İslam Alimi

Adak Etini Kardeşler Yiyebilir mi?

Adak etini kardeşler yiyebilir mi? Bir adağım vardı ve adak görevimi yerine getirdim. Kesmiş olduğum adağın etini kardeşlerim yiyebilirler mi?

Cevap: Öncelikle yüce Mevlamız kesmiş olduğunuz adağı kabul eylesin. Bilmelisiniz ki Adak eti yenilebilmesi konusunda ilk şart adak etini yiyecek kişinin veya kişilerin fakir ,muhtaç olmaları gerekmektedir, yani durumları iyi olmayan kişiler olması gerekmektedir. Bu maddeden yola çıkarak şunu belirtelim ki adak kesen kişinin kardeşi eğer durumu iyi olan yani fakir olmayan biri ise bu taktirde adak kesen kişinin kardeşi kesilmiş olan adağın etini yiyemez.

Bu konuda temel olan kardeşler kardeşlerinin kesmiş olduğu adak etini yiyebilirler. Fakat burada ki önemli nokta kardeşin adak eti yiyebilecek durumda olup olmamasıdır. Bu durum ise ancak adak eti yiyecek kardeşin dini hükümlere göre fakir olması bağlıdır. Özetle, adak kesen kişinin kardeşi eğer ki maddi açıdan muhtaç biri ise kardeşinin kesmiş olduğu adağın etini yiyebilir.

Adak etini farklı Ülkeden veya mezhepten kişilere verebilir miyiz?

Soru: Hocam ben işe girince bir koyun keseceğim demiştim bu adak oluyor sanırım ve bunun etini kesip yoksul insanlara veya kuran kursuna vermek istiyorum bugün de Suriyeli bir aile gördüm çok kötü durumdalar içim acıdı kesip onlara versem olur mu? Mezhep ayrılığı sorun olur mu ve tanımadığım kişiler ben Trabzonluyum iş için Maraş’tayım onları da burada gördüm bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap: Öncelikli sizinde bildiğiniz gibi bir işe girince bir koyun keseceğim demeniz bir adak adamadır. Dolayısı ile bu adağınızı yerine getirmelisiniz. Soru bu adağın etini Suriye’lilere verip veya verememize gelince de konuyu şu şekilde açıklaya biliriz. Tam aksine şu durumda bil hassa Suriyeli kardeşlerimize vermeliyiz. Zira onlar bir zulümden bize sığınmışlardır. Ki onların çoğu ehli sünnettirler. Öyle olmasa dahi İslam dininde kalpleri yumuşatmak ve insanlara iyilikler yaparak İslam dininin güzelliklerine göstermek vardır ki bu kişiler Müslüman dahi olabilirler. Özetle, gönlünüz rahat olsun ve adağınızı yerine getirin. Mevla kabul etsin. Ayrıca bu örnek davranışınızdan dolayı sizi tebrik ederiz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. Ö.Torun dedi ki:

  Hocam benim çocuğum için bir adağım vardı ve kestik çok şükür. Akrabalara dagıtmamız uygun olur mu ? Benim annem babam veya eşimin anne babası yiyebilir mi ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Akrabalar ve eşinizin anne ve babası yiyebilir. Ancak sizin anne ve babanız yiyemez. Çünkü siz onlara bakmakla gülümmüşünüz.

 2. Hasan dedi ki:

  Hocam yeğenimin asker mevlidi var. Abim yemek vercek. Adağımı abime versem olurmu.

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet verebilirsiniz.

 3. Firuze dedi ki:

  Hocam benim bir adağim var kızım için. O adak etinden benim annem, babam ve kardeşlerim yiyebilirlermi.

 4. Mustafa dedi ki:

  Hocam adağım vardi tek başıma yaşadığım için şehirde bununla ilgilinmem zor olduğundan köyde ki aileme ücret gönderip kestirmek istiyorum. Adağın etinden iki kız kardeşim yiyebilir mi?

  1. islamalimi dedi ki:

   Evet yiyebilirler. Yüce Mevla’mız adağınızı kabul eylesin.

 5. Muharrem dedi ki:

  Hocam eşim ve ben ayrı ayrı, bebeğimiz olursa adaklik kurban kescez demiştik. Çok şükür bebeğimiz oldu Eşim Bebeğimi kucağıma aldımda kescem demişti ama durumumuz ancak düzeldi. Yarın eşimin adağı kesilcek inşallah.Benim adağımda durumum elverdiğinde keseceğim inşallah. Sakıncası var mı hocam açıklar misiniz?

  1. islamalimi dedi ki:

   En kısa zaman içerisinde kendi niyet ettiğiniz adağı yerine getirmelisiniz. Eşinizin kesceği adağı yüce Mevla’mız kabul eylesin sizede en kısa zaman içerisinde kesmeyi nasip eylesin.

 6. islamalimi dedi ki:

  Tabi ki kayın valideniz de yiyebilir. Bununla birlikte kayın valideniz ile ilgilenmeniz den dolayı Mevla sizden razı olsun. Büyük hayra giriyorsunuz.

  Alıntı: sabire
  Hocam eşimin abisi adak kesti ve benim ihtiyacım olduğu için bol miktarda bana et verdi, ancak kayın validem bende yeyip içtiği için verilen etlerden yaptığım yemeklerden kayın validem de yiyebilir mi beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler….

 7. sabire dedi ki:

  Hocam eşimin abisi adak kesti ve benim ihtiyacım olduğu için bol miktarda bana et verdi, ancak kayın validem bende yeyip içtiği için verilen etlerden yaptığım yemeklerden kayın validem de yiyebilir mi beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler….

 8. islamalimi dedi ki:

  Sorunuzun cevabı Adak etini adak sahibi yiyebilir mi?başlıklı konuda detaylı olarak verilmiştir. Saygılarla…

  Alıntı: emre
  Hocam ben askerden geleli 2 sene oldu adamı kestim bu gün bu adamı ben veya ailem bedelini verip yiye bilir mi?

 9. emre dedi ki:

  Hocam ben askerden geleli 2 sene oldu adamı kestim bu gün bu adamı ben veya ailem bedelini verip yiye bilir mi?

 10. cem kartal dedi ki:
  hocam benim 5 adet adağım var ama bunların sadece sayısını biliyorum ne için olduklarını hatırlamıyorum niyetim ne olmalı sorum budur hocam.
  Yönetici: Sorunuzun cevabı için tıklayınız.
 11. NEHİR dedi ki:
  işe girdiğimde koyun kesicem diye adamıştım.çok şükür işe girdim. adağımı kesicem,yerine getiricem. benim o eti yiyebilmem için parasını ihtiyacı olan birine versem olur mu? malum temiz ve iyi eti bulmak bu zamanda çok zor.yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
  Yönetici: Sorunuzun cevabı için tıklayınız.
 12. islamalimi dedi ki:

  Alıntı: Hüseyin
  hocam ben işe girince bır koyun kesecem demiştim bu adak oluyor sanırım


  Cevabınız konuyu eklemiştir. 

 13. Hüseyin dedi ki:
  hocam ben işe girince bır koyun kesecem demiştim bu adak oluyor sanırım ve bunun etini kesip yoksul ınsanlara veya kuran kursuna vermek istiyorum bugunde süriyeli bir aile gördüm çok kötü durumdalar ıçım acıdı kesip onlara versem olurmu
  meshep ayrılıgı sorun olurmu ve tanımadıgım kişiler ben trabzonluyum iş için maraştayım onlarıda burda gördum
  bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim
BİR YORUM YAZ