NamazSorularınız

Adak Olarak Namaz Adadım Nasıl Niyet Etmeliyim?

Selamun Aleyküm herkese hemen soruma geçmek istiyorum. Hocam ben Allah’a dedim ki şu şu olursa 15 gün namaz kılacağım ve oldu ben namaza dururken ne diye niyet edeceğim Allah rızası için namaz kılmaya mı yoksa başka bir şey mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, sorunuzda da belirttiğiniz gibi namaz kılacağım demişsiniz. O halde Allah (c.c) rızası için namaz kılmalısınız. Fakat burada şöyle bir nokta var. Sözünüzde 15 gün kılacağım demişsiniz. Sizin bu 15 günden kastınız ne idi zira bu sözünüzü yerine getirebilmeniz için çok önemli.  Buradan kastınız eğer on beş günlük namaz ise günde 40 rekat namaz kılmalıyız o halde bunu 5 ile çarpmalı ve 200 rekat namaz kılmalısınız.

Konu niyet konusuna gelince ise namaz kılacağınız vakit örneğin dört rekat namaz kılmak için vaktiniz var, niyet ettim Allah rızası için dört rekat namaz kılmaya diyerek niyet etmeli ve kıldığınız bu dört rekatı 200 rekattan düşmelisiniz.

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Sorular & Yorumlar

  1. Ayrıca 15 gün derken vakit namazlarını kastetmistim mesela 15 gün bütün vakit namazlarını kılmayı kastetmiştim cevaplayın lütfen

  2. Peki ben normal vakit namazlari kılsam onun yerine geçermi örnegin aksam namazı kıldım 5 rekat bu sayılırmı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu