Kadın

Adet kanaması 10 günden fazla süren bir kadın ibadetlerini nasıl yerine getirmelidir?

.

Bayanların aybaşı halleri en kısa üç, en fazla on gün sürmektedir. İki hayız durumu arasındaki temizlenme müddeti ise en az on beş gündür. Bu verilen zaman çok daha uzun da sürebilir. Kimi hanımların hayız günleri, daima düzenlidir her ay aynıdır, Kimi hanımların ise değişmektedir. Hayız günleri hanımdan hanıma değişebilir.

Önceki ay adeti altı gün süren bir bayan bir sonraki ayda altıncı günün sonunda temizlenmeyip kan görmeye devam etse, bu olay on günü geçmedikçe normal adeti olan altı güne ilaveten adet gördüğü günler de ay halinden sayılmaktadır.

Kaç gün adet kanı görmüşse o günler ay hali adet günleridir. Adeti olan altı günden sonrada kan görmeye devam ettiği günlerde de ay hali hükümleri geçerli olmaktadır. Yalnız aynı hanım bu altı günün sonunda temizlenmeyip kan görmeye devam eder ve bu zaman on günü geçer ve mesela on iki gün sürerse bu hanımın adeti altı gün olup öyle kabul edilir.

Misal olarak, her ayda 7 gün hayız adet görmekte olan bir kadın, sonradan 10 gün görmeye başlasa, 10 günü de hayızlı sayılır. Fakat 10 günü geçen kanamalarda, fazla hayız gördüğü günler, adet hali değil, istihaze hali kabul edilir. Altı günü on iki güne tamamlayan son altı günlük zamanda görülen kan istihaze dediğimiz yani özür kanı sayılmaktadır. Onuncu günden sonra görülen kan her durumda özür kanı sayıldığı için hanımlar bu günlerde namazlarını kılarlar, oruçlarını tutarlar.

Adet Kanaması Başlıklı Sorular

Soru: Hocam merhaba yaklaşık olarak 1 ay aralıklı şekilde adet gördüm. Adetim biteli 2 gün olmuştu ki tekrar başladı oruç tutabilir miyim?

Cevap: Bu gün adet oldunuz ve adet o gün durdu bunun üzerinden 3 gün geçer ve hiç adet görmezseniz 4. gün oruç tutabilirsiniz. Ancak adetiniz ara ara devam ediyor ise 10 gün beklemelisiniz. 10 günden sonra adet görseniz dahi bu adet değildir. Bu özür haline girmektedir ve bu nedenle oruçlarınızı tutabilirsiniz.

Adetlerim Çok Düzensiz

Soru:  Çocukluğumdan beri çok düzensiz adet görüyorum. Kimi zaman altı ayda bir kimi zaman senede bir üç ayda bir, ve bu kanamaların gün sayısı her defasında değişiyor. En son iki ay önce 10-11 gün gördüm ve bu ay tekrarladı. Bugün tam 12.ci gün doldu. Benim durumumda ne yapılmalı? 10.cu gün bittiğinde, Namazımı kılmaya orucumu tutmaya başladım. Doğru mudur? Ve eşimi kanın iyice kesilene kadar geri çevirmeli miyim?

Cevap: Bazı bayanların böyle durumları olabilmektedir. Ancak genel kaide 10 günden sonra görülen kanın özür olduğudur. Bu nedenle 10 günden sonra ibadetinize devam edin ve eşinizle birlikte olmanızda bir sakınca yoktur. Ancak kan veya leke görseniz abdestinizi tazelemeniz ve çamaşırlarınızı değiştirmeniz gerekmektedir.

Adetim Hep 10 Günü Geçiyor

Ben 10 gün adet görüyorum ve her ay 10 günü geçiyor bu nedenle de 10 günden sonrada orucumu tutabilir miyim? Temizlendikten sonra da geliyorsa vede temizlendikten sonrada geliyorsa tekrar gusül abdesti almam gerekiyor mu?

Cevap: 10. günden sonra leke veya kanama devam ediyorsa tek yapmanız gereken her vakit namaz için tekrar namaz abdesti almanızdır. Gusül abdesti almanız gerekmemektedir. Oruçlarınızı ise tutabilirsiniz.

Adetim 10 Günden Fazla Oluyor Ne Zaman Bir Daha Adetli Sayılırım?

Ben 24 mayısta adet gördüm ve bugün 19 haziran halen devam ediyor orucumu tutuyorum ama 10. günden sonra belirli bir gün geçtikten sonra tutulmuyor dediler merak ediyorum orucuma devam edim mi?

Cevap: Adetiniz 24 mayısta başladı ise 24 hazirana kadar temiz sayılırsınız. Dolayısı ile ayın 4 hazirandan 24 hazirana kadar oruçlarınızı tutmalısınız. Kanama halen devam ediyor ise 24 hazirandan itibaren adet sayılırsınız ve Temmuz ayının 4 ne kadar yine kanama devam ederse 5 Temmuzda oruç tutmalısınız. Bununla birlikte bir doktora görünmenizi de tavsiye ediyoruz.

Adet Halinin 10 Gününü Nasıl Hesaplaya Bilirim?

Bu on günü sayma işlemini nasıl yapacağız. Örneğin 15 haziran saat 16 da başlayan adet 25 haziran saat 16 da 10 günü doldurur bu doğru mudur? Yoksa olunan günden mi saymaya başlayacağız. 24 saat geçmesi gerekli midir?

Cevap: Hesabınız çok güzel. Sizinde dediğiniz gibi örneğin Haziran ayının 15 saat 16’da adet oldunuz. Haziran ayının 25 de saat 16’da halen kanamanız devam ediyorsa bundan sonra özürlü sayılmaktasınız. Dolayısı ile ibadetlerinize devam edebilirsiniz.

Adetim 10 Günü Geçti Yasin Okuyabilir miyim?

Hocam meraba benim de bir sorum olacak 27 gün oldu ve kanamam hala devam ediyor ben ya-sin okumak istiyorum okuya bilir miyim 10.günden sonra özür olarak geçiyormuş bilmiyordum..

Cevap: Adetiniz başladıktan 10 gün sora kanamanız devam etse de dini konularda sanki kanamanız yok gibi sayılmaktasınız. Dolayısı ile Kuran ı Kerim okuyabilir, namaz kılabilir ve oruç tutabilirsiniz. Özetle Yasin okumanızda herhangi bir sakınca yoktur, hatta hayır vardır.

Etiketler
.

172 Yorum

 1. Mrb 10 günü geçmişken kuran okuyoruz mesela kanama oldu okurken tekrar abdest mi almalıyım

  1. Örneğin öğlen ezanı okudu ve abdest aldınız. Eğer kanamanız olursa ikindi namazına kadar abdestiniz geçerlidir.

 2. Selamun aleyküm, adet dönemi 10 günden uzun sürdüğü zaman her namaz için abdest alıp kılmak gerektiğini öğrendim. Peki bugün kazaya kalan namazları nasıl yapmam gerekir? Örneğin her kazası için yeni abdest mi yoksa bir abdest le hem yatsıyı hem akşamın ve ikindinin kazasını hem vitr namazını kılabilirmiyim?

  1. Değerli ziyaretçimiz, örneğin öğlen ezanı okundu ve abdest aldınız ikindi ezanına kadar ibadetlerinizi yapabilir ve dilediğiniz kadar kaza namazlarınızı kılabilirsiniz.

 3. 10 günden sonraki özür durumlarında her vakit için ayrı abdest mi almak gerekir önceki vakitten abdestle namaz kılınamazmı

 4. Hayırlı ramazanlar, ben 29 Nisan da adet oldum 10 mayısta bitti. 27-28 mayısta tekrar adet olmam gerekirken 16 mayısta sahurda tekrar adet oldum 10 gün sürdü temizlenip oruca başladım 2. Gün teravih namazından sonra tekrar yeni baştan regl oldum ve çok kanamam geliyor. Ramazan’ın bereketinden faydalanamıyor ve ibadetlerimi yerine getiremiyorum çok üzülüyorum ne yapmam lazım özür sayılır mı? Bana yardımcı olun lütfen bir yol gösterin .

 5. Öncelikle Selamunaleyküm
  Benim adetim genellikle 10 günden fazla sürüyor.internete bakıyorum 10 günden sonra ibadetlerimizi yerine getirmemiz gerekiyormuş.Ama benim kanamam fazla olduğu için ailem namaz kılma diyor açıkçası çok kararsızım kılmalı mıyım?kılmamalıyımıyım? Cevap verirseniz çok mutlu olurum
  ALLAH RAZI OLSUN…

  1. Aleyküm selam 10 günden sonrası özürdür ibadetlerinizi yerine getirmelisiniz.Aksi halde günaha girersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı