İslam Alimi

Ahmed isminin anlamı

Arapça bir erkek ismi olan Ahmed ismi aynı zamanda Kuran ı Kerimde de yer almaktadır. Zikredildiği ayet ise şöyledir: “Hani, Meryem oğlu İsa, “Ey İsrailoğulları! Şüphesiz ben, Allah’ın size, benden önce gelen Tevrat’ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek, Ahmed adında bir peygamberi müjdeleyici (olarak gönderdiği) peygamberiyim” demişti. Fakat (İsa) onlara apaçık mucizeleri getirince, “Bu, apaçık bir sihirdir” dediler.” Burada zikredilen insan Fahri Kainat Peygamber Efendimizdir.

Ahmed ismi İslam dünyası ve buna bağlı olarak Türk toplumunda önem verilen isimlerden biridir. Bu güzel ismin manaları yazmak ile bitmez, bu nedenle kısaca bilgi vermeye çalışalım.

1. Hakkı ile övülmeyi hak eden.
2. Yüce yaradan ve yaratıkları tarafından çok beğenilen.
3. Rahman ve Rahim olan yüce Allah’a şükür eden.
4. En çok övülmüş ve övülen olan.

Kısaca bu manalara gelen bu büyük isim yani, Arapça olan Ahmed isminin doğrusu “d” harfi ile bitmektedir. Türk dil kurumumuz “d” harfini “t” harfi olarak kullanmaktadır. Genelde de Türkçenin dil yapısından dolayı halk arasında da “t” harfi ile bitirilmektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Zekiye Kitay dedi ki:

  “Âllâhümme salli alâ Muhammed” Anlamı: “Allâh’ım, Efendimiz, büyüğümüz Muhammed’e, salatu selam eyle.”@SonsuzSalatuSelam

 2. Ertap Yemisci dedi ki:

  ALLAHUMME
  SALLİ ALA SEYYİDİNE
  MUHAMMEDİN VE ALE
  ELİ SEYYİDİNE
  MUHAMMED

BİR YORUM YAZ