Kadın

Adet (Hayız) Nedir? ve Neden Önemlidir?

Kadınlara has bir durum bir konu olan Adet yani İslam sözlüğünde Hayız olan bu konu hakkında Adet (Hayız) Nedir? ve Neden Önemlidir? gibi sorularınızın cevaplarına bu özet konuda ulaşabilirsiniz. Soru: Adet ne demektir ve Adet (hayız) durumu neden önemlidir, bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçilerimiz; Hayız çoğu kadının adet diye nitelendirdiği bir kadınlara has durumdur. Kadının rahminden, bir hastalıktan veya gebe olunmadığı durumlarda (gebe kadınlarda adet hali olmamaktadır) belirli günlerde gelen bir miktar kandır. Bu bahsetmiş olduğumuz hayız haline halk arasında aybaşı hâli de denilmektedir.

Bayanlar, adet hallerine dikkat etmelidirler. Bu durum kadınların dini görevleri ile alakalıdır. Kadının Hayız konusunda yeterli bilgiye sahip olması şarttır, kılacağı namaz ve tutacağı oruçların kazaya kalmaması için. İlmihal bilgileri dairesinde, hanımlar kendilerinden akan akıntıların (bu akıntı, normal zamanlarda görülenin aksine kahverengi, kırmızı, vb. farklı renklerde olur.) Adet mi, özür mü olduğuna bu İlmihal bilgilerinin ışığında karar verirler.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu