İslam Alimi

Adak Yapılan Kuzu Kaç Aylık Olmalıdır?

Adak yapılan kuzu kaç aylık olmalıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, küçük baş hayvan diye tabir edilen koyun, keçi gibi hayvanların kurban veya adak olabilmesi için 1 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bununla birlikte diğer bir kural eğer hayvan 9 aylık ise ve annesinin boyuna ulaştıysa ve bakıldığında annesinden daha küçük gözükmüyorsa bu hayvanda adak veya kurban olabilir.

Büyük baş hayvan dediğimiz inek veya boğa gibi hayvanlar ise 2 yaşını doldurmalıdır. Eğer hayvan süt dişlerini döktüyse halk arasında buna kapak atmada denilmektedir. Eğer bu geçerleştiyse 2 yaşını doldurmamış olsa da bu hayvan kurban veya adak olabilir. Develerde ise 5 yaşını doldurması gerekmektedir.

Özetle, sorunuza cevap verecek olursa adak yapılacak kuzu annesinin boyuna yetişmelidir. Bu ise en az 9 aylığa denk gelmektedir. Ancak kuzu 9 aylıksa ve annesinin boyuna ulaşmadıysa bu kuzu adak veya kurban olarak kesilemez.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. Kadir dedi ki:

  Adak kesildiğinde kimlere dağıtılması uygun olur, veya 1 yaşını doldurmuş oğlak adak kesilirse küçük olduğundan sadece bir kişiye tamamını vermek uygun olur mu ?

 2. Samet dedi ki:

  6 aylık oğlandan adak olurmu

 3. Salahi dedi ki:

  Hocam eşimle birlikte bebeğimiz sağ sağlim doğarsa bir adak keseceğimizi söyledik. 7 veya 8 aylık koç kesersek kabul olur mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Cevap konu içerisinde detayları ile verilmiştir.

 4. Eyüp dedi ki:

  Hocam işe girersem bir yaşında tosun keseceğim dedim ,işe girdim bir yaşında tosun mu kesmaliyim,

  1. islamalimi dedi ki:

   2 yaşını doldurmuş bir tosun kesmelisiniz. 1 yaşındaki tosun adak olarak kesilememektedir.

 5. Suna dedi ki:

  Hocam biz koyun bakiyoruz kardesim askere giderken dedim ki askerden donsun kuzu kesicem ddim ongun sonra geliyo hayirlisi ile bizimde kuzularimiz 3 aylik kessek olurmu ne yapmamiz gerekiyor

  1. islamalimi dedi ki:

   Kuzu dediğinizden dolayı kuzu kesmelisiniz. Hayırlı olsun inşaallah…

 6. Seren dedi ki:

  Hocam benim adağım vardı kestirdim ama 6 aylık mış adaklıklar böyle kesiliyor dediler doğrumu kendimi kötü hissediyorum ya kabul olmazsa cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu adağınız kabul olup olamdığını Mevla bilir. Tabi ki sizin bir suçunuz yok ve bunun vebali sizi yanıltan insanlarındır. Ancak bir daha kesmeniz daha doğru olacaktır.

 7. Emine dedi ki:

  Iki aylik keci yemek icin kesilirmi kurban yada adak degil.

  1. islamalimi dedi ki:

   Kesilebilinir ancak biraz daha beklenmesi daha uygundur.

 8. yasemin dedi ki:

  hocam esimle evlenirsem bir koyun keseceğim dedim. Ama kurban dedim mi hatırlamıyorum .Koyun yerine kuzu olmaz dimi bide hatırlamadığım için illa kurban bayramında mi kesmem gerekiyor şimdi kessem olur mu teşekkürler

  1. islamalimi dedi ki:

   Kurban dediyseniz kurban bayramında kesmelisiniz ve bu kurban normal kurban bayramında kesilen kurbanın yerine geçmemktedir. Zira bu adak tarzında bir sözdür

BİR YORUM YAZ