KurbanSorularınız

Adağımı Yerine Getirmedim Evlenmeme Engel Olur mu?

Hocam Ben askerliğim biterse kurban keseceğim demiştim Bu Adak mı oluyor ve şuan hala yapmadım askerliğim de bitti ve ben evlenmeye hazırlanıyorum.

Nasipse birisini bulunca evleneceğim ama hala bulamadım. Gittiğimiz her yerden elim boş geliyorum. Bu olay yani yapacağım deyip te yapmadığım şey benim evleneneme sebebim olabilir mi, yani yapacağım deyip te yapmadığım için evlenemiyor olabilir miyim?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, bir Müslüman adak adadığı vakit o adağı yerine geldiği zaman ve imkanı bulduğu zaman adağını yerine getirmelidir. Sizin askerdeyken “askerliğim biterse kurban keseceğim” demeniz bir adaktır. Yüce Mevla’mız adağınızı kabul etmiş ve askerliğinizi bitirip evinize, ailenize dönmüşsünüz. Şimdi ise hayırlı bir yuva kurma düşüncesindesiniz. Size tavsiyemiz önce vermiş olduğunuz sözü yani adağı yerine getirin.

Sonra ise ellerinizi açarak ” Ya Rabbi benim bir adağım ve isteğim vardı. Sen bana isteğimi nasip ettin ve bende adağımı yerine getirdim. Şimdi ise senin rızan için hayırlı bir evlilik yapmayı istiyorum. Sen bana hayırlı bir eş nasip eyle” şeklinde dua etmelisiniz. Adağınızı yerine getirmemeniz evliliğinize engel olabilir veya olmaya bilir. Bunu ancak Yüce Mevla’mız bilebilir. Ancak bir kul verdiği sözü yerine getirmelidir ki Yüce Mevla’sına ona güvensin ve dileklerini yerine getirsin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Merhaba benim sorum evlenmeden önce bir adak adamıştım hala yerine getiremedim şuan ben çalışmıyorum ev hanımıyım nasıl yerine getirmem gerekiyor. Eşimin parasıyla adağımı yapabilir miyim yada yine eşimden aldığım paraları biriktirsem olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu