İslam Alimi

Adetliyken Oruç Tutulmamasının Sebebi Nedir ?

Öncelikle merhabalar. Daha önce kadınların ay halinde oruç tutmamaları gerektiğini ve sonrasında tutmadıkları gün kadar kaza etmeleri gerektiğini biliyordum sadece. Fakat şu sıra bu durum oldukça kafamı karıştırıyor. Çünkü kadınların bu durumda oruç tutmamaları gerektiğine dair net bir ayet veya hadis bulamamaktayım. Eğer ay hali durumunda oruç tutulmaması gerekiyorsa aklımdaki kuşkuyu kesinliğe kavuşturacak, yani bunu doğrudan belirten bir delil aramaktayım.

Yani ay hali kadına eziyet verdiği ve bu sebeple sağlık sorunu olduğu sürece mi oruç tutulmaması uygundur, yoksa bu hal kadın rahatsızlık vermese dahi katiyyen tutulması mı yanlıştır; neden ve bunu hangi delile dayandırarak kabul etmeliyiz ? Emeğiniz ve cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bir kadın adet halinde iken hiç bir şekil de oruç tutması veya namaz kılması caiz değildir. Bu İslam fıkhı kitaplarında da açık bir şekilde izah edilmiştir. İslam dininde kadın halleri konusunda en büyük kaynak Hazreti Aişe annemizdir. Sorunuzla alakalı bir hadis i şerif şu şekildedir:

Hazreti Aişe (r.a) :  Anlattığına göre, bir kadın kendisine: “Temizlendiğimiz zaman hayızlı iken kılamadığımız namazların kazası gerekir mi?” diye sormuş, Hazreti Aişe (r.a) şu cevabı vermiştir: “Sen Harici misin? Biz Resulullah’la (s.a.v) beraberken ay hali gördüğümüzde, tutamadığımız oruçları kaza etmemizi söylerdi, fakat namazların kazasını söylemezdi.” (Kutübü sitte, Hadis No : 3846)

Zikrettiğimiz bu hadis i şerifte sorunuzun cevabı açık bir şekilde yer almaktadır. Bununla birlikte bilmeniz gereken bir şey var ki oda bu tür konularda mezhebinize uymalısınız. Zira mezhep alimleri bu gibi bütün konuları detayları ile araştırmışlar ve belli hükümlere varmışlardır. Bizler bu hükümlere uymalıyız. Bu tür konularda ayet, hadis sormak yerine ben Hanefiyim Hanefi mezhebinde bu konu nasıl veya ben Şafiyim bu konu Şafi mezhebinde nasıl demek daha doğru olacaktır. Şüpheye gerek yoktur. Zira ehli sünnet alimleri her konuyu en ine detaylarına kadar incelemişlerdir ve belli hükümlere varmışlardır.

Lütfen yukarıda “ayet ve hadis sormak yerine” ifademizi yanlış anlamayın. Burada demek istediğimiz, bizler bir çok hüküm içeren ayeti kerimeleri ve hadis i şerifleri doğru anlayamayabilir ve yanlış hükümler çıkarabiliriz. Bu nedenle İslam alimlerinin bu konulardaki görüşlerini araştırmanız daha iyi olacaktır. Yüce Mevla’mız yar ve yardımcınız olsun.

Özetle, adetli bir bayan oruç tutmamalıdır ve adet hali bitince orucuna devam etmelidir. Ramazan ayı bitince tutamadığınız günlerin kazasının yapılması gerekmektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sema dedi ki:

    Bu duruma İnan’ın çok üZülüyorum din islam dinidir ve ben müslümanım diyen her bir birey islam dinine uymak zorundadır. İslam dini mezhepçilikle bölünmesine kesinlikle karşıyım burda amacım birilerini rencide etmek değil kesinlikle fakat Yüce Allah bize akıl vermiş be oturup düşünmemiz gerekir bir hadise yada ayete bakıp geçmekten bahsetmiyorum, çokça kuranı bütün olarak okumak lazım o zaman taşlar yerine oturur. Bende hayızlıyken kadının oruç tutması ve namaz kılması taraftarıyım bunu kendi başıma değil Rahman’ın ayetlerine bakarak söylüyorum. Mahşer günü bize sorulacak olan kitap ancak kur-an’dır ve biz ondan sorumluyuz. Rahman bize o hadise Neden uymadın yada o mezhebe neden uymadın demeyecek mezhepçilik deyip dini ayırmayın. Bu mezhep sorunu birçok insanın dinden soğumasına sebebiyet verir ve veriyor da. Yüce Allah savaştayken bile namazı kılmanın farz olduğunu söylüyorsa ki o durum hayız halinden daha kötü kim diyebilir namaz kılınmaz diye Rahman dememişken

    1. islamalimi dedi ki:

      Unutmayın ki Hadisleri daha doğrusu Peygamber Efendimizin yaşantısını bir kenara koyarak İslam dinini yaşamanız mümkün değildir. Eğer durum sizin dediğiniz gibi olsaydı en azından bir hadis i şerifde benim yaşantımı takip etmeyin direk Kuran ı Kerimle yaşantınıza yön verin diye bir hadis i şerif olurdu ki bahsedilen uydurma hadis i şeriflerin içinde dahi böyle bir hadis i şerif bulunmamaktadır.

BİR YORUM YAZ