Ahirete İman ve Ahiret Günü

Ahirete İman ve Ahiret Günüİslam sözlüğünde Ahiret demek “en son veya son gün” manasına gelmektedir. Ahiret terim olarak, hazreti İsrafil’in (a.s.) yüce Allah’ın vereceği emri ile, kıyametin kopabilmesi için sura ilk kez üflemesi ile başlayacak olan ebedi bir hayat anlamına gelmektedir.

İsrafil aleyhisselamın sura ikinci kez üflemesiyle insanlar Allah tarafından diriltilip hesap verecek, ardından dünyada olan iman amellerine göre ceza Ya da mükafat görecek, cennete girecekler cennete, cehennemlikler de cehenneme girip kalacaklardır. Ahiret alemine iman etmek iman şartlarından biridir genellikle Kur’anı kerimde “el-yevmü’l-ahir” yani (son gün) şeklinde, Allah’a imanla birlikte geçmiştir. Bu ahiret inancının iman esasları için çok fazla önemli olduğunu gösterir. İnsanoğlundaki sorumluluk duygusu insanı, yaptıklarının mükafatını göreceği ahiret alemine inanmaya sevk etmektedir.

İslam dininde Ahiret alemine inanmayan kimse Kur’anın ayetlerini inkar ettiğinden kafir olur: “…Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkar ederse o tam manasıyla sapıtmıştır” (en-Nisa 4/136) mealindeki ayet bu konuyu açık belirtmektedir.

Yüce Kuran-ı Kerim’in bir çok ayeti kerimesinde bu fani dünyanın geçici, ahiret aleminin ise ebedi ve kalıcı olduğu, insanoğlunun dünyanın geçici heveslerine kanmamalarını, daha hayırlı ve de kalıcı ahiret mutluluğunu yakalamaları gerektiği bizlere vurgulanmakta. Bununla birlikte Kur’an, dünyanın da ihmal edilmemesi gerektiğini, lakin ahiretin de dünyada kazanılacağını, ahiret aleminde mutlu olmanın, dünyadaki yaşayışa bağlı bulunduğunu açıkça ifade etmektedir:
“…Şüphesiz bu dünya hayatı geçici bir eğlencedir. Ama ahiret, gerçekten kalınacak bir yurttur” (el-Mü’min 40/39),
“Allah’ın sana verdiğinden (O’nun yolunda harcayarak) ahiret yurdunu da iste; ama dünyadan da nasibini unutma…”
(el-Kasas 28/77).
“Fakat siz (ey insanlar) ahiret daha hayırlı ve daha devamlı olduğu halde dünya hayatını tercih ediyorsunuz” (el-A`la 87/16-17),

Kuran’da Ahiretle Alakalı Verilmiş İsimler

Onlardan Bazıları şunlardır:
1. El-yevmü’l-ahir: Bu isim son veya son gün manasına gelmektedir.
2. Yevmü’l-ba`s: Bu mübarek isim isi dirilmelerin olacağı gün.
3. Yevmü’l-kıyame : Bu isim ise kıyamet günü demektir.
4. Yevmü’d-dîn : Bu isim ise ceza yani karşık ve iyilik günü manasına gelmektedir.
5. Yevmü’l-hisab: Hesap günü manasına gelen bu isim insanlığın amellerinin hesaplanacağı gündür.
6. Yevmü’t-telak: Bu isim ise kulların yüce Mevlasına kavuşma günü demektir.
7. Yevmü’l-hasre: Hasret ve pişmanlık günü. Zira bir çok kul bu günde yaptıkları kötü işlerden pişmanlık duyacaklardır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) de ahiret durumlarıyla alakalı çok hadisi şerifi vardır. Özelliklede kıyamet alametleri, kabir hayatı, mahşer, hesap, mizan, sırat, şefaat, cennet cehennemle ilgili çok sayıda hadisi şerifi bulunmaktadır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Sitemizde kendini kanıtlamış yazarlarda mevcuttur. Sizde bu yazarlar arasına girmek isterseniz bize ulaşın.

İlgili Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu