AbdestNamaz

Ağlamak Namaz Abdesti Bozar mı?

Namaz içerisinde ağlamak abdesti bozar mı? Namaz dışında ağlamak abdesti bozar mı?Bu konuda Bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Namaz içerisinde dünyevi bir nedenden dolayı sessizce ağlamak mekruhtur. Fakat namazı bozmaz. Bunun yanı sıra Dünyevi bir işi nedeniyle sesli bir şekilde ağlamak, ağrı veya benzeri bir nedenden dolayı ah, of diyerek inlemek abdesti bozmasa da namazı bozmaz.

Fakat bu çıkan ses gayri ihtiyari istem dışı çıkarsa namaza bir zarar vermez.Fakat dünyevi bir nedenden dolayı ağlandığı veya ah,of gibi ses çıkarıldığı taktirde Hanefi ve Şafii mezhebine göre namaz bozulur.(Krş. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, 2/7-10).

Eğer ki namaz içerisinde ağlamak, ahireti, cennet ve cehennemi hatırlamak sebebiyle meydana gelirse ihlastan dolayı olduğu için namazı bozmaz.

Efendimiz bir Hadîs-i şerîfte: “Cenâb-ı Hakk’a, ağlıyarak itâat eden, gülerek cennete dahil olur ve gülerek günah işleyen, ağlayarak cehenneme girer” buyurmuştur.

Son olarak bilinmelidir ki Namaz dışında ağlamak ise abdesti bozmaz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu