Kurban

Adak Eti Yenir mi?

Kimi zaman kendimiz veya etrafımızda ki insanlar adak kesmektedirler. Bu kesilen adaklar veya adak eti yenir mi?

Cevap: Dinimizde adak eti yene bilmektedir. Lakin adak eti konusunda kimler yiyebilir kimler yiyemez konusu vardır.Kesilen adak etini kestiren kişi yiyemez. Bunun yanı sıra adak kesen kişinin soy ağacından yukarı doğru soyundan geldiği dedesi, nenesi, babası, annesi ve bunun aşağısında oğlu, kızı,torunu yiyemez. Adak etini yiyebilecek insanlar ise bu saydıklarımızın dışın da olan insanlar yiyebilir. Örneğin adak kesen kişinin amcası,halası,teyzesi,kardeşi gibi yakın akrabaları da yiyebilir.

Tabi ki burada ki önemli noktalardan biri ise adak etini yiyecek kişinin muhtaç bir kimse olmasıdır. Yani maddi açıdan durumu iyi olan insanlar herhangi bir şekilde adak eti yiyemezler.

Şöylede diyebiliriz, kişi adak olarak kestiği kurbanın etinden nafakası kendisinin üzerinde olan (yani bakmakla yükümlü olduğu kimselere) kimselere yedirmesi helal olmaz. Fakat bilmeden eğer böyle bir şey yapmış işe tövbe etmelidir.Yüce Mevlamız affı çok sevendir.

Adak Eti Hakkında Sorular

Soru: Merhaba, adakla ilgili bir sorum var. Eşimin kardeşi adak kesti ve bize de verdi. Bu bayramda verilen kurban etleriyle o eti de birleştirip kıyma yaptırdık ve dün o kıymadan pide yaptık ve hep beraber yedik adak sahibide yediği için biz simdi ne yapmalıyız. 6 kilo etten 1 kilosu adak etidir.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, takva bildiğiniz üzere şüpheliden kaçınmaktır. Siz bu konuda dikkatli olmalıydınız ve eşinizin kardeşini uyarmalıydınız. Bu noktada yapmanız gereken en doğru şey eşinizin kardeşinin bir kilo et fiyatını bir fakire sadaka olarak vermesini söylemelisiniz.

Soru: Bir Adak kurbanı kesmek niyet etim ( niyetim şöyle); Ãllah ım kesmiş olduğum bu kurbanın hem etinden yemeyi hemde dağıtmayı diyip niyet etsem acaba yanlış mı yapmış olurum.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Allah’ım kesmiş olduğum bu kurbanın hem etinden yemeyi hemde dağıtmayı diyerek niyet ederseniz bu niyetiniz adak olmaz. Bu niyetiniz Allah rızası için bir kurban keseceğiniz anlamına gelir. Adak ve Kurban kavramını iyi anlamalıyız. Her Adak kurban sayılır fakat her Kurban adak sayılmaz. Sizin bu niyetiniz Adak değil sadece Kurban sınıfına girmektedir. Tabi ki bu da değerlidir ve güzeldir, lakin adak değildir.

Soru: Ben bir işten cevap bekliyordum. İşe girersem şükür etmek için kurban kesmek istiyordum. İşe girdim kurbanı keseceğim ama ben annem ve babamdan ayrı yaşıyorum. Yani benim kendi kazancım var. Annem ve babam etten yiyebilirler mi?

Cevap: Anne ve babanız yiyemez zira siz anne ve babanıza bakmak ile yükümlüsünüz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Ben ergenlik dönemimde boy takıntımdan kaynaklı bir gün odada uzanır düşüncelere dalarken içimden boyum televizyon ünitesi kadar var mıdır yahu diye geçirdiğim esnada yine içimden eğer varsa kurban keseceğim diye geçirdim. Sonrasında kalkıp ölçtüğümde daha uzun olduğumu farkettim. Sizce adak adamış sayılır mıyım kurban kesmeli miyim?

 2. oğlum dogdugunda allah rizasi icin kurban kestim ama ruyamda 7 tane kesecegim istendi bende birden kesemiyorum oglum 7 yaşina gelene kadar her yil 1 tane keserim dedim ve kesiyorum peki bu kurban etini yiyebilir miyim lütfen bilgilendirin

 3. Hocam hayırlı bayramlar, bebek beklediğimiz dönemde (kurban bayramına 2 ay kala) “bebeğimizi kurban bayramına kadar sağlıklı şekilde kucağımıza alırsak kurban bayramında kurban keseceğim” dedim. Bazı dostlarımız bunun adak olduğunu söylemekte ve siz yiyemezsiniz demektedir. Bunun doğrusu nedir hocam?

  1. Yeme konusu adak ile aynıdır yani yiyemezsiniz ancak Kurban dediğiniz için kurban bayramı içerisinde kesmelisiniz ve bu kurban normal kurban kesmenin yerine geçmemektedir. Kurban kesmek istiyorsanız ayrıyeten kesmelisiniz.

 4. Slm. Ben askerim Suriye’de görev yapıyorum ve adaklarımızı burada kesiyoruz Mehmetçik kardeşlerimize yediriyoruz .Şimdi burda kestiğimiz adaklar geçerli olurmu bazı hocalar olmaz çünkü siz orada maaş alan insanlarsınız diyor

  1. Her maaş alan zengin sayılmaz. İmkanınız varsa daha fakir insanlara verin eğer yoksa bunda bir mahsur yoktur.

 5. Kız evladım var şükürler olsun o doğmadan dedimki sağlıklı biseklde dünyaya gelsin kuran okutup eşime dostuma yediricem dedim sizce nekdr kabul oldu bu kafam çok karıştı

 6. Hocam mrb hayırlı ramazanlar ben 1.5 yıllık evliyim evlenmeden önce eşimle çok kötü kavga ettim ve dedim ki birdaha onunla beraber olursam onu affedersem bacım ölsun inşallah dedim v3 çok pişman oldum yine ettim allaha ve kardeşimin başı için adak adadım allahım beni affet evlendim kardeşimi koru onun başı için bacıminbaşı için adak adıyorum kesicem dedim bu kabul olurmu adak sayiliyormu ve 2 sene olucak nerdeyse hemen yerine getirmek istiyorum ne olur ho cam bilgi verin bu doğrumu çok günah ettim kardeşimin üstüne yemin vererek napicambilmiyorum nolur akıl verin

  1. Bu tür sözlerin bir anlamı yoktur. Yemizler ancak Mevla’mız üzerine yapılmaktadır. Siz bu sözleriniz ile günaha girmişsiniz. Tövbe etmeli ve birdaha böyle sözler söylememelisiniz.

 7. Oğlumun 6 aylıkken bacağında sıkıntı var dedi doktor eşimde bi sıkıntı olmaz ise yürüdüğünde kan akitip adak kesip cevremdekileri çağırıp hep beraber yiyecez diye adadı bu konuyla ilgili bilgi verirmisiniz

  1. Adağı kesmeli ve dağıtmalısınız ancak bu etten siz ve ailenizin yemesi caiz değildir.

 8. konuyu ve soruları okudum ancak nereye baktıysam kafamdaki soruya yanıt bulamadım. adak adanan bir kişi ise o kişi bu etten yiyebilir mi?
  yanı mesela arkadaşımla şöyle şöyle olursa kurban keseceğim dedim ve o dileğim oldu. kurbanı kesince arkadaşım o etten yiyebilir mi?

  1. İDilediğiniz gömülür derisi bir hayır kurumuna vermekte fayda var. Etini, ise Dilediğiniz kadar kişiye paylaştırabilirsiniz.

 9. Hocam merhaba, kafama takılan bi husus var da beni aydınlatabilir misiniz. Ben bi adak adamıştım sonra evdeki bi kuzu için şunu keserim diye içimden geçirmiştim.Şimdi o kuzunun yerine başka bi kuzu kessem olurmu. Değiştirmenin bi sakıncası varmıdır bunu öğrenmek istiyorum?

  1. Eğer bir hayvanı belirlediyseniz ve o hayvan halen duruyor ise o hayvanı kesmekle yükümlüsünüz. Zira adağınız o hayvanın üzerinedir.

 10. Hocam adak kurbanını yedim ve kaç kilo yediysem aynı şekil kilo ile parasını fakir birine versem olur mu

  1. adak yapan kimse bu etten kendisi yemek ve ailesine yedirmek ister ise yapması gereken ne kadar et tüketilecek ise kilosu belirlenmelidir. Daha sonra o günkü etin kilo fiyatı üzerinden almış olduğu etin ücretini belirleyerek fakir fukaraya sadaka olarak verilmelidir. Şüphe yok ki İslam dini kolaylık dinidir.

 11. Selamın aleyküm hocam. Ben işe girersem iki tane adak adadım birini kendi aramızda akrabalarım, ben, annem, babam ve kardeşim de dahil ziyafet vermek amaçlı. Diğeri ise yardıma muhtaç olanlara dağıtmak amaçlı kabul olur mu? Ve ziyafet amaçlı adağımı normal bir adak gibi kesmek zorunda mıyım yada kurban amaçlı kesip ziyafet verebilir miyim?

 12. Selamın aleyküm hocam eşim ameliyat olacaktı bende dedim eşim ve bebeğim sağ salim kurtulsun bir kurban kesip kan dökecem bu adak mı oluyor ve o eti ben ve eşim yiyebilirmiyiz

 13. Merhaba Hocam BabaAnnem Halamın Çocugu 6 Ay Yasayıp Oluyorlardı . Bir Cocugu Daha Oldu Babannemde Bu Cocuk Yururse Kurban Kesip Kuran Okutucam Dedi Babaanem Halalarım Biz Babam Halalarım Amcam Torunlar Bu Ettn YiyeBilirlermi .

 14. hocam ben bir adak adadım onun için adağımı kesmek istiyorum yalnız kendi yediğimin ücretini gariban birine versem adağım kabul olur mu

 15. Mrb. Hocam ben adak adamisdim bu isim olursa kurban kesip evde mevlut okutucam herkese yediricem diye yani yani dagiticam ben yemicem demedim ailem ve bende yesem olurmu

 16. Merhaba hocam ben bir dua etmiştim duâm kabul olursa bütçeme göre bir Adak adadm duâm kabul oldu fakat keseceğim Adak ı dağıtacak kimse yok çevremdeki herkezin durumu iyi ben Adak yerine inşaatta olan ve yardıma ihtiyacı olan bir camiye yardımda bulunsam bir sakıncası olur mu şimdiden teşekkür ederim.

  1. Adak kesilmelidir parasını vermeniz geçerli olmamaktadır. Eğer yakın çevrenizde fakir bulamıyorsanız komşularınıza ikram edebilirsiniz. Bununla birlikte talebelerin olduğu bir yurda veya kursada kesmiş olduğunuz adağın etini ikram edebilirsiniz.

 17. Merhaba hocam,benim oğlum asker şu anda,çocuğum askerliğini sağ salim bitirsin kurban adıyorum dedim.bitirmesine altı ay var.fakat ben adağımı yerine şimdi getirmek istiyorum.görevimi yapmış olurmuyum

 18. Merhaba hocam ben memur olursam dana kesecek diye ada mis tim .olamadım kamu kurumunda ozel güvenlik oldum.taseron işçi olarak çalışıyorum. Bi hocaya sordum oda ada gini yerine getir dedi.simdi memur olarak atanır Sam yeniden kesmek zorundayım.

 19. Merhaba hocam ben almanyadan yaziyorum annem adak adadi ama kendisi dul ve biz adaigimiz yarin kesicez, burda ette muhtac insan yok, komsularimiza dagiticaz ama bu adaktan ablalarim yiye bilirmi ? Hepsi evli ve ayri evde yasiyorlar ? Yardimci olursaniz cok sevinirim

  1. Adak kesen kişinin soy ağacından yukarı doğru soyundan geldiği dedesi, nenesi, babası, annesi ve bunun aşağısında oğlu, kızı,torunu yiyemez. Adak etini yiyebilecek insanlar ise bu saydıklarımızın dışın da olan insanlar yiyebilir. Tabi ki burada ki önemli noktalardan biri ise adak etini yiyecek kişinin muhtaç bir kimse olmasıdır. Yani maddi açıdan durumu iyi olan insanlar herhangi bir şekilde adak eti yiyemezler.Tabi eğer adak yapan kimse bu etten kendisi yemek ve ailesine yedirmek ister ise yapması gereken ne kadar et tüketilecek ise kilosu belirlenmelidir. Daha sonra o günkü etin kilo fiyatı üzerinden almış olduğu etin ücretini belirleyerek fakir fukaraya sadaka olarak verilmelidir. Şüphe yok ki İslam dini kolaylık dinidir.

 20. Ben memur olursam dana kesecem demiştim. Memur olamadım kamu kurumunda özel güvenlik taşeron işçi olarak ise girdim.adakgı mi yerine getirecem . Bi hocaya sordum oda sonuc ta kendi parani kazanmaya baslamissin adagini yerine getir dedi.memur olursam tekrar kesmem gerekiyor mu.

 21. hayırlı günler hocam yakın zamanda bir yaşındaki oğlum hastalandı iki kere üst üste havale geçirdi ve o an allahım şafi sıfatın ile oğluma şifa ver iki kurban adağım olsun dedim şimdi bu borcu ödemek istiyorum o zamanda niyetimde kurbanın birini kurankursunda allah kelamı okuyan öğrencilere kesip yemek vermek oğlum adına kuran kelamı okutmak vardı ikinci kurbanıda iş yerinde ark.kesip yemek vermek niyetini almıştım ama adak hakkında bilgi sahibi değilim acaba niyetimde bir yanlışlık varmı bu kurbanı iş arkadaşlarımla bende yiyebilirmiyim ?

 22. ” Şu işim olursa kurban keseceğim” veya ” şu işim olursa bir koyun kesmeyi adak ediyorum” gibi vaatte bulunmak aynı mıdır ? Yani “kurban keseceğim” diye söz veren kendisi ve ailesi etten yiyebilir mi ? Yani adak adamadan farklı mıdır ?

 23. Merhaba bn bundan 3 yıl önce adakta bulunmuştum kızım sağ salim doğurup evde getirsem diye ve adağımı yerine getirdimm eşim kesilen eti kuran kursu yurduna bağışladı. … ve bi olaydan dolayı hocaya gitme zorunda kaldım ve bana kesilmiş adağın kabul olmadığını hiç bir müslümanın yemediğini söyledi bu durumda ben tekrar kesmelimiyim o adağı. Bana kesmemi soylediler yardımcı olur musunuz?

  1. Anlamadığımız Kuran Kursunda ki talebeler Müslüman değil mi? Böyle bir durum söz konusu değil yüce Mevla’mız adağınızı kabul eylesin. Gönlünüz rahat olsun.

   1. Hayr verilen kursta et yenilmemis herkes kestikleri yurda götürdüğü için et kokmuş ve atılmış bu durumda diyorm kabul olmaz mı adak

   2. Bu durum sizin bir vebaliniz yoktur. Zira siz ihtiyaç sahibine ulaştırmışsınız. İhtiyaç sahibinin eti ziyan etmesi sizin adağınızın kabul olmasına herhangi bir zarar vermez. Yüce Mevla’mız niyetinizi kabul eylesin.

 24. Adak ne gibi sıkıntılara iyi gelir ve kurban sadece kurban bayramındamı kesilir cevaplarsan se vinirim

  1. Adak bir sıkıntıdan kurmak için adayabilirsiniz. Mevla’nın izni ile isteğiniz olacaktır. Kurban ise sadece Kurban bayramında kesilmektedir. Fakat dilediğiniz zaman Allah rızası için kurban kesebilirsiniz.

 25. selamünaleyküm eşim kızım üniversiteyi kazanırsa kurban keseceğim diye adak adamış eşim ev hanımı hiç bir geliri yok benim verdiğim para ile kestirecek bu adak kabul olur mu?

  1. Tabi ki kabul olur hatta eşinizin adağını yerine getirmesine yardımcı olduğunuzdan dolayı sizde sevap kazanırsınız.

 26. Abim hastalandı ve ben de onun için adak adadım ve söyle söyledim abim iyi olsun ne olursa olsun adağımı hemen kesecem dedim şu an Biraz maddi sıkıntım var ya adağımi kesecem yada kredi borcumu ödemiyecem ne yapmalıyım birde adağı adadığımız kisi adağın etini yiyebilir mi?

  1. Abimiz adağın etini yiyebilir kesim konusunda ise borcunuz biter bitmez adağınızı kesmelisiniz.

 27. Benim kaynim askerdeyken karakolu saldırıya uğradı ve kaynım yaralandı. Eşimin anne ve babası da oğlumuz hayirlisiyla eve gelince kurban kesicem bu bizim adağımiz olsun dediler.ben herşeyi biliyorum adak konusunda ama bir türlü onlara anlatamiyorum.anlamak istemiyorlar.sırf etten yemek için.kestiler ve esimde yedi fakat ben yemedim cocuklarimada yedirmedim.şimdi bunlar bile bile yedikleri için o et haram olmusmudur onlara…

  1. Değerli ziyaretçimiz, siz doğrusunu yapmışsınız. Onların kestiği ise adak olmamış onla kendileri için kesmişler. Yüce Mevla’mız kabul eylesin. Bilmediklerinden dolayı inşaalah günaha girmemişlerdir.

 28. Merhaba annem bir torunum olursa kurban keseceğim kendimizde yiyeceğiz diye niyet etmiş bu doğrumudur kesilen bu kurbanın etinden yemek helal olurmu

  1. Anneniz adak adamamış, torunu olursa lurban keseceğini ve ailesi ile yiyeceğine dair kendi kendine bir söz vermiş. Bu durumda siz bu kurbanın etini yiyebilirsiniz. Size tavsiyemiz bu kurbanın etinden muhtaçlarda ikram etmelisiniz.

 29. Selamünaleyküm. Üniversite okuyup bitirince atanıp memur olursam. Okumamda emeği geçen insanlarla birlikte yemek için bir keçi koyun vb. Bir şey kesmeye niyetlenmiştim. Çok şükür memur oldum şimdi niyetimde. Niyetim adak mı olur kurban mı. Bu kesilen keçi koyun vb. Ailemle birlikte yiyebilir miyim

  1. Bu niyetiniz adak değildir. Fakat sözünüzü tutmalı ve bahsettiğiniz kişilere Keseceğiniz hayvanın etinden yedirmelisiniz. Ailenizde ikram edebilirsiniz.

 30. Ben bir işten cevap bekliyordum. İle girersem şükür etmek için kurban kesmek istiyordum. İle girdim kurbanı keseceğim ama ben annem ve babamdan ayrı yaşıyorum. Yani benim kendi kazancım var. Annem ve babam etten yiyebilirler mi?

 31. Merhabalar biz yeni evlendik ve nazarlardan dolayı Başımıza bir kaç olay geldi ve onun için adak kestik ve evimiz ailelerimizden ayrı adaklağı dağıtırken annelerimize de birer parça verdik verdiğimiz adaklık kabul olur mu?

  1. Adağınızın kabul olmadığını söylemek doğru olmayacaktır. Fakat evleri ayrıda olsa adak etini anne ve babanıza vermeniz yanlış olmuş. Bu konudan daha önce haberdar değil iseniz bir mahsuru olmayacaktır. Bir daha adak keserken bu konulara dikkat etmelisiniz.

 32. Merhaba adakla ilgili bir sorum olacak. Ben bir arkadaşımla ise başladım ve adağımız bir kurban parasının 3 katını kazanırsak kurbanı keseceğiz dedik. 3 katını kazandık ancak parça parça olunca parayı ve ihmal karlıktan parayı denkleştiremedik. Şuan borçlarımız var ve işlerimiz durdu. Borçları ancak ödüyoruz. Borç alarak kurbanı kesersek kabul olur ve işlerimiz tekrar açılır mı?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Yüce Mevla'mız işlerinizi rast getirsin. Borçlarınızı toparlayınca adağınızı yerine getirmelisiniz. Borçlanarak adağınızı kesmenize gerek yok. Siz samimiyetinizi ortaya koyun inşaallah işleriniz açılacaktır.

 33. Merhaba adakla ilgili bir sorum var. Eşimin kardeşi adak kesti ve bize de verdi. Bu bayramda verilen kurban etleriyle o eti de birleştirip kıyma yaptırdık ve dün o kıymadan pide yaptık ve hep beraber yedik adak sahibide yediği için biz simdi ne yapmalıyız. 6 kilo etten 1 kilosu adak etidir.

  Cevap: Sorunuz ve cevabı konuya eklendi.

 34. Bir Adak kurbanı kesmek niyet etim ( niyetim şöyle); Ãllah ım kesmiş olduğum bu kurbanın hem etinden yemeyi hemde dağıtmayı diyip niyet etsem acaba yanlış mı yapmış olurum.

  Editör cevap: Sorunuz ve cevabı konuya eklendi.

  1. s.alleyküm.
   Hocam ben bir Türbe de dua ettim ve dilek diledim. Dilegim gerçekleşirse (o zaman ki bütceme göre)Horoz kestiremeyi adadım. Dileğim kabul oldu. Ama yurt dışında yaşıyorum, ayni türbeye gitme şansım kimbilir ne zaman olur yada hic olmaz. Bunun yerine her hangi bir Derhaga adasam yada parasını fakire versem bu adağım geçerli olur mu? para olarak protest bacaga ihtiyaç duyan bir kadina yardim etsem de bu adak adak olur mu? yani suan ki koşullarımla ülkeme gidip, horoz kestirmem mümkün değil. Tesekkürler.

   1. Türbede dua ettiniz fakat adak yüce Mevla’mız a yapılır. Böyle yaptığınızı düşünerek cevap veriyoruz. Horoz bir adak olamaz. Fakat bunu verilmiş bir söz olarak değerlendirirsek sizin kesmeniz gerekmez bulunduğunuz veya ülkenizde olan birine ücretini veriniz ve bir fakire ulaştırmasını isteyiniz. Dilerseniz ayriyeten muhtaç olan kimseyede Allah rızası için yardım edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu