GenelYazarlar

Ahir Zamanda Meydana Gelen Fitneler Nelerdir?

Bütün Peygamber’lerin ve Evliya’nın Göz Yaşı Döktüğü Bir Devir Olan Ahir Zaman Fitneleri! Peygamber efendimizden sonraki devre ahir zaman devri denir. O devirde yaşayacak ümmeti Muhammed’in hali, müminlerin vaziyeti bütün peygamberlere bildirilmiş, öğretilmiştir. O devrin küfrünü, kepazeliğini görünce secdelere varmışlar : “Ya Rab! o gün iman edenler imanlarını nasıl koruyacaklar o gün müslümanlar islamını nasıl muhafaza edecekler, müslümanlar ahlakını, faziletini, iffetini, namusunu, çoluk çocuğunu nasıl o devrin fitnesinden koruyacaklar.” diye ağlayıp göz yaşı dökmüşler.

Peygamber efendimiz (s.a.v.)’in ifadesiyle zaman Terağub edecek (değişecek): Yani seneler aya, aylar haftaya, haftalar güne, günler saate, saatler saniyeye inecek. Bereket azalacak.

Bir aylık mesafeler bir saat gibi kısa zamanda gidilecek. Gerçekten de öyle değil mi? teknoloji geliştikçe bunları her geçen gün yaşamaktayız.

Ameller noksanlaşacak. Sıfıra inecek sadece kuru bir iman kalacak. Namaz yok, abdest yok, islami tesettür yok, müslümanlık sadece evinden ölü çıktığında mevlüt okutacak, sene de bir ölüsüne mevlüt işte bütün ameller bu kadar olacak. Daha şimdiden bunun en açık örneklerini görmekte ve duymaktayız.

Ölüm ve öldürme çoğalacak buyuruyor Rasülullah efendimiz. Tam da içerisinde bulunduğumuz, hep beraber yaşadığımız şu hassas günlerimizde olduğu gibi. Ölüm artık sanki çok normalmiş gibi meydana gelmekte malesef. Bir de bütün bunlara rağmen imanını muhafaza etmekte sabır eden mümin aynen şuna benzeyecek, elinde kor ateşi tutan kişiye benzeyecek. Ateşi bıraksa imanı gidecek, elinde tutsa eli yanacak. Ateşi bir elinden öbür eline geçirmek suretiyle söndürmeyecek.

Peki bizler o devre rastlarsak, o fitne fesadın kaynadığı zamanlara denk gelirsek nasıl yaşamamız lazım ki imanımızı koruyabilelim.

Bütün Bu Ahir Zaman Fitnelerinden İmanımızı Korumanın Yollarından En Mühimi!

Son devrin büyük mürşitlerinden bir zat ahir zaman fitnelerinden kendimizi korumanın manevi reçetesi çarşı ve pazarlarda kısacası toplum içinde ; “La İlahe İllallahü vahdehu le şerike leh. Lehül mülkü velehül hamdü yuhyi ve yümit ve hüve hayyün la yemüt. Bi yedihil hayr. Ve hüve ale külli şeyin kadir.” duasını 11 defa okuyun bi iznillah ahir zaman fitnesinden kendinizi korumanız mümkün olacaktır tavsiyesinde bulunmuşlardır.

Mevlam bizleri bu kısacık bir dua ile büyük fitnelerden manen kendimizi koruyanlardan eylesin. (amin)

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu