İslam Alimi

Adak adadım adağımın etini kan bağlantısı olan akrabalarım yiyebilir mi?

Adak adadım adağımın etini kan bağlantısı olan akrabalarım yiyebilir mi?Hocam ben bir adak adadım adağımın etini kan bağlantısı olan akrabalarım yiyebilir mi (teyze anneanne) gibi mail adresinden bilgilendirirseniz çok sevinirim Allah’a emanet olun hayırlı çalışmalar.

Cevap: Öncelikle yüce Mevla’mız adağınızı kabul eylesin. Kesmiş veya kestirmiş olduğunuz adağın etini teyzeniz, anneanneniz hatta kardeşleriniz dahi yiyebilir. Fakat bu noktada fakir insanları tercih etmeniz İslam dini açısından daha hayırlı olacaktır. Bu konu ile birlikte adak etini birinci derecede bakmak ile yani geçimini temin etmek ile yükümlü olduğunuz kişilere yedirmeniz İslam dini açısından uygun olmaz.

Ancak bu birinci derecede ki yakınlarınızın yiyecekleri etin ücretini fakir kişilere sadaka olarak verdiğiniz taktirde yedirebilirsiniz. Bu kural sizin içinde aynı şekilde geçerlidir.

Dolayısı ile sorunuzda yer aldığı üzere adak etini kan bağı olan kimselerin yemesinde bir mahsur yoktur. Lakin bakımı ile yükümlü olduğunuz kimseler yiyemez. Tabi olur ya insanlık hali sizin ve birinci derecede yakınlarınızın canı çeker veya siz bir miktar yedirmek isterseniz yukarıda bahsettiğimiz şekilde yedirebilirsiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ