İslam Alimi

Adet kanaması 10 günden fazla süren bir kadın ibadetlerini nasıl yerine getirmelidir?

Bayanların aybaşı halleri en kısa üç, en fazla on gün sürmektedir. İki hayız durumu arasındaki temizlenme müddeti ise en az on beş gündür. Bu verilen zaman çok daha uzun da sürebilir. Kimi hanımların hayız günleri, daima düzenlidir her ay aynıdır, Kimi hanımların ise değişmektedir. Hayız günleri hanımdan hanıma değişebilir.

Önceki ay adeti altı gün süren bir bayan bir sonraki ayda altıncı günün sonunda temizlenmeyip kan görmeye devam etse, bu olay on günü geçmedikçe normal adeti olan altı güne ilaveten adet gördüğü günler de ay halinden sayılmaktadır.

Kaç gün adet kanı görmüşse o günler ay hali adet günleridir. Adeti olan altı günden sonrada kan görmeye devam ettiği günlerde de ay hali hükümleri geçerli olmaktadır. Yalnız aynı hanım bu altı günün sonunda temizlenmeyip kan görmeye devam eder ve bu zaman on günü geçer ve mesela on iki gün sürerse bu hanımın adeti altı gün olup öyle kabul edilir.

Misal olarak, her ayda 7 gün hayız adet görmekte olan bir kadın, sonradan 10 gün görmeye başlasa, 10 günü de hayızlı sayılır. Fakat 10 günü geçen kanamalarda, fazla hayız gördüğü günler, adet hali değil, istihaze hali kabul edilir. Altı günü on iki güne tamamlayan son altı günlük zamanda görülen kan istihaze dediğimiz yani özür kanı sayılmaktadır. Onuncu günden sonra görülen kan her durumda özür kanı sayıldığı için hanımlar bu günlerde namazlarını kılarlar, oruçlarını tutarlar.

Adet Kanaması Başlıklı Sorular

Soru: Hocam merhaba yaklaşık olarak 1 ay aralıklı şekilde adet gördüm. Adetim biteli 2 gün olmuştu ki tekrar başladı oruç tutabilir miyim?

Cevap: Bu gün adet oldunuz ve adet o gün durdu bunun üzerinden 3 gün geçer ve hiç adet görmezseniz 4. gün oruç tutabilirsiniz. Ancak adetiniz ara ara devam ediyor ise 10 gün beklemelisiniz. 10 günden sonra adet görseniz dahi bu adet değildir. Bu özür haline girmektedir ve bu nedenle oruçlarınızı tutabilirsiniz.

Adetlerim Çok Düzensiz

Soru:  Çocukluğumdan beri çok düzensiz adet görüyorum. Kimi zaman altı ayda bir kimi zaman senede bir üç ayda bir, ve bu kanamaların gün sayısı her defasında değişiyor. En son iki ay önce 10-11 gün gördüm ve bu ay tekrarladı. Bugün tam 12.ci gün doldu. Benim durumumda ne yapılmalı? 10.cu gün bittiğinde, Namazımı kılmaya orucumu tutmaya başladım. Doğru mudur? Ve eşimi kanın iyice kesilene kadar geri çevirmeli miyim?

Cevap: Bazı bayanların böyle durumları olabilmektedir. Ancak genel kaide 10 günden sonra görülen kanın özür olduğudur. Bu nedenle 10 günden sonra ibadetinize devam edin ve eşinizle birlikte olmanızda bir sakınca yoktur. Ancak kan veya leke görseniz abdestinizi tazelemeniz ve çamaşırlarınızı değiştirmeniz gerekmektedir.

Adetim Hep 10 Günü Geçiyor

Ben 10 gün adet görüyorum ve her ay 10 günü geçiyor bu nedenle de 10 günden sonrada orucumu tutabilir miyim? Temizlendikten sonra da geliyorsa vede temizlendikten sonrada geliyorsa tekrar gusül abdesti almam gerekiyor mu?

Cevap: 10. günden sonra leke veya kanama devam ediyorsa tek yapmanız gereken her vakit namaz için tekrar namaz abdesti almanızdır. Gusül abdesti almanız gerekmemektedir. Oruçlarınızı ise tutabilirsiniz.

Adetim 10 Günden Fazla Oluyor Ne Zaman Bir Daha Adetli Sayılırım?

Ben 24 mayısta adet gördüm ve bugün 19 haziran halen devam ediyor orucumu tutuyorum ama 10. günden sonra belirli bir gün geçtikten sonra tutulmuyor dediler merak ediyorum orucuma devam edim mi?

Cevap: Adetiniz 24 mayısta başladı ise 24 hazirana kadar temiz sayılırsınız. Dolayısı ile ayın 4 hazirandan 24 hazirana kadar oruçlarınızı tutmalısınız. Kanama halen devam ediyor ise 24 hazirandan itibaren adet sayılırsınız ve Temmuz ayının 4 ne kadar yine kanama devam ederse 5 Temmuzda oruç tutmalısınız. Bununla birlikte bir doktora görünmenizi de tavsiye ediyoruz.

Adet Halinin 10 Gününü Nasıl Hesaplaya Bilirim?

Bu on günü sayma işlemini nasıl yapacağız. Örneğin 15 haziran saat 16 da başlayan adet 25 haziran saat 16 da 10 günü doldurur bu doğru mudur? Yoksa olunan günden mi saymaya başlayacağız. 24 saat geçmesi gerekli midir?

Cevap: Hesabınız çok güzel. Sizinde dediğiniz gibi örneğin Haziran ayının 15 saat 16’da adet oldunuz. Haziran ayının 25 de saat 16’da halen kanamanız devam ediyorsa bundan sonra özürlü sayılmaktasınız. Dolayısı ile ibadetlerinize devam edebilirsiniz.

Adetim 10 Günü Geçti Yasin Okuyabilir miyim?

Hocam meraba benim de bir sorum olacak 27 gün oldu ve kanamam hala devam ediyor ben ya-sin okumak istiyorum okuya bilir miyim 10.günden sonra özür olarak geçiyormuş bilmiyordum..

Cevap: Adetiniz başladıktan 10 gün sora kanamanız devam etse de dini konularda sanki kanamanız yok gibi sayılmaktasınız. Dolayısı ile Kuran ı Kerim okuyabilir, namaz kılabilir ve oruç tutabilirsiniz. Özetle Yasin okumanızda herhangi bir sakınca yoktur, hatta hayır vardır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 180 YORUM
 1. Zehra dedi ki:

  Hocam selamunaleykum, ben erken menapoza giriyorum adetlerim çok düzensiz,temizlik günleri 15 günden az olan her kanamayı özürmu saymalıyım?Yani temizlik süresi 15 den az olan her kanama özür kanimidir,yoksa arada olan kanamaları adetmi saymalıyım?Bazen oluyorki 3 ay üst üste 14 günde bir adet oluyorum,bunlarin hepsi özür kanimidir,ibadetime devam edebilirmiyim?

 2. İsimsiz dedi ki:

  Hocam merhaba, adet düzensizliğim ve rahatsızlığım var. Adet dönemimin ilk 5-6 günü sadece az lekelenmem oldu, daha sonrasında kanamam başladı ve adetim 10 gün süreyi geçti ve hala adet kanamam var 10 gün sonrasında da kanamam varken oruca başlamak istemedim bu durumda 10 gün sonrasında niyetlenmiyorum ramazan sonrasında ibadetimi tam yapmak istiyorum yinede huzursuzum ne yapmalıyım?

 3. Hatice dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam bu ay hastalığım bitti yedinci gün aptest aldım 10 cu gün leke gördüm aptest almak gerkşrmi yoksa namazım devam ede bilirmiyim

 4. Gunseli dedi ki:

  Merhaba adetim 9 gün sürüyor. Ama 15 gün sonra tekrar kan geliyor o da 9 gün sürüyor ne yapmaliyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Öncelik le bir doktora görünmelisiniz.

 5. Sorumvar dedi ki:

  Mrb 10 günü geçmişken kuran okuyoruz mesela kanama oldu okurken tekrar abdest mi almalıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   Örneğin öğlen ezanı okudu ve abdest aldınız. Eğer kanamanız olursa ikindi namazına kadar abdestiniz geçerlidir.

 6. Yasemin dedi ki:

  Selamun aleyküm, adet dönemi 10 günden uzun sürdüğü zaman her namaz için abdest alıp kılmak gerektiğini öğrendim. Peki bugün kazaya kalan namazları nasıl yapmam gerekir? Örneğin her kazası için yeni abdest mi yoksa bir abdest le hem yatsıyı hem akşamın ve ikindinin kazasını hem vitr namazını kılabilirmiyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz, örneğin öğlen ezanı okundu ve abdest aldınız ikindi ezanına kadar ibadetlerinizi yapabilir ve dilediğiniz kadar kaza namazlarınızı kılabilirsiniz.

   1. Glbyz dedi ki:

    Abdest alıp namaz kıldık sonrasında kuran ı kerim okumak içinde ayrıca abdest almak mı gerekir

    1. islamalimi dedi ki:

     Bir defa almanız yeterlidir. Abdestiniz bozulana kadar bir daha abdest almanız gerekmemektedir.

 7. 2 cocuk annesi dedi ki:

  23 gündür adetim. 15. Günden sonra namaz kilmaya devam etim. Ama abdest aldiktan sonra camasirim yine kann oluyor namazim bozulur mu ?

 8. Fatma dedi ki:

  ben 16 yaşındayım adetimin 12. günü boy abdesti alıp namaz kılabilir miyim ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet özür durumuna girmektesiniz. Namazlarınızı kılabilirsiniz.

 9. Misafir dedi ki:

  10 günden sonraki özür durumlarında her vakit için ayrı abdest mi almak gerekir önceki vakitten abdestle namaz kılınamazmı

  1. islamalimi dedi ki:

   Özür durumlarda her vakit için abdestinizi bozmamış olsanız dahi yeniden abdest almalısınız.

 10. Özlem dedi ki:

  Hayırlı ramazanlar, ben 29 Nisan da adet oldum 10 mayısta bitti. 27-28 mayısta tekrar adet olmam gerekirken 16 mayısta sahurda tekrar adet oldum 10 gün sürdü temizlenip oruca başladım 2. Gün teravih namazından sonra tekrar yeni baştan regl oldum ve çok kanamam geliyor. Ramazan’ın bereketinden faydalanamıyor ve ibadetlerimi yerine getiremiyorum çok üzülüyorum ne yapmam lazım özür sayılır mı? Bana yardımcı olun lütfen bir yol gösterin .

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu tür durumlarda doktora görünmeyi tavsiye ediyoruz. Zira adetinizde bir düzensizlik var.

 11. Melisa dedi ki:

  Öncelikle Selamunaleyküm
  Benim adetim genellikle 10 günden fazla sürüyor.internete bakıyorum 10 günden sonra ibadetlerimizi yerine getirmemiz gerekiyormuş.Ama benim kanamam fazla olduğu için ailem namaz kılma diyor açıkçası çok kararsızım kılmalı mıyım?kılmamalıyımıyım? Cevap verirseniz çok mutlu olurum
  ALLAH RAZI OLSUN…

  1. islamalimi dedi ki:

   Aleyküm selam 10 günden sonrası özürdür ibadetlerinizi yerine getirmelisiniz.Aksi halde günaha girersiniz.

 12. Isimsiz dedi ki:

  Saat hesabı yapmalısınız bence 12 haziran saat 13.30 ya tam 10 gün oluyor

 13. berna dedi ki:

  ben bekarken bir hafta adet olurdum 8.gün yıkanırdım evlendikten sonra doğum yaptıktan sonra adetim 13 sonra 15 sonrada 18 gün oldu şimdi bu aralıklarda değişiyor ben araştırdım mezhebim Hanefi hanefilere göre 10günden sonra özür sayılıyor bende 10 günü bekleyip sonra namaza ve ramazanda oruca başlıyorum bu sene binamızda bir hoca hanım var o dediki bekarken kaç gün adet oluyorsan onu baz alman lazım 10günü bekleme bende onun dediği gibi yaptım 8.gün yıkadım ve onrucuma devam ettim ama kafam karıştı ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günü beklemeniz gerekiyor sonrasında ibadetlerinize devam edebilirsiniz.

   1. Isimsiz dedi ki:

    Ben soru sordum ama cevap alamadım üstelik sorum dahi silinmiş. Yardımınıza ihtiyacım vardı ibadetlerim aksıyor.

    1. islamalimi dedi ki:

     Sorunuzu tekrar alabilirmiyiz?

 14. Feyza dedi ki:

  Adetim 10 gunu geçiyor ve kanama az da olsa devam ediyo eşimlebedesten sonra ilişkiye girilirmi

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günden sonra özürdür normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

 15. Ayşe dedi ki:

  Merhaba. Ben bu ayın 3’ünde hasta oldum ve bugün ayın 23’ü. 20 gün boyunca adet sürecim devam etti çok düzensiz gidiyor. Annem namaz kılabileceğimi söylüyor ama ben olumlu bakmıyorum. Çünkü temiz bir iş değil biliyorsunuz. İstemeden iç çamaşırıma dokunsa leke o namazım kabul olmaz ki? Birde teraviye gideceğim bu şekilde teraviye de gitmek istemiyorum pis bir şekilde Allahın karşısına.. İçim rahat etmiyor

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günden sonrası özürdür özrünüz bitinceye kadar her namaz vakti abdest alıp ibadetlerinize devam edebilirsiniz.

 16. Selin dedi ki:

  10 gün bir adet dönemi geçirdim 1 hafta geçtikten sonra tekrar adet oldum oruç tutmama engel midir ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Hayır oruca devam edebilirsiniz iki hayız arası 15 gün olmalıdır.

 17. Ftmaymn dedi ki:

  Hocam haziran 9 gibi azar azar adetim başladı bu gün 10 günü tamamladım ama hala ara ara az az kan geliyor oruc tutup ve namaz kılabilirmiyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet 10 gün geçti ise ibadetlerinize devam edebilirsiniz.

 18. Hatice dedi ki:

  10 gün normal adet bittikten sonra 20 gün kanama devam etti özürlü mü sayılırım ? Teşekkürler

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet 10 günden sonrası özür kanıdır.

 19. Yasem dedi ki:

  Hocam mrb benim adetim 6gun oldu btti 4gun sonra tekrar adet oldum ozur sayilir mi oruc tutabilir miyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   Toplamda 10 günü geçtiyse özür sayılır.

 20. isimsiz dedi ki:

  Ramazan ayındayız haziranın 8 de sabah saat 12 de kalktım adet görmüştüm şuan lekelenme şeklinde devam ediyor haziranın 17 de akşam temizlenip ertesi günü oruç tutabilir miyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet 10 gün oluyor bugün akşam gusül alıp yarın oruç tutabilirsiniz.10 günü geçtiğinde leke devam etse bile bu leke özür sayılır.

 21. eliii dedi ki:

  hocam ben 3 haziranda adetim bitti oruç tutmaya başladım yalnız 11 gün sonra tekrar adet oldum bu durumda oruç tutabilir miyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   İki hayız arasında 15 gün geçmesi gerekmektedir.15 gün olmadıysa oruç tutabilirsiniz.

 22. Nuran dedi ki:

  Hocam ben ayin 25 de ay hali oldum 30 da bitti ve oruc tutmaya badladim aradan besgün gecti tekrar oldum bugün dokuzuncu gün bu zamanlar özürlümü sayilir yoksa on günü tamamlayip sonrami oruc tutmaliyip özürlü zamandada kuran okuyabilirmiyim tesekkürler

  1. islamalimi dedi ki:

   Adetiniz 10 güne kadar devam ederse adet sayılır 10 günden sonrası özür sayılmaktadır.

 23. dilek dedi ki:

  merhaba hocam benim bugun adetimin gununun 10. gunu bitti temizlencem derken asiri miktarda tekrar kan geldi namaz ve oruç tutabilirmiyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   1O günü geçen kanamalar özür sayılır oruç tutabilirsiniz.

 24. Derin dedi ki:

  Hocam 2 haziran saat 13.30 civarında regl oldum 11 haziranda adetin 10. Günü ben gusul abdestimi 10.gün mu almalıyım 11. Gün mu

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günün akşamı gusül alabilirsiniz.

 25. Yonca dedi ki:

  Hocam Ramazanın ilk 4 günü oruç tutamadım malum sebeplerden.sonra tutabildim yani 10 gündür temizim ve oruçluyum ama perşembe akşamı sahurdan beri kanama görüyorum Özür hali diyorlar ama içim rahat değil namaz , Mukabele hatta oruç çok rahatsızım

  1. islamalimi dedi ki:

   10. günü geçmişse özürdür içiniz rahat etsin.

 26. Isimsiz dedi ki:

  Hocam dün 10. günüm doldu gusül abdesti aldım dun gece sahurumu yaptım sabah kalktıgımda yine leke oldu ilk iki gün nokta şeklinde lekelenmeler yaşamıştım ama adet sayıldığı icin bozdum orucumu ilk iki gun cok az olduğu için hala devam ediyor şimdi ben on gunu geçen adetim bitince gusül alacak miyim tekrar ve su an orucumu tutuyorum bozmadım

  1. islamalimi dedi ki:

   Zaten 10. günden sonra gusül alıp ibadetlerinize devam edebilirsiniz.

 27. elif dedi ki:

  merhabalar,
  29 mayısta adet oldum.biti dedim iki gün bekledim sonra salı oruç tutmaya başladım.Fakat her akşam abdestimi genede aldım.adetimin üzerine bugün 12 nci gün kan gibi bişey geldi ama akıntı ile karışık bu durumda orucumu tutabilirm mi? şuan niyatliyim bozmam mı gerekir?

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günü geçti ise özürdür oruç tutabilirsiniz.

 28. Rukiye dedi ki:

  Hayırlı ramazanlar hocam ben normalde dort ve ya beş gün adet görüyorum ama bu gün dokuz gün oldu adet olalı ve bitt temizlendm ama tekrar kan geldi benim tekrar duş almak gerekiryormu ayrica yarın oruç tutabilir miyim

  1. islamalimi dedi ki:

   10.günden sonra gusül alıp oruç tutabilirsiniz.

 29. Gny dedi ki:

  Hocam ben 27 mayısta adet oldum 3 haziranda temizlensin ama 6 haziranda tekrar lekeledim ama 10 günü geçmiş abdest almalimiyim tekrardan orucumu tutabilirmiyim

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günü geçti ise gusül alıp oruç tutabilirsiniz.

 30. Guzel dedi ki:

  Hocam merhaba ramazanın ilk günü yani cmt günü sabah çok hafif kan gelmişti ertesi günü hiç gelmedi pazartesi olmaya başladım bugün 11. Gün sabah kalktığımda tekrar az gelmiş şunu sormak istiyorum 10 günu tamamlamak için ilk iki günü de saymalimiyim bu arada ilk iki gün oruç tutmadım olucak diye cevaplarsanız çok sevinirim

  1. islamalimi dedi ki:

   Olsun ilk iki günü sayarak 10 günü tamamlayın sonrası zaten özür sayılır.

 31. Mifr dedi ki:

  Hocam ben 20 mayısta hayiz oldum ve normalde 4-5 gün süren hayiz 7 gün sürdü 27 Mayıs Ramazan’ın ilk günü oruç tutmadim . 28 Mayıs orucuma başladım ve bugün 05 haziran saat 03:00 da tekrar hayız oldum Özre girer diye orucumu tuttum doğru mudur?

  1. islamalimi dedi ki:

   10 gün doldu ise özre girer.

 32. İsimsiz dedi ki:

  Hocam merhaba.Ramazan’ın ilk akşamından itibaren 9 gündür devam eden bir lekelenme söz konusu. Adet surecinden once genelde oluyor ama bu kadar uzun devam etmiyor. 10 günü beklemem gerekir mi veya 10 gün dolduktan sonra adetim normal devam ederse bu da özür sayılır mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   evet 10 günü tamamlayın devam ederse özür sayılır orucunuzu tutarsınız.

 33. Selma dedi ki:

  Hocam ben 20 Mayıs Cumartesi günü akşama doğru temizlendim fakat 30 mayısta tekrar adet oldum. Bu özüre giriyor diye orucumu tutmaya devam ettim fakat adetim hala devam ediyor üstelik duracak gibi de değil. Normal adet düzenimde 21 gün temiz kalıyorum. 21. Güne kadar bekleyip orucu mu tutmalı mıyım yoksa ” temiz kalınan asgari süre olan 15 günü” ü doldurunca ade t olmuşum gibi muamele yapıp orucu mu bozayım mı?

  1. islamalimi dedi ki:

   Ayın 5 ine kadar özürlü sayılırsınız 5 inden sonra temizlenene kadar oruç tutmayınız.

 34. yıldız yavuz dedi ki:

  meraba hocam benim adetim 13 mayısta başladi ramazan arafesinde bitti.5 gun temiz kalıp 3 gündür adet oluyorum. ozur sayilirmi, ne zaman ozur biter

  1. islamalimi dedi ki:

   Temizlendikten sonra 15 gün içerisinde gördüğünüz kanama özürdür.

 35. İsimsiz dedi ki:

  Hocam adetim başladıktan sonra 4-5 günden sonra kanama ve leke tamamen kesiliyor ancak 8-9. gün tekrar başlıyor ibadetlerime başlamak için on günü tamamlamalı mıyım yoksa ilk tamamen kesildiğinde başlayabilir miyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet 10 günü tamamlayın sonra ibadetlerinize devam edin.

 36. Fidan dedi ki:

  Hocam ben 19 mayısta adet oldum ve adetim 25 mayısta bitti orucuma başladım ama bugün yine adetim geldi oruç tutabilir ve ibadetlerimi yapabilir miyim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Cevabınız bu linktedir lütfen okuyunuz. https://www.islamalimi.com/adet-lekesi-orucu-bozar-mi/

 37. fatma dedi ki:

  Selamunaleyküm ben 22 mayıs adetim bitti. 29 mayıs ta tekra oldum ve hala devam ediyor oruç tutabilirmiyim

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günden sonra tutabilirsiniz.

 38. elif dedi ki:

  Hocam 20 gündür kanamam var ve oruç tutmak istiyorum tutabilirmiyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet tutabilirsiniz 10 gündür özürlü sayılmaktasınız.

 39. Sema dedi ki:

  Hocam ben doğum yaptım. Lohusa dönemim bitti. Sonra adet oldum ama 10 günü geçti daha fazla oluyorum ben orucumu tutabilirmiyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet tutabilirsiniz.

 40. Gözde dedi ki:

  Hocam merhaba benim bugün adet kanamamin 8inci günü ama bitti diye temizlenmistim ve oruç tutmaya başlayacaktim ancak az önce sahurumu yaptım tekrar lavaboya gittiğimde biraz kan geldiğini gördüm bugün orucumu tutamayacak mıyım? 10 günü beklemem mi gerekiyor kusur olması için?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet 10.güne kadar gelen kan adet kanıdır.

 41. Isimsiz dedi ki:

  Hocam merhaba.ben erken menapoz surecindeyim.adetlerim düzensiz oluyor ne zaman olacağı belli olmuyor.iki adetim arası 10gun oldugu bile oluyor.benim adetim 10gunden fazla sürerse ve adetim bittikten sonra yine çok kisa sürede adet olursamda ozure girermi.

  1. islamalimi dedi ki:

   cevabınız konu içerisindedir.

 42. İsimsiz dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben pazartesiden beri adet olmayı bekliyorum. Pembemsi bir sıvı ile karşılaşıyorum her gün. Son iki gündür de peçeteye azcık kan geliyor ama hala olamadım. Bu durum oruç tutmamı engeller mi? Abdest almam gerekir mi? Benimde 10 günü beklemem mi gerekiyor? Şimdiden teşekkürler.

  1. islamalimi dedi ki:

   Siz kendinizi daha iyi bilirsiniz eğer her ay bu şekilde oluyorsanız ve temizlenmeniz üzerinden 15 gün geçmişse adet sayılırsınız. Ancak her ay ara böyle lekeler gördüğünüz oluyorsa bu bir özürdür ve ibadetlerinize devam etmelisiniz.

 43. ozlem dedi ki:

  Merhaba hocam yaklaşık bir hafta olacak ablamdan parça alındı ve bu da arada lekelenmeler oluyor oruç tutmasını ve namaz kılmasına engel olunur mu lütfen acil cevap verirseniz sevinirim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Muhtemelen bu hastalık kanıdır ve ibadetlerinize devam etmelisiniz.

 44. Sarimm dedi ki:

  Merhaba ben geçen hafta 15 mayista adet gördüm 23 ünde bitti abdest aldım ama bi kacgundur sabahları kanama oluyor dün yine abdest aldım bugün oruca niyet ettim sabah yine kanama olmuş pecete baya bi ıslanmış orucum bozuldumu çok üzgünüm acil cevap bekliyorum…

  1. islamalimi dedi ki:

   23 de bittiyse Haziran ayının 7. gününe kadar gördüğünüz leke veya kanlar özürdür ve orucunuzu tutabilir ve ibadetlerinizi yapabilirsiniz.

 45. Asiye dedi ki:

  Hocam ben 30 Mart ta doğum yaptım Mayıs 9 Dada lohusalik dönemin bitti sorum şu 8 gündür leke şeklinde kanamam var kuran okuyup oruç tutabilirmiyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu gördükleriniz özürdür adetiniz başlayana kadar oruç tutabilir namaz kılabilirsiniz.

 46. nazo dedi ki:

  merhabalar sorum şu ki ramazan yaklaştı adetim düzensiz başlıyo 2 gün ara verip 5 gün devam ediyo 2 gün tekrar ara yani böyle düzensiz ben 10 güne tamamlıyorum kanama olmadığı zamanlardaki adet günlerimde oruç tutmuyorum doğrumu yapıyorum.

 47. İsimsiz dedi ki:

  2 mayısta hastalandım ve ilk defa 10 gün sürdü 9 gün sonra yeniden hasta oldum acaba özür günü ne kadardır

  1. islamalimi dedi ki:

   Temizlendikten sonra 15 gün içerisinde gördüğünüz kan özür sayılmaktadır. Yani 12 mayıs ta temizlendikten sonra 27 mayısa kadar gördüğünüz kan özür sayılmaktadır.

 48. gizem dedi ki:

  Hocam kolay gelsin özel günümdeydim dün abdest aldım bugün niyetliyim saat 12.30 gibi ufacık bir leke gördüm. Orucum bozulmuş olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer adet döneminiz 10 günü geçtiyse özür sayılır örneğin 6 gün yıkandınız ve 7. gün leke görürseniz bu orucunuzu bozmalı ve yemelisiniz ve daha sonra bu günün yerine bir gün oruç tutmalısınız.

 49. Sibel dedi ki:

  Merhaba ben hemen hemen bir aydır adet goruyorum şimdi ise hesaplamalarima göre ikinci adet donemindeyim yani namaz kilabilirmiyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu konuda net bir şey söylememiz mümkün değil bu tür durumlarda doktora baş vurulmasını tavsiye ediyoruz.

 50. hasret dedi ki:

  Hocam ben korunma amaçla spiral kullanıyorum 10 gunden sonra da lekelenmelerimm devam ediyor bu ibadetlerime engel mi bide orucluyken yine leke gelirse orucum u bozmali miyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Onuncu günden sonra iki lekeler özürdür Bu nedenle namazlarınıza ve orucunuza bir engel teşkil etmemektedir.

  2. neslihann dedi ki:

   hocam bn korunmak icin igne vuruldum ve adet düzenim bozuldu iğneyi birakitim ama hala kanamam var adet oldum ve sonra günümü karstrdim kabaca hesapladim 15 gun gectigini tahmin ettigim gunlerde adet oldum yani ayin 5. de smdi her ay beşinde adet olursam adet mi saymaliyim? yeniden 10 gun doldu ve yine kanama başladı surekli kanamam var bn suan ozurlu sayiliyorum ama icime sinmiyor gunumu karstrdim saniyorum ne yapmaliyim

 51. Tuğba dedi ki:

  Selamünaleyküm. İçtiğim ilaçtan dolayı 4 aydın adet günlerim 5ten 8 e çıktı ve temizlik süresi 15 gün dolmadan adet görüyorum. Şuan kefaret orucu tutmaktayım. 17 Nisan adet gördüm bitmesi 24 Nisanı buldu. 25 inde kefarete devam ettim 1 mayısta yeniden kanamam başladı. Ben riske atmamak için kefaret orucuma devam ediyorum özürlü sayıyorum. Onlarca yazı okudum bu durum farklı mı ne yapmalıyım anlamadım. özürlü sayılıp kefarete devam mı edecem yoksa hayzlı mı sayılacam. Allah razı olsun

  1. Tuğba dedi ki:

   Kefarete devam ettiğim aradaki 6 günü sayacak mıyım yoksa boşa mı gitti?

  2. islamalimi dedi ki:

   Değerli ziyaretçimiz bu konudaki hükümler Sizin için de geçerlidir. Ancak her ay Ayın hangi günü adet oluyorsanız o günün baz alarak temizlik süresini ve adet süresini belirlemeli bu üzerinden ibadetlerinizi devam etmelisiniz tuttuğunuz Kefaret Orucu bu durumdan dolayı ara vermeniz veya belki de birkaç gün yanlışlıkla tutmamış olmanız bir sorun teşkil etmemektedir.

 52. Tugce dedi ki:

  Temizlendikten 10 gun sonra bir sağlık sorunu için hap kullanarak yeniden adet oldum. 15 günü tamamlayana kadar ibadetlerime devam etmelimiyim birde her namaz için gusul almalıyım.

  1. islamalimi dedi ki:

   Ortada bir sağlık sorumluluğu yaşadığımızdan dolayı ve bu durum için ilaç kullanımından dolayı kanamayı görünmenize beraber adet döneminiz başlamış sayılmaktadır.

 53. Nurcan dedi ki:

  Hocam ayın 1’inde nisan adet oldum dokuzunda yıkandım bugün ayın 21’i nisan tekrar kanımı oldum abdest alıp namazımı kılabilir miyim yoksa yıkanıp kusulabdestimi alacağım

  1. Nurcan dedi ki:

   Beni bilgilendirirseniz çok sevinecegim şimdiden allah razı olsun

  2. islamalimi dedi ki:

   Adetiniz bittikten sonra ilk 15 gün gördüğünüz kanamalar özürdür. Dolayısıyla ayın 9 Adetinizin bitmesiyle ayın 24’ü ne kadar gördüğünüz kanamadan dolayı adetli sayım olmaktasınız 24’ün den sonra halen Panama görüyorsanız ayın 25’inde adetli sayılmaktasınız.

 54. ecem dedi ki:

  ben ilk defa adet oldum ve 10 günü geçti ve hala devam ediyor ne yapmalıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   Konu içerisinde yer aldığı gibi yapabilirsiniz.

 55. Feyza dedi ki:

  Hocam gusül alalı 12gün oldu bugün tekrar kan gelmeye başladı oruç tutup namaz kılabilirmiyim adet dönemim 19 gün de bir

  1. islamalimi dedi ki:

   Kadınlarda temizlik arası en az 15 gündür dolayısı ile 2 gün daha ibadetlerinizi yapabilirsiniz.

 56. Ayşe Nur dedi ki:

  Adetimin süresi 10 günü gecti ve artik namazimi kılıyorum her namaz için de abdestimi alıyorum fakat bir vakit namazimi kildiktan sonra diger vakitte abdestimi normal sartlarla bozmamissam leke de görmemişsem önceki vakitten kalan abdestimle namazımı kılabilir miyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet böyle bir durumda aynı abdestle namazınızı kılabilirsiniz.

 57. hatice dedi ki:

  Hocam ben doğumdan 40 gün sonra koruyucu iğne vuruldum. Bu iğnelerde adet düzensizliği yapıyormuş veb bir haftadır leke görüyorum. 10 günden sonra devam etse bile gusül alıp eşimle yakınlaşsak sıkıntı olurmu.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu iğneler aletimin düzeni niye bozuyorsun vurulmamalısınız. 10 gün geçtikten sonra ibadet yapabilirsiniz ve eşine yaklaşa bilirsiniz.

 58. Duygu dedi ki:

  Merhabalar hocam ben bişi sormak istiyorum ama utanıyorum benim Mayıs’ın 7inde düğünüm var var Mayıs’ın 1 inde adetim başlıyor 7inde bitiyor evli olanlar ilaç al kestir adetini diyor sizce bu doğrumu olur bana zararı olurmu ilacın ? Teşekkür ederim

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer bu durum çok ciddi bir sorun teşkil edecekse bu ilacı kullanmanızda bir mahsur yoktur.

 59. Seher dedi ki:

  Hocam normal adet günümden önce lekelenmem oldu buda 10 gün sürdü şimdide nolmal adet görmeye başladım ben 10 gün tamamlandı diye gusel edip namazımı kılmalıyımmı yoksa önceki 10 günü kazaya bırakıp şimdikini adeti kabul edeyim lütfen hocam yardımcı olun şimdiden teşekkür ederim

  1. islamalimi dedi ki:

   önceki on günü kazaya bırakın şimdiki durumu adet sayın.

 60. Krausee dedi ki:

  Merhabalar 1 senedir duzensiz bir adet donemindeyim doktorlar normal ola da bilir kiste olabilir dediler.net cvb icin baska domtora gittim kis dedi.10 gunden sonrasi ozur onu biliyorum.bnm 18 eylul de hastalandim.29 eylul de bitti.8 ekim de tekrar adet gordum ve devam ediyor .ben esimle iliskiye girebilirmiyim.dinimizce bunun hukmu nedir.

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günden sonra görülen kan özür kanıdır. Bu nedenle 10 günden sonra ibadetinize devam edin ve eşinizle birlikte olmanızda bir sakınca yoktur. Ancak kan veya leke görseniz abdestinizi tazelemeniz ve çamaşırlarınızı değiştirmeniz gerekmektedir.

 61. Nur dedi ki:

  Temizlik gunleri yikandiktan sonrami yoksa kesildikten sonrami baslar

  1. islamalimi dedi ki:

   Kesildikten emin olduktan sonra fazla vakit geçirmeden yıkanmalısınız. Sorunuza cevap ise yıkandıktan sonra başlamaktadır.

 62. hanife dedi ki:

  Merhaba benim bir sorum olacaktı? 1 aydan beri hastayım. Suan kesildi ama bazen leke geliyo. Acaba namazı mi kilip kur’an-i kerim i okuyabilir miyim acaba?

  1. islamalimi dedi ki:

   evet bu durumunuz özürdür bu durum geçinceye kadar her namaz vakti girdiğinde abdest tazelemeniz gerekir.Böylece namaz kılıp kuran okuyabilirsiniz ama daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için konuyu iyice okuyun lütfen.

 63. sema dedi ki:

  selamın aleykum hocam umarım bu mesajımı okur ve umarım beni aydınlatırsın artık kafayı yemek üzereyim önceden adetlerim düzenliydi ama şu son 1 senedir dengesiz bir şekilde adet oluyorum Örneğin HAZİRAN 11 de adet oldum ve Haziran 19 da yıkandım daha sonra bu 15 günün icinde tekrar lekelenme oluyor burası tamam çünkü bu kanın özür kanı oldugunu biliyorum ama daha sonra 15 günüm dolduktan sonra 3 gün gün sonra leke görüyorum yanı Agustosun 5 de 3 gün lekeleniyorum daha son kesiliyorum ve Agustos 11 oldugunda yani geçen ay ki gün gelince normal adetim başlıyor şimdi ben ne yapmalıyım kafayı yiycem o 3 günden mi adetimi sayılmaya başlıycam yoksa normal adetim olduğu günden mi ayrıca o arada lekelenme gördüğüm zaman içinde oruc tutup namaz kılabilirmiyim doktora da gittim tahlil yaptırdım ultrason cekildim hiç bir sorun olmadığını söylediler Allah rızası için beni aydınlatın

  1. islamalimi dedi ki:

   1 Haziranda temizlendikten sonra 15 gün sonra ilk leke gördüğünüzde adetli sayılmaktasınız. 10 gün içinde temizlenmezseniz 10 günden sonra özürlü sayılırsınız. Bu şekilde ibadetlerinize devam edin. Doktor bir sorun yok diyor ancak adetinizin düzensiz olduğu ortada. Size tavsiyemiz farklı bir doktora daha gözükmenizdir.

 64. aysun dedi ki:

  Hocam meraba benim de bir sorum olacak 27 gün oldu ve kanamam hala devam ediyor ben ya-sin okumak istiyorum okuya bilir miyim 10.günden sonra özür olarak geçiyormuş bilmiyordum..

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz konu içerisinde cevaplandı.

 65. Kader dedi ki:

  Hocam selamınaleyküm. Ben notmalde adetleri hep düzenli olurdum be en fazla 6 yada 7 gün sürerdi doğum kontrol ilacı kullanmaya basladım bu adetimde adetim bitmeti ve hergün devam ediyorve 11 günü hala devam ediyor ne yapmalıyım oruç tutup namaz kılabılır mıyım kuran okuyabılır mıyım

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günden sonra ibadetlerinize devam ediniz. Ancak doktorunuza başvurmanızda fayda var gibi gözüküyor.

 66. Cemile dedi ki:

  15. Günümdeyim ilk defa bukadar uzun sürdü bu güne kadar 10. Günden sonra ibadetlerimi yapabileceğimi bilmiyordum Özür olarak kabul edildiğini bilmiyordum. Namazımı kıldım orucuda turucam ancak ben kuran okumak istiyorum gusul abdesti aldım ama az da olsa gelmiş kuran okumalımıyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet okuyabilirsiniz bunda bir mahsur yoktur.

   1. Cemile dedi ki:

    Çok teşekkür ederim

 67. Akol dedi ki:

  Selamun aleykum hocam size bir sorum olacaktı benim adetim yaklaşık 1 senedir 10 günden fazla sürüyor ve ben 2 haziran adet oldum ve 11 haziran cumartesi gusülümü aldım ve pazar günü için niyet ettim orucuma başladım bu akıntı bir iki gün sonrada kesildi zaten ama 26 haziran günü tekrar başladı adetim tam gusül abdestimi aldiktan 14.gecesi 15. Günde adet oldum tekrardan şimdi benim orucumu ve ibadetlerimi yapmam gerekiyormu yoksa adetlimi sayılıyorum hocam lütfen şüpeli orucuma niyet ettim ve tutuyorum ne yapmalıyım bi bilgi verin lütfen internetten okudum kafam karman çorman oldu hiç birşey anlamadım lütfen yardım edin bana teşekürler .

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu tür durumlarda net bir şey söyleyemiyoruz. Belli ki adetiniz düzensiz, doktora görünmenizde fayda var. Ancak 10 günden sora özürlü sayılmaktasınız. 26 sında adet görünce tekrar adetli sayılırsınız. Bu durumda ibadetlerinize devam etmeyin. Ancak doktorada mutlaka görünün.

   1. Akol dedi ki:

    Çok teşekür ediyorum.

 68. Öt dedi ki:

  Hocam ben 10haziranda adet oldum 17 haziranda temizlendim 24haziranda tekrar kanama başladı Özür sayılıyor mu yoksa adeti?

  1. islamalimi dedi ki:

   belli ki adetiniz düzensiz bu durumda adetli sayılırsınız.

  2. islamalimi dedi ki:

   Bu adetinizin düzensiz olduğundan olabilir. Bu nedenle adetli sayılırsınız. Tam emin olmak için doktora görünmenizde fayda vardır.

 69. sevgi dedi ki:

  Hocam merhaba, ben 8 haziran da adet gördüm, 13 haziran da temizlendim ve 24 haziranda tekrar kanama başladı yoğun şekilde, bu adet midir özür müdür

  1. islamalimi dedi ki:

   bu durumunuz adet sayılır. ilk defa böyle olduysa bir sorun yok ancak her ay böyle erken oluyorsa bir doktora görünmekte fayda var.

 70. suna dedi ki:

  Hocam bu on günü sayma işlemini nasıl yapacağız.örneğin 15 haziran saat 16 da başlayan adet 25 haziran saat 16 da 10 günü doldurur.doğrumudur.yoksa olunan günden mi saymaya başlayacağız.240 saat geçmesi gereklimidir.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuzun cevabı konuya eklendi.

 71. Momine dedi ki:

  Hocam selamun alekum. Ben 10.cu günden sonraki kanamanın özürlü olduğunu bilmiyordum. İlk defa 13 gün sürdü. 3 günün namazların kazasını kılmalımıyım? Şimdiden teşekkürler. ALLAH RAZI OLSUN.

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet kılmanız gerekmektedir.

 72. fyz dedi ki:

  Selamın aleyküm. Benim adetlerim normalde hep düzenlidir. Ancak en son adetimin üzerinden 12 temizdim. 13.gün sahurdan sonra sabah saatlerinde tekrar hasta oldum. normalde daha 7 gün süresi vardı gelmesi için. Ben iki adet arasında temiz kalma süresinin 15 gün olması durumunu biraz farklı biliyordum ve bu durumu hiç hesaplamadan adet oldum sandım ve orucumu bozdum. Birde benim ramazanda hep birkaç gün erken gelirdi o yüzden çok teferruatlı düşünmeden bozdum. Bu durumda 61 gün oruç tutmam gerekir mi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Siz kasıtlı yapmamışsınız bu nedenle 1 gün kaza tutmanız yeterli olacaktır.

 73. Esrackr dedi ki:

  Merhaba ben 10 gun kadar adet oldum Ramazan başlamadan 3 gün önce başlamıştı adetim. Adetimin 10 günü dolunca oruç tutmaya başladım. Ancak bu süre içindeki adetim kan değil siyah renkteydi.şimdi ise kırmızıya döndü normal adet oluyorum. Tutmaya devam ediyorum, yaptığım doğru mu sizce? İyi günler

  1. islamalimi dedi ki:

   Adetinizin 10 gününden sonra biter ve daha sonra 15 gün saymalısınız 15 gün sonra tekrar akıntı veya kanama devam ediyor ise adetli sayılırsınız.

 74. Hanife dedi ki:

  Hocam ben 24 mayısta adet gördüm ve bugün 19 haziran halen devam ediyo orucumu tutuyorum ama 10.günden sonra belirli bi gün geçtikten sonra tutulmuyo dediler merak ediyorum orucuma devam edimmi

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konu içerisine eklenmiştir.

 75. gulsum dedi ki:

  Hocam normalde 7 gun suren adetim 9 gundur daha devam ediyor kahverengi az bi akinti ben oruc tuta bilirmiyim namaz kilabilurmiyim yorumlarinizi bekliyorum

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günü beklemelisiniz genel kaide bu yöndedir.

 76. Esra dedi ki:

  Hocam benim hep altı buçuk gün sürerdi adetim önceki ay yedi gün oldu sonra temizlik günüm on uc bucuk gün sürdü ve tekrar başladı on bir gün oldu ve hala devam ediyor ben on gün olunca abdestimi alıp ibadetlerimi yapmaya başladım ama kafam karışık şimdi ibadetlerimi yapmam doğru olur mu?

  1. Esra dedi ki:

   Normalde temiz oldugum gun yaklaşık 23 gun olurdu eski düzeninde devam etseydi iki gun once başlaması gerekiyodu adetimin.

  2. islamalimi dedi ki:

   10. günden sonra ibadetlerinize devam etmelisiniz.

 77. Nur dedi ki:

  Ben 3 haziranda adet oldum kısa sürdü ve 9 hazirda oruca başladım,ama bugün yani 16 haziran da yine oldu. özür mü sayılır ?oruç tutabilir miyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   Durumunuz özürdür ve orucunuza devam edebilirsiniz.

   1. Nur dedi ki:

    Allah razı olsun hocam,birde kanama devam ettiği için her vakit namaz da abdest almam gerekir mi?ve çamaşır her sefer temiz olmasimi gerekir?

    1. islamalimi dedi ki:

     Evet her vakitte abdestinizi tazemelisiniz ve çamaşırınızın temiz olduğundan emin olmalısınız.

 78. sinem dedi ki:

  slm hocam ben 10 gün adet görüyorum ve her ay 10 günü geçiyo bu nedenlede 10 günden sonrada orucmu tutabilirmiyim temizlendikten sonra da geliyosa vede temizlendikten sonrada geliyosa tekrar gusül adbesti almam gerekiyomu

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konu içerisine eklenmiştir.

 79. Nur dedi ki:

  Hocam 10 günü neye göre sayıcaz kahverengi akıntıdan mı yoksa adet kanı gelmesinden itibaren mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Lekeyi gördüğünüz andan itibaren.

 80. Papatya dedi ki:

  Merhaba 26 mayısta adet oldum 5gun sürdü ve bitti 12 gün geçti ve şimdi yine adet oldum bu ozurmu oluyo acaba??

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu kanamanın adet olma olasılığı yüksektir zira bazen düzensiz olabilmektedir. Size tavsiyemiz oruç tutmayın ve bir doktora görünün. Böylece durumunuzdan emin olabilirsiniz.

 81. Kamelya1481 dedi ki:

  Merhaba hocam, ben çocukluğumdan beri çok düzensiz adet görüyorum. Kimi zaman altı ayda bir kimi zaman senede bir üç ayda bir, ve bu kanamaların gün sayısı herdefasında değişiyor. En son iki ay önce 10-11 gün gördüm ve bu ay tekrarladı. Bugün tam 12.ci gün doldu. Benim durumumda ne yapılmalı? 10.cu gün bittiğinde, Namazımı kılmaya orucumu tutmaya başladım. Doğrumudur? Ve eşimi kanın iyice kesilene kadar geri çevirmelimiyim? Bana uygun hiçbir yazı bulamadım yardımcı olursanız çok sevinirim. Hayırlı Ramazanlar

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konu içerisine eklenmiştir. Soruların kimlerin sorduğunu ziyaretçiler görememektedir. Bu konuda gönlünüz rahat olsun. Başka insanlarda aynı soruyu sorabilir diye bazı soruları konu içerisine eklemekteyiz.

   1. Kamelya1481 dedi ki:

    Çok sağolun hocam, Allah razı olsun..

 82. Bilge dedi ki:

  Hocam 22 gündür adet kanamasi görüyorum oruç tutabilir miyim

  1. islamalimi dedi ki:

   10 günden sonra ki kanamalarınız özür sayılmaktadır bu neden oruç tutabilirsiniz.

 83. senem dedi ki:

  Merhabalar hocam. Ben dış gebelik geçirdim kanamam vardı. Bunun sürecinde leke şeklinde devam etti. Tekrar arttı kanamam, ben oruç tutabilir miyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   Şuan gördüğünüz kan adet kanaması olabilir bu nedenle kanama durana kadar oruç tutmayınız. Tutmadığınız günleri ise daha sonra kaza yapınız.

 84. zeynep dedi ki:

  Hocam merhaba yaklaşık olarak 1 ay aralıklı şekilde adet gördüm.adetim biteli 2 gün oluştu ki tekrar başladı oruç tutabilir miyim ? Sorumu Yanıtlarsanız çok sevineceğim teşekkür ederim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konu içerisine eklenmiştir.

 85. islamalimi dedi ki:

  10 günü tamamlamalısınız . 10 gün geçmesine rağmen halen leke görüyorsanız bu durum özre girmektedir. Özür durumunda isse namazlarınızı kılabilir ve oruçlarınızı tutabilirsiniz.

 86. Kumsal ayaz dedi ki:

  Hocam ben dokuz gündür adetliyim ama hiç kan görmedim kahverengi bir şeyler görüyorum oruç tutabilir miyim lütfen yorumlarsanız teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ