Sözlük

Afet Nedir?

İslam dininde Afet Nedir? sorusunun detaylı açıklaması şöyledir. Sözlükte afet kelimesi başa gelen “musibet, bela, zarar, kusur, hastalık, isabet ettiği şeyleri yararlı olmaktan çıkaran durum” gibi manalara gelmektedir.

Afet kelimesi, ahlaki bir terim olarak ise, insanın sahip olduğu nefsin kötü eğilimleri ile dış organlarının ahlak dışı fiil ve hareketleri manalarına gelmektedir.

Kıskançlık, kin, riya gibi nefsin kötü eğilimleri, iftira, yalan, gıybet benzeri kötü sözler ve diğer yanlış davranışlar ve haksız davranışlar akıl sahibi insanın selim fıtratını bozduğu, ahlaki yönden ise kemale ermeyi engellediği ve iç dünyada mutsuzluğa götürdüğünden dolayı bu zikrettiğimiz konulara genel itibari ile afat veya afetler) denilmektedir.

İslam dininde Afet terimi ise; İslam Fıkhında, bir insanın müdahalesi olmadan meydana gelen zarar veya zararları; fıkıh usulünde akıl sahibi bir insanın irade ve ihtiyarını bozan veya ortadan kaldıran çeşitli arızaları manasında kullanılmaktadır. Hadis i şerif ilminde ise bir hadisin zayıf olmasının illet ve sebebini ifade için kullanılmaktadır.

Afet Nedir? Konulu Bazı Ayetler

Sizlere burada Kuran ı Kerimde afet kelimesinin geçtiği iki tane ayet örnek vereceğiz.

(39-40) “Bağına girdiğinde ‘Mâşaallah! Kuvvet yalnız Allah’ındır’ deseydin ya!. Eğer benim malımı ve çocuklarımı kendininkilerden daha az görüyorsan, belki Rabbim bana, senin bağından daha iyisini verir. Seninkinin üzerine de gökten bir afet indirir de bağ kupkuru ve yalçın bir toprak hAline geliverir.” (Kehf-40)

68.19 – Nihayet onlar uykuda iken Rabbinden bir afet (ateş) bahçeyi sardı. (Kalem-19)

 Afet Konulu Bir Hadis

Afet konusunda Peygamber Efendimizin bir hadisi şerifi şöyledir:

Allah Rasulü sav buyuruyor ki : ”Aklın afeti, aklını zekasını beğenmek tir. Cesaretin afeti, azgınlıkta kullanmaktır. Cömertliğin afeti,başa kalkmaktır. Güzelliğin afeti, güzelliği ile kibirlenmektir. İbadetin afeti ,ara vermektir. Konuşmanın afeti,yalan söylemektir. İlmin afeti, unutmaktır. Hilmin afeti,ahmaklık ve zillettir.” (İmam Suyuti Camıus Sağır-10)

Yüce Mevla’mız cümle ümmeti Muhammd’i afetlerden muhaza eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu