CamilerResimler

Adana Sabancı Merkez Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

Adana’nın Reşatbey semtinde yer alan Sabancı Merkez Camisi,1998 yılında hizmete girmiştir. Ana kubbesi 32 metre çaplıdır. Sabancı Merkez Camisinin proje mimarı Necip Dinçtir. Orta doğunun en büyük camisi olmasıyla birlikte 28.000 kişiliktir. 52.600m² alan üzerine kurulmasıyla birlikte kapalı alan olarak da 6.600 m²’ye sahiptir. Osmanlı mimarisi tarzına uygun düşünülmüş, görünüm olarak iç mekan ve plan anlamında Selimiye Camisini anımsatır. 4 minaresi, 4 yarım kubbesi ve 5 kubbesi vardır. 4 halife,4 mezhebedir. Yani iman’ın 6 şartına ve İslam’ın 5 şartı olarak açıklanmaktadır. 32 metre çapında ki ana kubbe 32 farz, avluda ki 28 kubbe Kur’an da adı telaffuz edilen 28 peygambere ve ana kubbede ki 40 pencere ise Muhammed’in peygamber olduğu yaşı, 99 metrelik olan 6 minare de Allah’ın 99 ismini niteler.

Türkiye Diyanet ve Sabancı Vakfının ortak inşa etmiş olduğu Sabancı Merkez Cami’nin mülkiyet durumu Adana Diyanet İşleri Vakfına ait olmasıyla birlikte, Adana İl Müftülüğüne kullanım hakkı devredilmiştir. Seyhan ırmağının yanında ve şehrin sembolü olan bu yapıt, Adana’yı ilçe ve çevresindeki iller ile yolları kesiştiren bu yapıt, aynı zamanda yüksek ve görkemli minareleriyle uzaktan güzel bir görüntü sağlıyor. Cami’nin 4 ders odası,10 itikâf odası imam odası, müezzin odası, sohbet odaları ve şadırvan gibi birçok alana sahiptir. Caminin batı tarafında müstakil bir ayrım olarak dijital ve klasik bir kütüphane vardır. Sebil Çeşmesi’nden özel ve dini günlerde bal şerbeti verilmektedir.

Cami’nin temel yapım aşaması 13 Aralık 1988’de başlatılmıştır. Halkın yardımı ve desteğiyle Cami’nin % 50’si bitmiştir. Geriye kalan % 50’si ise Hacı Sabancı’nın ölümü üzerine ailesi tarafından maddi olarak karşılanmıştır. Dolayısıyla Merkez Cami ismi olarak planlanmış, son olarak Sabancı Merkez Cami olarak adlandırılmıştır.

Adana Sabancı Merkez Cami Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu