Sözlük

Adl Ne Demek?

Adl kelimesi Adil olmak, merhametli olmak, dosdoğru olmak meyletmek, eşit davranmak, düzeltmek, manasına gelmektedir. “a-d-l” kökünden türemekte olan bir isim olmakla beraber aynı zamanda adalet, adil, güvenilir, doğruluk, benzer, eş, anlamına da gelmektedir. Adil manasında olan adl, Allah’ın bir sıfatı olarak “el-esmâü’l-hüsnâ” Allahın en güzel isimleri arasında geçmektedir. (Tirmizî, Deavat, 83).

Allah’ın sıfatı olarak adl, adaletli ve insaflı olan, hak ile hüküm veren, haklı olana hakkını haksız olana ise cezasını veren, her şeyi yerli yerinde düzenli yapan, her söylediği, emir ve yasağı, her işi hak ve dosdoğru olan, asla zalim olmayan haksız yere zulüm etmeyen demektir.

Yüce kitabımız Kuran’ı kerimde isim şekli geçmemekle beraber insanlara adaleti emreden birtakım ayetler vardır ve O’nun âdil olduğuna delalet etmektedir:

1. “Allah adaleti emreder…” (Nahl, 16/90); .
2. “Konuştuğunuz zaman akrabanız bile olsa adil olun.” (En’âm, 6/152);
3. “İnsanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmedin…” (Nisâ, 4/58);
4. “Ey mü’minler! Adaleti tam yerine getirerek Allah için şahitlik edenler olun. Bir topluluğa karşı duyduğunuz kin, sizi adaletten saptırmasın. Âdil olun. Adalet takvaya daha yakındır…” (Mâide, 5/8; Nisâ, 4/135)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu