Kadın

Adet Halinin En Az ve En Çok Müddeti Ne Kadardır?

Adet halinin müddeti en az ve en çok müddeti ne kadardır. Bunu nasıl anlaya biliriz bu konuda bilgi verir misiniz?

Adet Halinin Müddeti Ne Kadardır?

Cevap: Değerli ziyaretçilerimiz, Kadınlarda adet halinin görülen en az müddeti 3 gündür. Yani bir kadının adetinin üç günden evvel bitmesi o kadının adet halinden çıktığını göstermez. Kişi kanama görmese de 3 gün boyunca adetli sayılmaktadır.

Kadınlarda görülen adet halinin en çok müddeti ise 10 gündür. Yani adeti on güne kadar kesilmeyen bir kadın onuncu gün dolana kadar kendinin adet halinde olduğunu bilmelidir. Onuncu günden sonra bu durum adetten çıkıp özür durumuna geçmektedir. Dolayısı ile 10 günden sonra görülen kanamalar özür olarak kabul edilmektedir.

Sitemizde yer alan Adet Kanaması 10 Günden Fazla Süren Bir Kadın İbadetlerini Nasıl Yerine Getirmelidir? ve Adetliyken Hangi Duaları ve Sureleri Okumalıyız? başlıklı konulardan da istifade edebilirsiniz.

Adet kanaması 10 günden fazla süren bir kadın ibadetlerini yerine getirmede nasıl hareket etmelidir?

Her kadının âdet gördüğü gün sayısı eşit değildir. Bu süre Hanefîlere göre en az üç, en çok on gündür. Düzenli âdet gören bir kadının normal âdet günlerinden sonra kanaması devam ederse bu kanama on günü geçmediği takdirde tamamı hayız hükmündedir. Ancak on günü geçerse önceki normal âdeti esas alınarak devam eden kısmı istihâze (özür kanı) kabul edilir. Bu kanama ikinci ayda da on günü geçerse bu kadının âdeti on gün olarak değişmiş olur. İki âdet arasındaki temizlik dönemi en az on beş gündür (İbn Nüceym, el-Bahr, I, 120; Aliyyü’l-kârî, Fethu bâbi’l-’inâye, I, 133-134).

Mesela, ay hâli altı gün olan bir kadının daha sonraki ayda altıncı günün bitiminde kanaması devam etse, bu durum on günü aşmadıkça normal âdeti olan altı güne ilaveten kanamanın devam ettiği günler de ay hâlinden sayılır (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 107).

Fakat aynı kadının bu altı günün bitiminde kanaması devam eder ve bu süre on günü geçer de mesela on iki güne ulaşırsa, bu kadının ay hâli altı gün olarak kabul edilir. Altı günü on iki güne tamamlayan son altı günlük sürede görülen kan, istihâze yani özür kanı sayılır (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 99). Onuncu günden sonra görülen kan, özür kanı olduğu için kadın bu günlerde namazını kılar, orucunu tutar. Düzenli adet günleri olan altı günden sonra kılmadığı namazları ve tutmadığı oruçları ise kaza eder.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu