HadislerSorularınız

Ahireti İçin Dünyayı Terk Etmemek Hadisini Nasıl Anlamalıyız?

“Sizin için en hayırlınız; dünyası için ahiretini, ahireti için de dünyasını terk etmeyen ve başkasına yük olmayan kimsedir.” Hadis-i  şerifinde ahiret için dünyasını terk etmemek ne demek örnek verir misiniz bu kısmı pek anlayamadım?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Müslümanların saki dünyaya bir kenara atması gerektiğini düşünen Müslümanlar için bu hadis i şerif çok güzel bir nasihattir. Bununla birlikte bu hadis i şerife baktığımız taktirde bir Müslümanın Dünyaya bakış açısının nasıl olması gerektiğiniz anlamaktayız. Bahsettiğiniz hadis i şerif şöyledir:

“Ne dünyası için ahiretini, ne de ahireti için dünyasını terk eden -her ikisinden de nasibini almayan kimse- sizin hayırlınız değildir. Çünkü, ahiretin ulaşım ve hazırlık yeri dünyadır.  İnsanlara yük olmayınız.” İbn Asakir’in Hazreti Enes’den rivayet ettiği bu hadis için bk. Kenzu’l-ummal, h. No: 6334.

Peygamber Efendimiz biz ümmetine öncelikle şunu sormaktadır. “Siz hayırlı Müslümanlar olmak istiyor musunuz?” Tabi ki her Müslüman bu soruya “evet Ya Resulallah” diyerek cevap verecektir. O halde bilmelisiniz ki Dünya ahirete, ahiret ise Dünyaya bağlıdır. Zira ahireti bir kenara bırakırsanız ve Dünya içinde ki güzelliklere dalar ve Dünya içerisinde ki günahların (para, kumar, zina gibi) peşine düşerseniz ahiretinizi mahvetmiş olursunuz. Eğer sadece ahiretin peşine düşer iseniz Dünya içerisinde bulunan sorumluluklarınızdan uzaklaşır ve (cihat, sadaka, ailenizin geçimi, akraba ziyareti, İslam dinini tebliğ,, insanlara maddi manevi yardım gibi ) Dünya hayatında bulunan bir çok sorumluluklarınızdan ötürü yarın ahirette hesaba çekilirsiniz. Zira Dünya Ahiretin tarlasıdır. Siz bu tarlayı ekip biçme ve sadece ahirete yönelirseniz yarın ahirette toplayacak bir hasadınız olmaz.

Özetle, konuyu izah etmeye çalıştık. Peygamber Efendimiz bizlere devamlı söylemekte olduğu bir şey vardır. O da sünnetime sarılın. Zira sünneti seniyyeye baktığımız zaman Peygamber Efendimizin hem Dünya için hemde ahiret için çalıştığını görmekteyiz. Bu nedenle Dünyayı ahiretle ayırmak mümkün değildir. Her Müslüman ölçüyü kaçırmadan hem dünya için hemde ahiret için çalışmalıdır ve bir eliyle dünyayı diğer eliyle ahireti tutmalıdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu