Kurban

Adak ve Kurbanda Olması Gereken Şartlar Nelerdir?

Bu konuda dinimizde Adak kurbanında olması gereken şartlar nelerdir? Konusuna değineceğiz. Öncelikle ilgili soruya akabinde cevabına yer verelim.

Soru: Adak Kurbanında Olması Gereken Şartlar Nelerdir?

Merhaba hocam biz kendi malımızı kurban kesmeyi düşünüyoruz. Size sorum Adak kurbanında olması gereken şartlar nelerdir? Bununla birlikte sahip olduğumuz hayvan boğuşma esnasında boynuzunun 4/1 bölümünü kırmış bu kurban olur mu?

Cevap: Adak Kurbanında Olması Gereken Şartlar Şöyledir

Değerli ziyaretçimiz genel olarak Kurbanda aranan bütün özellikler ve şartlar Adak hayvanında da aranmaktadır. Bu konu hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır.

Adak hayvanı gerekli yaşını tamamlamalıdır. Develer 5 yaşını, Sığırlar 2 yaşını, Koyun ve Keçiler 1 yaşını doldurmuş olmalıdır. Sığırlar 2 yaşını doldurmadan kapak attıysa veya bir koyun 6 aylık olduğunda 1 yaşını doldurmuş gibi gözüküyorsa müstenadır. Bu özelliklere sahip olan hayvanlar Kurban veya Adak olabilir. (Müslim, Edâhî, 13).

Adak ve Kurban olacak hayvan eksiği olmayan, besili ve sağlığı yerinde olmalıdır. Örneğin gözü görmeyen, bir boynuzu kökünden kırılan, kuyruğu veya kulağı sonradan kesilen hayvanlar Adak ve Kurban olmamaktadır. Özetle Adağın ve Kurbanın normal olmayan bir eksikliği olmamalıdır.

Adak Kurbanında Geçerli Hafif Kusurlar Nelerdir?

Adak ve Kurbanın doğuştan olmak sureti ile gözlerinde olan hafif bir görme sorunu hafif kusurdur. Bunların yanı sıra doğuştan hafif topal olması kulağının delik olması, hafif hasta olması gibi durumlarda hafif kusurun içerisindedir. Çokça sorulan bir diğer soru hayvanın doğuştan boynuzsuz olmasıdır. Hayvanın doğuştan boynuzsuz olması bir kusurdan değil, bir özelliğinden dolayı olduğundan bu durum kusur olarak sayılmamakadır.

Kaynak: (Kâsânî, Bedâi‘, V, 74-76; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 467-470).

Adak ve Kurban » Sıkça Sorulan Sorular

Boğuşma esnasında boynuzunun 4/1 bölümünü kırmış olan hayvan kurban olur mu?

Bu tür eksiklerde doğuştan olmadığı taktirde kusur olarak görülmektedir. Dolayısı ile böyle bir hayvanı Adak veya Kurban olarak kesmek caiz değildir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu