İslam Alimi

Adl Ne Demek?

Adl kelimesi Adil olmak, merhametli olmak, dosdoğru olmak meyletmek, eşit davranmak, düzeltmek, manasına gelmektedir. “a-d-l” kökünden türemekte olan bir isim olmakla beraber aynı zamanda adalet, adil, güvenilir, doğruluk, benzer, eş, anlamına da gelmektedir. Adil manasında olan adl, Allah’ın bir sıfatı olarak “el-esmâü’l-hüsnâ” Allahın en güzel isimleri arasında geçmektedir. (Tirmizî, Deavat, 83).

Allah’ın sıfatı olarak adl, adaletli ve insaflı olan, hak ile hüküm veren, haklı olana hakkını haksız olana ise cezasını veren, her şeyi yerli yerinde düzenli yapan, her söylediği, emir ve yasağı, her işi hak ve dosdoğru olan, asla zalim olmayan haksız yere zulüm etmeyen demektir.

Yüce kitabımız Kuran’ı kerimde isim şekli geçmemekle beraber insanlara adaleti emreden birtakım ayetler vardır ve O’nun âdil olduğuna delalet etmektedir:

1. “Allah adaleti emreder…” (Nahl, 16/90); .
2. “Konuştuğunuz zaman akrabanız bile olsa adil olun.” (En’âm, 6/152);
3. “İnsanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmedin…” (Nisâ, 4/58);
4. “Ey mü’minler! Adaleti tam yerine getirerek Allah için şahitlik edenler olun. Bir topluluğa karşı duyduğunuz kin, sizi adaletten saptırmasın. Âdil olun. Adalet takvaya daha yakındır…” (Mâide, 5/8; Nisâ, 4/135)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sıla karhisar dedi ki:

    Arkadaşlar çok yardımcı oldu çok sağ olun aradığım şeydi bu.

BİR YORUM YAZ