyle bir nikahın doğru olmayacağını söylerdik.

  2. Gizlice nikahlanmak yani ailesinin rızası yok ama birbirimizi çok seviyoruz günah işlemek istemiyoruz imam nikahı kıymak istiyoruz hanefi mezhebi kabul olur mu ?

    1. Değerli ziyaretçimiz İslam dininde bütün mezheplerde nikahın gizli yapılması caiz değildir. Zira nikah ilan ile mümkündür. Bu konuda detaylı bilgi için İmam Nikahının Şartları Nelerdir? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte resmi nikah yapmadan dini nikah yapmakta caiz değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu