CamilerResimler

Adana Ulu Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

1-Ramazan oğlu Beyliği döneminin ünlü beylerinden Halil Bey tarafından 1507 yılında yaptırılmıştır. Külliye; cami, medrese, türbe (Halil Bey Türbesi), vakıf sarayı olarak adlandırılan harem dairesi ve Tuz Hanı da denilen selamlıktan oluşmakta olup, karemsi plan üzerine kurulmuştur.

Klasik Osmanlı camilerinden farklı olarak kitle etkisi çok fazla dikey olmayan Ulu Cami, Memluk ve Selçuklu üsluplarını yansıtmaktadır.

Cami, mimarisi ile olduğu kadar, taş işçiliği, renkli taş ve İznik çini süslemeleri ile de ünlüdür. Kare ve altıgen plakalar halinde, sır altı tekniği ile yapılmış olan ve izleyenlerde hayranlık uyandıran çini süslemelerde, dönemin özgün renklerine uygun olarak, beyaz zemin üzerine turkuaz, lacivert ve kırmızı hâkimdir.

2-Müslüman olarak Allah c.c. günlük beş vakit ibadetlerin ifası için kullanılan ortak mekân olan camilerimiz, aynı zamanda birçok ortak değerlerin kazanıldığı ve paylaşıldığı sevgi ile gönüllerin sarıldığı aynı duyguların nur nur paylaşıldığı mekânlarımızdır. Dini anlatan motif ve yazıların muhteşem temalarının işlendiği ayet ve hadislere yer verilerek içeriye giren müminlerin gönlüne büyük ferahlık verdiği ne cennet tasası nede cehennem korkusu içinde olmadan manevi hava içinde yüce Allah c.c. kulluk vazifesini gönül huzuru içinde yapılan mekânlarımızdan birisidir Adana Ulu Camisi .Gençlik dönemimizde veya gençlerin hayatının en önemli devresinde muhteşem atmosferi ile gençliğin coşkusu ile içeriye girenlerin büyük bir nimeti olduğunu simgeler vurgulanır camilerimiz. İbadet etme aşkı ile koşanları manevi huzuru ile kucaklayan camilerimiz hayatımızın vazgeçilmez temel taşlarındandır.

Gençlik dönemi ibadet ile faydalı bir şekilde geçirilmesi biz Müslüman insanın büyük çaba harcaması gerektirdiği anlarımızı nurlandıran birlik beraberliğin kardeşliğin büyük coşkulu huzur atmosferi içinde yaşanıldığı yerler den birisidir Adana Ulu Camisi. Gençlerin nesillerin içini doldurması için kendilerini bekleyen Adana Ulu Camii kendisine, Yüce Allah’a, anne ve babalarına,  yaşadığı topluma karşı sorumluluklarını bilen gençlerin gelmesi ile nurdan nura ile dolan gençlere ecdatlarını emanetlerine sahip çıkması ile gökyüzüne nurdan dua ile selamları gönderen ender camilerimizden birisidir. Huzurun dinlendiği Adana da ecdadın miras bıraktığı özgün renklerine uygun olarak, beyaz zemin üzerine turkuaz, lacivert ve kırmızı hâkim olan camilerimiz secde eden müminlerin göz bebeği nurdan mekânlarımızdır.

Adana Ulu Camii Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu