Kurban

Adak Etini Kardeşler Yiyebilir mi?

Adak etini kardeşler yiyebilir mi? Bir adağım vardı ve adak görevimi yerine getirdim. Kesmiş olduğum adağın etini kardeşlerim yiyebilirler mi?

Cevap: Öncelikle yüce Mevlamız kesmiş olduğunuz adağı kabul eylesin. Bilmelisiniz ki Adak eti yenilebilmesi konusunda ilk şart şöyledir. Adak etini yiyecek kişinin veya kişilerin fakir, muhtaç olmalarıdır. Yani durumları iyi olmayan kişiler olması gerekmektedir.

Peki, Dinen Adak Etini Kardeşler Yiyebilir mi?

Bu maddeden yola çıkarak şunu belirtelim. Adak kesen kişinin kardeşi eğer durumu iyi olan biri ise bu taktirde adak kesen kişinin kardeşi kesilmiş olan adağın etini yiyemez.

Bu konuda temel olan kardeşler kardeşlerinin kesmiş olduğu adak etini yiyebilirler. Fakat burada ki önemli nokta kardeşin adak eti yiyebilecek durumda olup olmamasıdır. Bu durum ise ancak adak eti yiyecek kardeşin dini hükümlere göre fakir olması bağlıdır. Özetle, adak kesen kişinin kardeşi eğer ki maddi açıdan muhtaç biri ise kardeşinin kesmiş olduğu adağın etini yiyebilir.

Adak Etini Farklı Ülkeden veya Mezhepten Kişilere Verebilir miyiz?

Soru: Hocam ben işe girince bir koyun keseceğim demiştim. Bu adak oluyor sanırım. Bunun etini kesip yoksul insanlara veya kuran kursuna vermek istiyorum. Bugün de Suriyeli bir aile gördüm çok kötü durumdalar içim acıdı. Kesip onlara versem olur mu? Mezhep ayrılığı sorun olur mu? Tanımadığım kişiler ben Trabzonlu’yum iş için Maraş’tayım onları da burada gördüm. Bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Cevap: Öncelikli sizinde bildiğiniz gibi bir işe girince bir koyun keseceğim demeniz bir adak adamadır. Dolayısı ile bu adağınızı yerine getirmelisiniz. Soru bu adağın etini Suriye’lilere verip veya verememe konusuna gelince de konuyu şu şekilde açıklaya biliriz.

Tam aksine şu durumda bil hassa Suriyeli kardeşlerimize vermeliyiz. Zira onlar bir zulümden bize sığınmışlardır. Onların çoğu ehli sünnet mezhebine tabidirler. Öyle olmasa dahi İslam dininde kalpleri yumuşatmak ve insanlara iyilikler yaparak İslam dininin güzelliklerine göstermek vardır. Bu kişiler iman zayıf Müslüman dahi olabilirler.

Özetle, gönlünüz rahat olsun ve adağınızı yerine getirin. Mevla kabul etsin. Ayrıca bu örnek davranışınızdan dolayı sizi tebrik ederiz.

Adak Etini Kardeşler Yiyebilir mi? Başlıklı Sorular

Adak Kurbanını Anne Baba Yiyebilir mi?

Adak etini adak yapan kişinin kendi yiyemeyeceği gibi anne veya babası da yiyemez. Bu nedeni çok açıktır. Bir kimse bakmak ile yükümlü olduğu birinci derecede yakınlarına kesmiş olduğu adaktan yediremez.

Ancak yedirebilmesi için yedirdiği etin güncel ücreti kadar fakirlere nakit para ikram eder ise bu mümkün olabilir.

Adak etinden amca yiyebilir mi?

Adak etini amca, hala, dayı veya teyze yiyebilir. Zira bu kişiler adak kesen kişinin 2. derecede akrabalarıdır ve bu kişilere bakmak ile yükümlü değildir.

Ancak unutulmamalıdır ki kesilen adağın temel şartı ihtiyaç sahiplerine Mevla’mız adına ikram etmektir. Zira adağımız yerine geldiği taktirde bu adak Yüce Mevla’mıza hediye edilmiş olmaktadır. Yüce Mevla’mız ise bu etin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını murat etmektedir.

Adak Nasıl Olmalıdır? ve Kesimi Nasıl Yapılır?

Adak hayvanın yaşı ve nasıl kesilmesi gerektiği konusu kurban olarak kesilen hayvanlar ile aynı şartları taşımaktadır.

Aralarında ki fark Kurban bayramında kesilen Kurbanlar Yüce Mevla’mızın rızası ve Peygamber Efendimizin emridir. Adak ise kişinin Yüce Mevla’sına bir işe dayanarak keseceğine söz verdiği adaktır. Sonuç itibari ile aynı şartlar her iki durumda da aynıdır. Bu konu hakkında bilgilere Kurban Ne Demektir, Hükmü Nedir?
başlıklı konudan ulaşabilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. hocam safii mezhebine göre: Babam adak adadıgı kurbanı kestıkten sonra etinden evli olan 3 kızına da et verdi, adak etinden kızları evli oldugu icin yiyebilirler denilmiş. babanın evli kızı, damadı ve kızının cocukları adak etinden yiyebilirmi?

 2. Hocam benim çocuğum için bir adağım vardı ve kestik çok şükür. Akrabalara dagıtmamız uygun olur mu ? Benim annem babam veya eşimin anne babası yiyebilir mi ?

  1. Akrabalar ve eşinizin anne ve babası yiyebilir. Ancak sizin anne ve babanız yiyemez. Çünkü siz onlara bakmakla gülümmüşünüz.

 3. Hocam s.a kardesim adak kesti babam a kestirtti babam aşağıda ben yukarda kalıyorum evliyim bize pay geldi bende yedim eşim le . Bu durum da bir fakire yedim kadar yardim etmem gerek mi yoksa bana dusuyormu yemem helal mi

 4. Hocam benim bir adağim var kızım için. O adak etinden benim annem, babam ve kardeşlerim yiyebilirlermi.

 5. Hocam adağım vardi tek başıma yaşadığım için şehirde bununla ilgilinmem zor olduğundan köyde ki aileme ücret gönderip kestirmek istiyorum. Adağın etinden iki kız kardeşim yiyebilir mi?

 6. Hocam eşim ve ben ayrı ayrı, bebeğimiz olursa adaklik kurban kescez demiştik. Çok şükür bebeğimiz oldu Eşim Bebeğimi kucağıma aldımda kescem demişti ama durumumuz ancak düzeldi. Yarın eşimin adağı kesilcek inşallah.Benim adağımda durumum elverdiğinde keseceğim inşallah. Sakıncası var mı hocam açıklar misiniz?

  1. En kısa zaman içerisinde kendi niyet ettiğiniz adağı yerine getirmelisiniz. Eşinizin kesceği adağı yüce Mevla’mız kabul eylesin sizede en kısa zaman içerisinde kesmeyi nasip eylesin.

 7. Tabi ki kayın valideniz de yiyebilir. Bununla birlikte kayın valideniz ile ilgilenmeniz den dolayı Mevla sizden razı olsun. Büyük hayra giriyorsunuz.

  Alıntı: sabire
  Hocam eşimin abisi adak kesti ve benim ihtiyacım olduğu için bol miktarda bana et verdi, ancak kayın validem bende yeyip içtiği için verilen etlerden yaptığım yemeklerden kayın validem de yiyebilir mi beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler….

 8. Hocam eşimin abisi adak kesti ve benim ihtiyacım olduğu için bol miktarda bana et verdi, ancak kayın validem bende yeyip içtiği için verilen etlerden yaptığım yemeklerden kayın validem de yiyebilir mi beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler….

 9. Hocam ben askerden geleli 2 sene oldu adamı kestim bu gün bu adamı ben veya ailem bedelini verip yiye bilir mi?

 10. hocam benim 5 adet adağım var ama bunların sadece sayısını biliyorum ne için olduklarını hatırlamıyorum niyetim ne olmalı sorum budur hocam.
  Yönetici: Sorunuzun cevabı için tıklayınız.
 11. işe girdiğimde koyun kesicem diye adamıştım.çok şükür işe girdim. adağımı kesicem,yerine getiricem. benim o eti yiyebilmem için parasını ihtiyacı olan birine versem olur mu? malum temiz ve iyi eti bulmak bu zamanda çok zor.yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
  Yönetici: Sorunuzun cevabı için tıklayınız.
 12. Alıntı: Hüseyin
  hocam ben işe girince bır koyun kesecem demiştim bu adak oluyor sanırım


  Cevabınız konuyu eklemiştir. 

 13. hocam ben işe girince bır koyun kesecem demiştim bu adak oluyor sanırım ve bunun etini kesip yoksul ınsanlara veya kuran kursuna vermek istiyorum bugunde süriyeli bir aile gördüm çok kötü durumdalar ıçım acıdı kesip onlara versem olurmu
  meshep ayrılıgı sorun olurmu ve tanımadıgım kişiler ben trabzonluyum iş için maraştayım onlarıda burda gördum
  bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu