İslam Alimi

Adak Kurbanı Ne Zaman, Ne Şekilde Kesilmelidir?

Hocam bir adak adadım, fakat aklıma takılan şöyle bir soru var. Adamış olduğumuz bir adak kurbanı ne zaman ve ne şekilde kesilmelidir? Cevaplarsanız sevinirim.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Bir durumun gerçekleşmesine bağlı olarak yapılmış olan adakların, gerçekleşmesi durumunda ilk fırsatta mutlaka adağın yerine getirilmesi gerekmektedir.

Şarta bağlı olmayan adaklar ise istenilen bir zamanda yerine getirilebilir. Kişi Kurban kesmeyi adamışsa bu adağını istediği zaman gerçekleştirebilir. Kesinlikle adağını kurban bayramı günlerinde gerçekleştirmesi şart değildir. (İbn Abidin, Reddu’l-Muhtar, III, 67, 71).

Çocuğum Olursa 7 Tane Koyun Keseceğim Dedim Bu Adak mıdır?

19 yaşlarındayken şöyle diyerek ahidde bulundum. “Allah ım bana ileride bir evlat verirsen evladım 7 yaşına geldiğinde 7 koyunu senin yoluna kurban edeceğim” dedim. Şimdi bu adak mı oluyor kurban mı kurban bayramında mı kesmeliyim yoksa 7.inci yaştan sonra ara ara birer ikişer kesebilir miyim ve bunun etini kimlerin yemedi caiz midir?

Cevap: Bu sözünüz bir adaktır. Kurban bayramında kesilen kurban ile bir bağlantısı yoktur. Dolayısı ile eğer çocuğuz olduysa 7 tane adak kesmelisiniz. Bunları farklı zamanlarda kesebilirsiniz. Ancak bu adakların etlerinden yemeniz ve ailenize yedirmeniz uygun olmayacaktır. Bu konu ile alakalı olan Adak Etini Adak Sahibi Yiyebilir mi? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Leyla dedi ki:

  Ben hamileyken sağ sağlim doğsun birtane koyun kesceğim dedim ve kesceğim simdi ama kaynatamın koyunu var onu verdi adağınızı kesin diye olur mu

  1. islamalimi dedi ki:

   Mevla ondan razı olsun. Bu size verilen bir hediyedir ve siz hediyeyi adak olarak kesiyorsunuz. Bunda bir mahsur yoktur.

 2. Leyla coban dedi ki:

  Ben hamileyken sag saglim dogsun birtane koyun kescem dedim ve kescem simdi ama kaynatamin koyunu var onu verdi adaginizi kesin diye olurmu

 3. Emre dedi ki:

  Selam ın aleyküm kurban bayramında adaklik kurban kesilirmi

  1. islamalimi dedi ki:

   Kesilebilinir önemli olan niyettir.

 4. Meto dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam 19 yaşlarındayken şöyle diyerek ahidde bulundum. “Allah ım bana ileride bir evlat verirsen evladım 7 yaşına geldiğinde 7 koyunu senin yoluna kurban edeceğim” dedim. Şimdi bu adak mı oluyor kurban mı kurban bayramındamı kesmeliyim yoksa 7.inci yaştan sonra ara ara birer ikişer kesebilir miyim ve bunun etini kimlerin yemedi caiz midir ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konu içerisine eklendi.

BİR YORUM YAZ