KurbanSözlük

Adak Nedir?

İslam dininde Adak Nedir? (Nezir) konusunda açıklayıcı bir yazı. Zira bilindiği üzere Türkçe’de adak olarak geçen ifade kaynaklarımızda nezir olarak geçmektedir.

  • Adamak eylemi.
  • Nezir – adak kelimesinin dini kaynaklarda kullanımıdır.
  • Yaratıcıya istediğinin olduğu taktirde, karşılık olarak Yaratıcısının hoşuna gidecek bir şey yapacağına söz vermesi.

Dinde Adak Nedir? Konusu

İslam dininde Adak, bir kimsenin dinen mükellef olmadığı halde, farz veya vacip türünden herhangi bir ibadeti yapacağına, icar edeceğine dair Allah’a (c.c) söz vermesine denmektedir. Adak, bir ferdin, arzu ettiğine, dilediğine kavuşmak vaya korktuğu bir şeyden sakınmak konusunda yüce Allah’ın (c.c) yardımı ve desteğini dilemesidir. Bu niyetiyle, kendiliğinden bir takım dini mükellefiyetler altına girmesi olarak adak konusunu kısaca yorumlayabiliriz.

Bu açıdan, adak konusu hemen hemen var olan ve olmuş bütün dinlerde değişik şekillerde de olsa yer almaktadır. İslam dininde adak 2 çeşittir.

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Nezir iki çeşittir: Kimin nezri Allah’a itaat ile ilgiliyse bu adak Allah içindir. Bunda vefa gerekir. Kimin adağı da Allah’a masiyetle ilgili ise işte bu adak şeytan içindir, bunda vefa yoktur. Böyle bir adakta bulunan kimse, adak için, yeminde olduğu gibi kefarette bulunur.” (Kütübi sitte Hadis No: 5750)

Yaptığımız Adak Dinen Geçerli Olmalıdır!

İslam dininde yapılmış olan bir adağın dinen geçerli olabilmesi için, adak niyetinde bulunan kişinin önce akıllı olması gerekmektedir. Sonra ise buluğ çağına erişmiş ve İslam dinine mensup bir Müslüman olması gerekmektedir. Adak adanan şeyin, gerçekte mümkün, dinen ise makbul ve meşru olabilmesi için, namaz, oruç, hac, kurban, sadaka gibi farz veya vacip ibadetler türünden olması gerekmektedir.

Resulullah (sav) buyurdular ki: “Masiyette (günah şeylerde) adak yoktur. Bunun kefareti de yemin kefaretidir.” Hadis No:5744

Günümüzde ve geçmişte yanlış düşünceye sahip insanların yapmış olduğu gibi türbelere mum yakmak, ağaçlara bez bağlamak, horoz kesmek, şeker ve helva dağıtmak gibi şekiller de yapılan şeyler adak olmayacağı gibi geçersizdir.

Bir adağa niyet edildiği taktirde eğer şartlarına da uygun yapılmış ise yapılan adağın yerine getirilmesi adakta bulunan kişinin üzerine vaciptir. Yapılan adaklarda, belli bir mekanı, malı veya fakiri zikretmiş olmak bağlayıcı bir neden değildir. Asıl olan, yapılması gereken o ibadetin yerine getirilmesidir.

Sitemizde yer alan Adak İle İlgili Hadisi Şerifler başlıklı konuda pek çok hadisi şerife ulaşabilirsiniz.

Adak Nedir? Başlıklı Sorular ve Cevaplar

Adak Nedir? Başlıklı Sorular ve Cevaplar

Adak Ne Zaman Kesilir?

Bir kimse İslam dini kurallarına uygun bir şey için adak adaydı bu adağının yerine gelmesini bekler. Adak bir çeşit dua ve istektir.

Kişi adak vesilesi ile istediği şey yerine geldiği taktirde imkanının olduğu en kısa zamanda adağını kesmelidir. Kaynaklarımızda adağın olduğu gün veya şu vakit gibi bir şart yoktur. Önemli olan bir an önce yerine getirilmesidir.

Adak Orucu Farz mı Vacip mi?

Eğer bir kimse bir adak adamış ve örneğin 3 gün oruç tutacağım demişse 3 gün orucu adak adamış olur. Bu 1 gün veya sayısı farklıda olabilir.

Dileği şey yerine gelir ise bu 3 gün orucu tutmak o kişi için farzdır. Zira Yüce Mevla’mız ile bir anlaşma yapılmıştır. Eğer dileği yerine gelmişse bu 3 gün orucu tutmakla yükümlüdür.

Adak Çeşitleri

Dinimizde adak genel itibari ile 2 çeşittir. Bunu Peygamber Efendimiz buyurmuştur. İlgili hadisi şerifte bu 2 çeşit şöyle yer almaktadır.

1. Allah’a itaat ile ilgili adak bu adak Allah içindir. Bu adak yapılacak bir işe, kesilecek bir kurban veya tutulacak bir oruç olabilir.

2. İslam dinine uygun olmayan bir günah ile bağlantılı olan adak. Bu adak dinene geçersizdir. Örneğin bu adağım olursa şu kimsenin malına zarar vereceğim gibi. Böyle bir şey yapmak dinen günah olduğu için bu adağın dinde yeri yoktur. (Kütübi sitte Hadis No: 5750)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Sorunuzun cevabı için tıklayınız.

    Alıntı: ismail
    Slm hocam ben bir adak adadım adak etini kan bağlantısı olan akraba yiyebilir mi (teyze anneanne) gibi mail adresinden bilgilendirirseniz çok sevinirim Allah'a emanet olun hayırlı çalışmalar.

  2. Slm hocam ben bir adak adadım adak etini kan bağlantısı olan akraba yiyebilir mi (teyze anneanne) gibi mail adresinden bilgilendirirseniz çok sevinirim Allah'a emanet olun hayırlı çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu