Kadın

Adetliyken Oruç Tutulmamasının Sebebi Nedir ?

Öncelikle merhabalar. Daha önce kadınların ay halinde oruç tutmamaları gerektiğini ve sonrasında tutmadıkları gün kadar kaza etmeleri gerektiğini biliyordum sadece. Fakat şu sıra bu durum oldukça kafamı karıştırıyor. Çünkü kadınların bu durumda oruç tutmamaları gerektiğine dair net bir ayet veya hadis bulamamaktayım. Eğer ay hali durumunda oruç tutulmaması gerekiyorsa aklımdaki kuşkuyu kesinliğe kavuşturacak, yani bunu doğrudan belirten bir delil aramaktayım.

Yani ay hali kadına eziyet verdiği ve bu sebeple sağlık sorunu olduğu sürece mi oruç tutulmaması uygundur, yoksa bu hal kadın rahatsızlık vermese dahi katiyyen tutulması mı yanlıştır; neden ve bunu hangi delile dayandırarak kabul etmeliyiz ? Emeğiniz ve cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bir kadın adet halinde iken hiç bir şekil de oruç tutması veya namaz kılması caiz değildir. Bu İslam fıkhı kitaplarında da açık bir şekilde izah edilmiştir. İslam dininde kadın halleri konusunda en büyük kaynak Hazreti Aişe annemizdir. Sorunuzla alakalı bir hadis i şerif şu şekildedir:

Hazreti Aişe (r.a) :  Anlattığına göre, bir kadın kendisine: “Temizlendiğimiz zaman hayızlı iken kılamadığımız namazların kazası gerekir mi?” diye sormuş, Hazreti Aişe (r.a) şu cevabı vermiştir: “Sen Harici misin? Biz Resulullah’la (s.a.v) beraberken ay hali gördüğümüzde, tutamadığımız oruçları kaza etmemizi söylerdi, fakat namazların kazasını söylemezdi.” (Kutübü sitte, Hadis No : 3846)

Zikrettiğimiz bu hadis i şerifte sorunuzun cevabı açık bir şekilde yer almaktadır. Bununla birlikte bilmeniz gereken bir şey var ki oda bu tür konularda mezhebinize uymalısınız. Zira mezhep alimleri bu gibi bütün konuları detayları ile araştırmışlar ve belli hükümlere varmışlardır. Bizler bu hükümlere uymalıyız. Bu tür konularda ayet, hadis sormak yerine ben Hanefiyim Hanefi mezhebinde bu konu nasıl veya ben Şafiyim bu konu Şafi mezhebinde nasıl demek daha doğru olacaktır. Şüpheye gerek yoktur. Zira ehli sünnet alimleri her konuyu en ine detaylarına kadar incelemişlerdir ve belli hükümlere varmışlardır.

Lütfen yukarıda “ayet ve hadis sormak yerine” ifademizi yanlış anlamayın. Burada demek istediğimiz, bizler bir çok hüküm içeren ayeti kerimeleri ve hadis i şerifleri doğru anlayamayabilir ve yanlış hükümler çıkarabiliriz. Bu nedenle İslam alimlerinin bu konulardaki görüşlerini araştırmanız daha iyi olacaktır. Yüce Mevla’mız yar ve yardımcınız olsun.

Özetle, adetli bir bayan oruç tutmamalıdır ve adet hali bitince orucuna devam etmelidir. Ramazan ayı bitince tutamadığınız günlerin kazasının yapılması gerekmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Kuran’da böyle dönemlerde kadına erkeklerin yaklaşmamasını söylediğine göre neden oruç yada namaz kalmayın demiyor? diyelim ki kadın hacca gitti o esnada hastalandı bu kadın hacı olamayacak mı? ortalama 40 yılın 10 yılı kadınlar için boşa gitmiş olmuyor mu?

  2. Mezheplerin konuyu ele alış yöntemleri esneme ve suistimale mahal vermemek için kesin ve net çizgiler üzerindendir. Kadınlar için zorluk olan adet döneminde Allah ibadet etmemelerine müsaade eder.Ama bizdeki yaygın inanış kadınlar bu dönemlerde kirlidir ve ibadet mahalline yaklaşamaz. Mushafa dokunamaz vs… İyide konuyu şu noktadan ele alalım.Kadınlar fizyolojik olarak her ay anneliğe hazırlanırlar ve bu yüzden adet görürüler.Bu kirlilik pislik hali değildir. Allah’ın kadınlara bu meşakkatli durumlarında da kolaylık sağlaması O’nun merhametinden, anneliğe olan saygısından değil ise nedendir? Her kadın için her zaman bu dönem zor geçmeyebilir. Koskoca Ramazan ayında 15 gün oruç tutabildim. Açıkcası düşünüyorum neden bu manevi halden mahrum kalıyorum diye.Bununla beraber Mushafa elsüremez, oysa Vakıa suresinde ki ibare için farklı yorumlarda yapılmıştır,ama kimse onlardan bahsetmez. Bir diğeri mescitlere giremez; yer yüzünde Allah’a ait olmayan ne var, dilediğinizde her yer mesciddir zaten. Yani temizlik endişesi ile verilmiş hükümler, suistimal edilme endişesi ile verilmiş hükümler mezheplerin görüşlerinin bir çoğu. İctihadi boyutta neden yeniden tartışılmasın? Hadisler Dini metinleri nasıl anlamamız gerektiği konusunda bizlere ışık tutar. Hadisleri ele alırkende temel maksat ve amaç üzerinden düşünebiliriz. Hz Peygamber cahil arap tolumuna “sol elle yemeyin hijyenik değil” dese mi daha tesirli olurdu yoksa Sol elle şeytan yer dediğinde mi?. Bu sol elin lanetli oluşundan mıdır yoksa pisliğe imkan veren durum mu kötüdür? Belki Gazali’nin de dediği gibi söylenenden söylenmeyeni anlama yöntemini denemeliyiz zaman zaman…

  3. Bu duruma İnan’ın çok üZülüyorum din islam dinidir ve ben müslümanım diyen her bir birey islam dinine uymak zorundadır. İslam dini mezhepçilikle bölünmesine kesinlikle karşıyım burda amacım birilerini rencide etmek değil kesinlikle fakat Yüce Allah bize akıl vermiş be oturup düşünmemiz gerekir bir hadise yada ayete bakıp geçmekten bahsetmiyorum, çokça kuranı bütün olarak okumak lazım o zaman taşlar yerine oturur. Bende hayızlıyken kadının oruç tutması ve namaz kılması taraftarıyım bunu kendi başıma değil Rahman’ın ayetlerine bakarak söylüyorum. Mahşer günü bize sorulacak olan kitap ancak kur-an’dır ve biz ondan sorumluyuz. Rahman bize o hadise Neden uymadın yada o mezhebe neden uymadın demeyecek mezhepçilik deyip dini ayırmayın. Bu mezhep sorunu birçok insanın dinden soğumasına sebebiyet verir ve veriyor da. Yüce Allah savaştayken bile namazı kılmanın farz olduğunu söylüyorsa ki o durum hayız halinden daha kötü kim diyebilir namaz kılınmaz diye Rahman dememişken

    1. Unutmayın ki Hadisleri daha doğrusu Peygamber Efendimizin yaşantısını bir kenara koyarak İslam dinini yaşamanız mümkün değildir. Eğer durum sizin dediğiniz gibi olsaydı en azından bir hadis i şerifde benim yaşantımı takip etmeyin direk Kuran ı Kerimle yaşantınıza yön verin diye bir hadis i şerif olurdu ki bahsedilen uydurma hadis i şeriflerin içinde dahi böyle bir hadis i şerif bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu