SorularınızYazarlar

Adet Hali ve Cinsel İlişki

cnsl
Adet Halinde Sevişmek Haram mıdır?

İslam dini kulun hem normal hayatını hem de cinsel hayatını tanzim ederek düzenleyerek kulun bu konuda cahil kalmamasını hem de günaha girmemesi için her türlü bilgiyi içinde barındıran bir dindir. Kul yeter ki başı sıkıştığında hurafe bilgiler yerine ilmihali açsın Veya Nur Peygamberin sünnetine başvursun her türlü aradığı soruya cevap bulur.
 
Yasaklanan yalnız cinsel organların teması olduğu için, hiç şüphesiz sevişmek helaldir. Üstelik adet halinde sevişmek, Peygamber Efendimizin (s.a.v) sünnetlerindendir.

Cümay’ İbnu Umayr (ra) anlatıyor:
Ben, annem ve teyzemle birlikte Hz. Aişe (ra)’nin yanına girdim.
Onlar Hz. Aişe ye:
“Hayızlı iken, sizlerle Aleyhisalatu vesselam ne şekilde mübaşerette bulunurdu?” diye sordular.
Aişe validemiz:
“Hayız olduğumuz zaman bize, geniş bir izar(belden aşağı giyilen peştamal, peştamal gibi örten elbise ) giymemizi emreder, sonra sine ve göğsümüze temasta bulunurdu.” (1)
Allah Resulü buyuruyor:
“Kişi hanımına kanama halinde temasta bulunmuşsa bir dinar, kanın kesilme halinde temas etmişse yarım dinar tasadduk eder.” (2)
Fıkıh kitaplarında, “Eğer kan kırmızı veya siyah ise bir dinar, sarı ise yarım dinar sadaka vermesi müstehap olur” denilmektedir.
Eğer bir Müslüman adet halindeki hanımıyla ilişkide bulunmuşsa önce tövbe etmesi gerekir. Sonra da yukarı da belirtildiği üzere fakirlere sadaka vermesi gerekir. Bu sadakayı her iki taraf da verir. (3)
 

 
Görüldüğü gibi Dinimiz kolaylık dinidir yeter ki sen sor soramaz isen, aç oku ilmihali veya çekinmeden sor ve doğru  Olan ne ise onu uygula huzura ve mutluluğa eriş. Selam ve dua ile…

Kaynaklar :
1) Nesai, Hayz 12,13, (1, 189)
2) Nesai, Taharet 182, (1, 153)
3) Kaynaklarıyla Büyük Kadın İlmihali (İslam Aile Hukuku), Rauf Pehlivan

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Sorular & Yorumlar

  1. Hocam Oğlum 1 buçuk yaşında kulağına ezan okuyamadım sorunlar yaşadığım için fırsat olmadı günah mıdır şu anda olursam kabul olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu