Kuran, TefsirSorularınız

Ahkam Ayetleri Nelerdir Bakara Suresinden Örnek Verir misiniz?

Esselamü Aleyküm, Hocam Ahkam/Hüküm ayetleri ne demektir… Bakara suresinde geçen hüküm ayetlerinden bir kaç tane örnek verebilir misiniz?

Cevap: Aleyküm selam değerli ziyaretçimiz, Ahkam ayetleri Kuranı Kerimde bulunan ayetlerdir. Sayısı konusunda İslam alimlerimiz çeşitli yorumlar yapmıştır. Kimi alim 150 derken kimi alim bu sayıyı 900 e kadar çıkarmıştır. Tabi bu sayının adedini alimlerimizin ayetlerden farklı manalar çıkarmalarından da kaynaklanmaktadır. Tabi ki her alim kendi ilmi ile değerlendirdiğinden bu farklılıkta tabi bir durumdur.

Size Bakara suresinden ahkam ayetleri ile alakalı şu ayeti örnek verebiliriz.

2.282 – Ey iman edenler! Belli bir süre için birbirinize borçlandığınız zaman bunu yazın. Aranızda bir yazıcı adaletle yazsın. Yazıcı, Allah’ın kendisine öğrettiği şekilde yazmaktan kaçınmasın, (her şeyi olduğu gibi dosdoğru) yazsın. Üzerinde hak olan (borçlu) da yazdırsın ve Rabbi olan Allah’tan korkup sakınsın da borçtan hiçbir şeyi eksik etmesin (hepsini tam yazdırsın). Eğer borçlu, aklı ermeyen, veya zayıf bir kimse ise, ya da yazdıramıyorsa, velisi adaletle yazdırsın. (Bu işleme) şahitliklerine güvendiğiniz iki erkeği; eğer iki erkek olmazsa, bir erkek ve iki kadını şahit tutun. Bu, onlardan biri unutacak olursa, diğerinin ona hatırlatması içindir. Şahitler çağırıldıkları zaman (gelmekten) kaçınmasınlar. Az olsun, çok olsun, borcu süresine kadar yazmaktan usanmayın. Bu, Allah katında adalete daha uygun, şahitlik için daha sağlam, şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Yalnız, aranızda hemen alıp verdiğiniz peşin ticaret olursa, onu yazmamanızdan ötürü üzerinize bir günah yoktur. Alışveriş yaptığınız zaman da şahit tutun. Yazana da, şahide de bir zarar verilmesin. Eğer aksini yaparsanız, bu sizin için günahkârca bir davranış olur. Allah’a karşı gelmekten sakının. Allah, size öğretiyor. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.

Örneğin bu ayeti kerimede borçların yazılması gerektiği, şahitliğin iki erkek veya bir erkek iki kadınla mümkün olunabileceği, şahitlere zarar vermenin yasaklandığı ve şahite zarar vermenin büyük günah olduğu gibi bir çok konuda hükümler verilmektedir.

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu