İslam Alimi

Adetliyken Hangi Duaları ve Sureleri Okumalıyız?

Ben her kandillerde çok şükür orucumu tutuyorum ve 2 yıldır namazımı kılıyorum. Ben berat kandilinde oruç tutmayı çok istedim dualar edecektim namazımı kılacaktım Kuran kerim okuyacaktım. Fakat adet oldum bu durumda neler yapmalıyız hangi dualar sureler okumalıyız ? Mesela ben içimden okula gidersen veya çalısırken ayetel kürsi çok okuyorum adetliyken okunabilir mi ? Berat gecesinde dualar kabul olur muş ben neler yapsam kabul olur ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle yüce Mevla’mız hayırlarınızı kabul eylesin. Siz devamlı bu niyette olduğunuzdan dolayı ve adet halinin elinizde olmayan bir hal olduğundan dolayı yüce Mevla’mız sizin niyetinizi boşa çıkarmayacaktır. Adetliyken namaz kılamazsınız, oruç tutamazsınız ve Kuran ı Kerim okuyamazsınız. Ancak dua edebilirsiniz.

Bununla birlikte Rabbena Atina gibi Kuran ı Kerimde yer alan ama dua mahiyetinde olan ayetleri ezberinizden dua niyetiyle okuyabilirsiniz. Sorunuzda yer alan Ayetel Kürsi duasıda buna bir örnektir. Ben ibadetler yapacaktım adet oldum ibadetlerimden geri kaldım düşüncesine girmeyiniz. Zira bu durum sizin elinizde olan bir şey değildir. Siz benim niyetim vardı ama nasip olmadı, yüce Mevla’m niyetimi biliyor demelisiniz. Sitemizde yer alan Kadınlar Adetli Veya Lohusa İken Dua Edebilirler mi? başlıklı konuyu ziyaret etmenizde fayda var. Oradaki bilgilerden de istifade edebilirsiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Gulsum dedi ki:

    Hayırlı günler. Ben içimden sürekli tekbir getiriyorum bu bende alışkanlık oldu ev işlerini yaparken boş kalırken yatağıma yatıyorum uyuyuncaya kadar tekbir getiriyorum hem böyle olunca aklım başka şeylerle meşgul olmuyor hemde kalbimé vesvese girmiyor. Yanlız bayan olduğum için özel günlerimde de tekbir getiriyorum bunun bir sakıncası olur mu.birde hasr süresini okumak alışkanlık olduğu için onu da okuyorum. Acaba özel günlerimde okumamalımıyım

    1. islamalimi dedi ki:

      Değerli ziyaretçimiz her halinizde Mevla’yız zikretmelisiniz bunda mahsur bir yana hayır vardır. Bahsettiğiniz sureyi adetliyken ezbere okuyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ