KurbanSözlük

Adak Kurbanı Ne Demektir?

Her sene Kurban bayramında kesilen kurbanların yanı sıra birde adak kurbanı diye bir şey duymaktayız. Benim sorum Adak kurbanı ne demektir? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Dinde Adak Kurbanı Ne Demektir? Sorusunun Cevabı

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Kurban kesmeyi adayan bir Müslümanın adak kurbanı kesmesi İslam dinide vaciptir. Eğer kişi adağını bir şeyin veya bir şartın gerçekleşmesine bağlamışsa, bu şart gerçekleşince kurban kesmesi gerekmektedir.

Adak kurbanını Kurban bayramında kesilen kurbandan ayıran özellikte budur.Yani Kurban bayramında kesilen kurban bir dini vazifedir.Adak ise bir işin veya bir şartın yerine gelmesiyle Allah rızası için kesilen hayvandır. Örnek: Şu işe girebilirsem bir kurban keseceğim demek bir adaktır.

Adak Kurbanı Ne Demektir?

Adak kurbanının etinden adak sahibi, usul ve furûu yani (neslinden geldiği ana, baba, dede ve nineleri… İle kendi neslinden gelen çocukları ve torunları.) yiyemeyeceği gibi, zengin kişilere de yediremez. Eğer adak sahibi kendisi yemek ister veya bu sayılanlardan her hangi birisine yedirmek isterse, o adak etini tartıp rayiç bedelini yoksullara fakirlere vermesi gerekmektedir.

Adakla İlgili Bir Hadis

Bir adam, Resulullah (sav);a: “Ben şu şu yerde bir kurban kesmeye nezrettim!” dedi. Zikrettiği yer cahiliye insanlarının kurban kestikleri bir yerdi. Aleyhissalatu vesselam: “Orada, kendisine ibadet edilen cahiliye putlarından biri var mı?” diye sordu. Adam: “Hayır!” deyince: “Pekiyi orada, onların bayramlarından bir bayram kutlanıyor mu?” diye sordu. Adam yine “hayır!” deyince; “Öyleyse nezrini yerine getir!” emrettiler. Kütüb_i Sitte -HadisNo:5743

Bu konu ile alakalı olan Adak Nedir? başlıklı konuyu da ziyaret edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Benim oğlum 1 yaşındadır. Bilinci kapalıdır. Koma halindedir. Cocuk için qoç adağı söylemek olurmu ve olursa bu nasıl olur? Lütfen emaille söyleyin.

    1. Evet olur, şöyle diyebilirsiniz, YaRabbi oğlum iyileşir ve komadan kurtulursa sana bir adak keseceğim şeklinde adak adayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu