Ahiret

Ahiret Hayatının Evreleri

İnsanoğlunun vefat etmesiyle ahiret alemindeki hayatı başlar. Ahiret,alemi kabir berzah alemi kıyamet kopması ba’s denilen tekrardan diriliş olayı haşir mahşer olayı insanoğlunun defterinin verilmesi, hesap verme terazi, sırat köprüsü şefaat edilme cennet cehennem gibi olayları içermektedir. Kabir Hayatı (Berzah) İnsanoğlunun ölümüyle başlayan tekrar dirilişe kadar devam eden aleme kabir alemi denmektedir “Berzah” da denir.

Hadisi Şerifte “Kabir alemi ahiret aleminin duraklarının birincisidir. Kişi o duraktan kurtuluşa ererse diğer durakları hızlı gider. Kurtulamazsa, sonrakileri geçmek daha zor olacaktır” (Tirmizî, “Zühd”, 5; İbn Mace, “Zühd”, 32) buyrulduğu da kişinin ölümüyle ahiret aleminin başladığı söz edilmektedir.

Tüm İnsanoğlu ister ölüp toprağın içine girsin, isterse de boğulup deniz içinde kalsın yanıp külleri havaya gitsin, illaki kabirdeki hayatı geçirecek kıyamet gününde de tekrar kalkacaktır. İnsanoğlu vefat edip kabrin içine konulmasından kabir hayatı diye kullanılır. İnsanoğlu vefat ettikten sonra kabrin içine konduğunda Münker Nekir isminde iki tane melek ölen kişiye gelerek şu soruları soracaktır.

1. “Rabbin kimdir?”,
2. “Peygamberin kimdir?”
3. “Dinin nedir?”

Şeklinde sorular soracaklar, eğer kişi imanlı amelleri de düzgün ise sorulan sorulara güzel cevap verecek ve kendisine cennetin kapıları sonuna kadar açılıp cenneti ala gösterilecektir. Yok eğer kişi kafir imansız Ya da münafıksa sorulan sorulara düzgün cevaplar vermeyecek, bu kişilere de cehennemin kapıları açılıp korkunç olan cehennem gösterilecektir. Kafirler imansız kişiler ve de münafık olan kişiler kabrinde büyük üzüntü sıkıntı içerisinde azap çekecekler Yalnızca mümin kullar nimetler içinde sevinçli ve de üzüntüsüz yaşam geçireceklerdir. Kabrin azabı ya da nimetiyle bağlantılı Kuran’ı Kerimde ve sahih hadislerde bir takım konular geçmektedir.( Tirmizi, “Cenaiz”, 70).

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu