AhiretSorularınız

Ahirette Ailemi Görebilecek miyim?

Ahirette ailemi görebilecek miyim bu konuda bilgi verir misiniz?

cevapDeğerli kardeşimiz, Mümin olan eşlerin cennette birlikte olmaları mümkündür. Cennetin nimetlerinden bir tanesi de ailedir. Dünyada evli olan kişiler ahirette de evli olacaklardır.
Ayetlerde Mümin olan ailelerinde eşlerin de ahirette de birlikte olacakları birbirlerini görecekleri önemle vurgulanmıştır.

Cinsiyetin insanoğlu yaşamında önemli bir yeri olduğu şüphesizdir. Dünya kadın erkek hayatlarını birleştirerek ruhi tatmin bulmaktalar. Aynı tatminliğin cennette de olması normaldir. Cennetle alakalı ayet ve hadislerde, cennette herkesin mutlaka eşi olacağı ve aile mutluluğunun cennette de devam edeceği bildirilmektedir. Cennetteki hayat dünyadaki hayattan tümüyle farklıdır. Cennetteki hayatın iki özelliği bulunur:
1. Arzulanan her şeye ulaşmak
2. Sonsuzluk.

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır: “Gönüllerin özleyeceği, gözlerin hoşlanacağı her şey orada vardır. Siz orada ebediyen kalacaksınız.” (Zuhruf, 43/71)

Ayet ve hadislerde, cennetteki hayatın cennete ait bir hayat olduğunu, dünya hayatının kıyaslamalarıyla bu durumu tam olarak kavramanın mümkün olmayacağını bildirmektedir. Özetle şunu söyleyebiliriz ki eğer dünyada iken rabbimizin bizden istediği gibi bir hayat sürdürebilmişsek tabi ailelerimizde o zaman ahirette de onlarla beraber rabbimizin cennet nimetlerinin tadını çıkarabiliriz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu