Kurban

Adak Eti Nasıl Dağıtılır?

Kesmekte olduğumuz veya kestirmekte olduğumuz adakların eti kimlere ve nasıl dağıtılmalıdır. Özetle Adak eti nasıl dağıtılır? bizlere konusunda kısaca bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Yüce Mevla’mızın rızası için adadığımız adak kurbanlarının etlerini birkaç şekilde dağıtabiliriz. Tabi ki bu seçim adağını İslam dini çerçevesinde kesen kişini arzusuna kalmıştır. Bu şekilleri özetle iki madde halinde sıralayabiliriz.

1.Kesmiş olduğumuz adak veya adakların etlerini kendimiz yememek suretiyle ve normal şartlarda yediremeyeceğimiz insanlara yedirmemek suretiyle ( kimler adak etini yiyemez) tanıdığımız veya çevremizde olan muhtaç insanlara güzel ve ince bir üslup ile ikram edilebilir ve bu vesile ile ikram edilen insanların gönülleri hoş edilebilir.

2. Bu zikrettiğimiz durumun dışında birde bildiğimiz hayır kurumları, yurtlar, vakıflar gibi İslam dini çerçevesindeki kurumlara da adak eti ikram etmek sureti ile verilebilir. Lakin bu konuda ince bir hassasiyet sahibi olmalıdır. Bununla birlikte adak etini verdiğiniz kurum veya kurumların inançlı, aklıselim bir kurum olduğundan emin olmalıyız.

Adak Eti Nasıl Dağıtılır? Başlıklı Sorular

Soru: Adak adadım kısmetse kesmek istiyorum. Bunun dağıtı mı 7 kişi mi olmak zorunda mı? Bir arkadaşım öyle demişti. 6 yada 8 olmaz mı dedim yok olmaz 7 kişiye dağıtmalısın dedi. Dağılım hakkında bilgi öğrenebilir miyim ?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, adak etinin dağıtımı konusunda 7 kişi diye bir şart bulunmamaktadır. Önemli olan muhtaç insanlara Allah (c.c) rızası için dağıtmaktır.

Soru: Adak en az kaç yaşında hayvandan adak olur ve herkese eşit vermek zorunda mıyım?

Keçinin bir yaşında olmalıdır. Koyunun bir yaşını doldurmuş veya 6 aylık olup, bir yaşındaki gibi gösterişli olması şarttır. Deve en az beş yaşını, sığır ve mandanın ise en az iki yaşını bitirmiş olması gerekmektedir. İcab eden yaşı doldurmamış veya herhangi bir uzvu noksan olan veya sakatlığı olup kurban olmasına mani bir durumu olan hayvanlar asla alınmamalıdır. Etin dağıtımı konusunda ise bu sayı ve kilo size kalmıştır. Gönlünüzden geçtiği gibi hareket etmelisiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. SELAMIN ALEYKÜM.
  ANNEMİN ADAMIŞ OLDUĞU KOYUN ETİNDEN EVLADI OLARAK BİZDE YERSEK BUNUN ÜCRETİNİ ANNEMİZ Mİ VERECEK FAKİRE YOKSA BİZ Mİ VE BU ÜCRET NEYE GÖRE BELİRLENİR ADAK HAYVANININ KASAPLARDA Kİ SATIŞ FİYATINA GÖRE Mİ

 2. adak kurbani kac kisiye dagitmali cevremizdeki akrabalara verebilirmiyiz kaynanamlara vere bilirmiyiz kabul olurmu

  1. İstediğiniz kadar kişiye dağıtabilirsiniz. Ancak kaynanıza veremezsiniz. Çünkü eşiniz annesine bakmakla yükümlüdür.

 3. 2 tane adagım var kesıcem ınsallah bunların paylasımı nasıl olmalodır once yakın cevremıze vermemızmı yoksa hıc tanımadıgımız kısılere vermemızmı makbul dur

  1. Bu size kalmış bir durumdur. Ancak İslam dininde kişi önce arabalarından sonra komşularından sorumludur. Bu sıraya göre hareket edebilirsiniz.

 4. 3tane adagim var,gurbetteyim, buralarda açıkçası ihtiyaç sahibi kişileri tanımıyorum… Memlekette vekalet verebileceğim kimselerde yok, bu sebeple 3adagin maddi tutarını camikuran kursu ve yardım kurumlarına dagitsam olur mu? Yoksa illaki hayvan kesip kan akitilmali mi?

  1. Kurban keseceğinize dair adak adamışsanız illaki kurban kesmeniz gerekir. Para olarak vermeniz durumunda bu para sadaka olur, adak borcunuz ise kalır.

 5. Benim bi sorum olacaktı babam ameliyat olmustu böbrek nakli bizde abim ile hani babam bu diyalizden kurtulursa bi kan akıtalım hayır edelim keselim mi diye bi soru sordu bende abime karşılık babam iyi olsun Allah izin versin o iş kolay eseriz Allah a sözümüz olsun diye bi laf yönelttim bu şekilde bi konuşmada bi adak hayvanı kescem Allah a karşı sözümüzü yerine getirmiş olurmuyuz veya uygunu nedir iki hayvan mı kesmeliyiz ? Birde vekalet konusunda tek hayvan yetiyorsa ikimiz birden mi vekalet vermeliyiz

  1. Abiniz veya sizin kesmeniz yeterli olacaktır. Yani imkan yoksa birinizin kesmesi yetecektir. Bu verilen bir sözdür bu nedenle yerine getirilmelidir. Allah rızası için kesin ve ihtiyaç sahiplerine dağıtın.

 6. Adağım vardı ALLAH’ in izniyle kestik köyde kesmek istedik daha çok ihtiyaç sahibi var diye kayın pederime vekalet verdim köyde kesildi kayın pederim bu adağı adağı kesen kişiye vermiş bir parça dedeme vermiş gerisini eve getirmiş yani hiçbir ihtiyaç sahibine gitmemiş kabul olur mu nasıl olması gerekiyor ben istiyordum eve hiç gelmesin hepsi Dağılsın nasıl olmalı sizce teşekkürler.

  1. Birer yemeklik veya üçer yemeklik olarak kaç kişilik çıkıyor ise o kadar dağıta bilirsiniz.

 7. Ben bir adak adadım adağımı keseceğim Allahın izniyle adağımı çalıştığım şantiyedeki işçilere versem olurmu?

  1. Tabiki olabilir bunda bir mahsur yoktur. Fakat çevrenizde ihtiyaç sahiplerine dağıtmanız daha güzel olacaktır.

 8. adak adadım ama adağımı adarken “mangal yapıb mahalle çoçuklarını yedireceğim diye adadım ” dinimizde uygun mudur?

  1. Tabi ki uygundur güzel de düşünmüşsünüz. Fakat kendiniz adak etinden yememelisiniz veya yediğinizin ücretini bir fakire vermelisiniz.

 9. Adak kestim 15 kilo dağıtım ihtiyacı olanlara 8 9 pay yapıp dağıtım ama bu 10 kilo kadar et kaldı Onuda dağıtacaktım ama dolapta kokmuş ne yapmam lazım bana yardımcı olurmuşsunuz teşekkürler ?

 10. Adağımızı sadece kestirip hiç bölmeden öylece çocuk esirgeme kurumuna bagışlayabilir miyiz?

   1. Allah razı olsun.. daha kurbanımız kesilirken cevabımız geldi. Şimdi gönül rahatlığıyla hayrımızı yapabiliriz.. iyi bayramlarınız olsun.

  1. Bu adağın yerine geçmeyecektir. Hayır işlemiş olursunuz. Bu nedenle adağınızın tam olarak yerine gelebilmesi için adağınızı kesmeli ve ihtiyaç sahiplerine dağıtmalısınız.

   1. S.ALEYKÜM bir sorum olacaktı kurban bayramında bir koyun kestik bu koyunu 7 kişiye dağıtmam gerek öyle değil mi? ama görümcem aksini söylüyor sığır kesmiş olsaydım 7 kişi olurdu diyor peki kaç kişi ye vermem gerek bide çevrem hep kestiyse kimseye veremesem günah mı?

   2. Sığır veya küçük baş hayvanı kurban olarak kesin usul şu şekildedir. Elde ettiğiniz eti 3’e bölersiniz ve 1 pay ailenize 1 pay gelecek misafirlerinize ve 1 payıda ihtiyaç sahiplerine dağıtmalısınız. Çevrenizde kesen yok ise araştırmalı ve ihtiyaç sahibini bulmalısınız. Bir kişi bulursanız hepsini bir kişiyede verebilirsiniz.

 11. merhabalar ben ev hanımıyım kızım için adak adadım çok şükür oldu keseceğimiz kurbanı iki taraf içinde aynı şey geçerlimi bir arkadaş eşi adadığı için bayan kendi ailesine vermiş bu sadece adak adayan kişi için mi geçerli yoksa her iki taraf için mi geçer li teşekkürler

  1. Bu konu adak adayan kimse için geçerlidir. Zira adak ona aittir. Yüce Mevla’mız kabul eylesin.

 12. S.aleyküm, Bir adak adadım kısmetse kesmek istiyorum müsait olduğum vakitte. Bunun dağıtı mı 7 kişi mi olmak zorunda. Bi arkadaşım öyle demişti. 6 yada 8 olmaz mı dedim yok olmaz 7 kişiye dağıtmalısın dedi. Dağılım hakkında bilgi öğrenebilir miyim ?
  Teşekkürler…

 13. Adak etini bağlı olduğumuz kuran kursunu verdim eğer orda bilmeden kendimiz yersek sakınca olurmu ?

  1. Herhangi bir sakıncası yoktur. Fakat siz elinizden geldiğince bu konuda dikkatli olmalısınız.

 14. Eşim piknikte oğlumuzu kaybetmiş bulursam bir kurban kesicem demiş ben hemen kesmeli miyim adağımızı.

  1. Eğer kurban keseceğim dedi ise en doğrusu kurban bayramında kesmektir. Fakat bu eğer zaten kurban bayramında kurban kesecek iseniz iki tane kesmelisiniz. Zira keseceğiniz kurban ile kurban bayramında kesilen kurbanın yerleri ayrıdır.

 15. akika kesmek istiyorum akika etinden ailem ve ben istifade edebilirmiyiz ne şekilde pay olmalıdır.

  1. Akika kurbanı hayır maksatlı kesilmektedir. Sahibinin bu Akika’dan yemesi câizdir. Bununla birlikte yakın akrabalara, arkadaşlara ve fakirlerede ikram edilmelidir.

 16. adak olarak dağıttığım kurbanı komşum kabul etmedi geri getirdi buda beni çok ama çok üzdü kabul etmemek günahmıdır?

  1. Komşunuzun neden böyle yaptığını anlayamadık. İslam dininde hediyeyi ki eğer bu bir yemekse geri çevirmek çok yanlış bir tutumdur. Zira Peygamber Efendimiz dahi hediyeleri geri çevirmemiştir. Daha sonra aldığı hediyeleri başkalarına hediye etmiştir. Fakat size tavsiyemiz komşunuza gönül koymayın.

 17. Yeni dogam kızıma adak adadım mahalleye dağıtsam olurmu ve kendi annem babam kardeşim yiyebilir mi?

  1. Öncelikle hayırlı olsun. Keseceğiniz adak etini anne ve babanız yiyemez.zira siz onlara bakmak ile yükümlüsünüz.

  1. Elimizden geldiğince açıklamaya çalıştık. Özellikle bir sorunuz varsa iletin cevaplayalım.

 18. Eşim doğumunda oğlumuza adak adamıştı şimdi adağını kesecek etinden kimler yiyebilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu