KadınSorularınız

Adetliyken Hangi Duaları ve Sureleri Okumalıyız?

Adetliyken hangi duaları ve hangi sureleri okuyabiliriz. Ben kandillerde çok şükür, orucumu tutuyorum ve 2 yıldır namazımı kılıyorum. Ben berat kandilinde oruç tutmayı çok istedim dualar edecektim namazımı kılacaktım. Kuran kerim okuyacaktım.

Adetliyken Hangi Duaları ve Sureleri Okuyabiliriz?

Fakat adet oldum bu durumda neler yapmalıyız, hangi dualar sureler okumalıyız? Mesela ben içimden okula gidersen veya çalışırken ayetel kürsi çok okuyorum adetliyken okunabilir mi? Berat gecesinde dualar kabul olur muş ben neler yapsam kabul olur?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle yüce Mevla’mız hayırlarınızı kabul eylesin. Siz devamlı bu niyette olduğunuzdan dolayı ve adet halinin elinizde olmayan bir hal olduğundan dolayı yüce Mevla’mız sizin niyetinizi boşa çıkarmayacaktır. Adetliyken namaz kılamazsınız, oruç tutamazsınız ve Kuran ı Kerim okuyamazsınız. Ancak dua edebilirsiniz.

Bununla birlikte adetliyken hangi duaları okuyabilirsiniz konusunda şu duaları da okuyabilirsiniz. “Rabbena Atina” gibi Kuran ı Kerimde yer alan ama dua mahiyetinde olan ayetleri ezberinizden dua niyetiyle okuyabilirsiniz. Sorunuzda yer alan “Ayetel Kürsi” duasıda buna bir örnektir.

Büyük hayırlar içeren La havle ve la kuvvete duası ve anlamı başlıklı duayı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ben ibadetler yapacaktım adet oldum ibadetlerimden geri kaldım düşüncesine girmeyiniz. Zira bu durum sizin elinizde olan bir şey değildir. Siz benim niyetim vardı ama nasip olmadı, yüce Mevla’m niyetimi biliyor demelisiniz.

Sitemizde yer alan Kadınlar Adetli Veya Lohusa İken Dua Edebilirler mi? başlıklı konuyu ziyaret etmenizde fayda var. Oradaki bilgilerden de istifade edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Hayırlı günler. Ben içimden sürekli tekbir getiriyorum bu bende alışkanlık oldu ev işlerini yaparken boş kalırken yatağıma yatıyorum uyuyuncaya kadar tekbir getiriyorum hem böyle olunca aklım başka şeylerle meşgul olmuyor hemde kalbimé vesvese girmiyor. Yanlız bayan olduğum için özel günlerimde de tekbir getiriyorum bunun bir sakıncası olur mu.birde hasr süresini okumak alışkanlık olduğu için onu da okuyorum. Acaba özel günlerimde okumamalımıyım

    1. Değerli ziyaretçimiz her halinizde Mevla’yız zikretmelisiniz bunda mahsur bir yana hayır vardır. Bahsettiğiniz sureyi adetliyken ezbere okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu