İsimler

Ahmet (Ahmed) İsminin Anlamı

Arapça bir erkek ismi olan Ahmet (Ahmed) isminin anlamı aynı zamanda Kuran ı Kerimde de yer almaktadır. Zikredildiği ayet ise şöyledir:

Meryem oğlu İsa da şöyle demişti: “Ey İsrailoğulları! Bilin ki benden önceki Tevrat’ı doğrulamak ve benden sonra gelecek Ahmed isimli elçiyi müjdelemek üzere size Allah tarafından gönderilmiş elçiyim.” Ama o (Ahmed) kendilerine apaçık kanıtlarla gelince, “Bu (kanıtlar) besbelli bir büyü!” dediler.

Saf Suresi- 6

Bu ayeti kerimede zikredilen insan Fahri Kainat Peygamber Efendimizdir.

Ahmed ismi İslam dünyası ve buna bağlı olarak Türk toplumunda önem verilen isimlerden biridir. Bu güzel ismin manaları yazmak ile bitmez, bu nedenle kısaca bilgi vermeye çalışalım.

  • Hakkı ile övülmeyi hak eden.
  • Yüce yaradan ve yaratıkları tarafından çok beğenilen.
  • Rahman ve Rahim olan yüce Allah’a şükür eden.
  • En çok övülmüş ve övülen olan.

Peki, Ahmet mi? Yoksa Ahmed mi?

Kısaca bu manalara gelen bu büyük isim yani, Arapça olan Ahmed isminin doğrusu “d” harfi ile bitmektedir. Türk dil kurumumuz “d” harfini “t” harfi olarak kullanmaktadır.

Genelde de Türkçenin dil yapısından dolayı halk arasında da “t” harfi ile bitirilmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. “Âllâhümme salli alâ Muhammed” Anlamı: “Allâh’ım, Efendimiz, büyüğümüz Muhammed’e, salatu selam eyle.”@SonsuzSalatuSelam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu