Kurban

Adadığı Adağa Gücü Yetmeyen Kimse Ne Yapmalıdır?

Güç yetirilemeyecek bir şey adamanın hükmü nedir? Adadığı Adağa Gücü Yetmeyen Kimse Ne Yapmalıdır? Böyle bir adak geçerli olur mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Kişinin Adağının geçerli olması için adanan şeyin cinsinden bir farz ya da vacip bulunmalıdır ve de adanan şeyin yerine getirilmesi için hem kişinin yapabilmesi hem de dinimizce mümkün olması gerekmektedir adanan şey eğer mal ise adayan kişinin mülkiyetinde olmalıdır .(Fetavay-ı Hindiyye, I, 208).

Bu nedenle kişinin, kendisinin olmadığı bir malı vermeyi ya da kurban etmeyi adaması geçersiz olmaktadır. Kişinin Sahip olduğu maldan fazlasını adaması durumunda ise yalnızca sahip olduğu kadarı hakkında geçerli sayılır. Adak adayan kimsenin, adağını kendi malıyla gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğer adak adayan kişinin malı yoksa bol bol tövbe etmeli, mal sahibi olduğunda da adağını yerine getirmelidir. (İbn Abidin, Reddu’l-Muhtar, III, 68).

Bedenen yaptığımız ibadetler için ise yani oruç tutmayı adayıp da hastalık ya da yaşlılık gibi özür nedeniyle adaklarını gerçekleştiremeyecek olan kimselerin, her bir oruç adağı için birer fidye vermeleri gerekmektedir.

 Ömrü boyunca oruç tutmayı adayan kimse, sağlık durumu el verdiği kadarıyla adağını mutlaka yerine getirmeli, bu durumun mümkün olmaması halinde ise her bir gün için bir fidye vermelidir. Şayet kişi namaz kılmayı adamışsa; ima ile de olsa adadığı namazı kılmalıdır. Eğer güç getiremezse tövbe etmelidir.

Bu durumlarda olan kişiler, daha sonra bu ibadetleri yapmaya güç getirirlerse, adaklarını mutlaka yerine getirmelidirler. (Kasani, Bedaiü’s-Sanai, V, 91; Mevsili, İhtiyar, İstanbul, IV, 603; Fetava-yı Hindiyye, I, 209).

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Selam hocam bu yıl bu sene kurban için ortaklığa gircem diye şart ettim. Kesmezsem ne olur ve. Şart etmenin. Kefareti olurmu olutsada saet ne kadar olur

 2. Selam hocam kurban kesmek için ortaklığa girmek için şart ettim gitmeliyim. Yeminimin kefareti ne kadar olur sizce dedi ki:

  Selam hocam bu yıl bu sene kurban için ortaklığa gircem diye şart ettim. Kesmezsem ne olur ve. Şart etmenin. Kefareti olurmu olutsada saet ne kadar olur

 3. Merhaba hocam kardeşim hastaydı yarına kadar iyilesirse se kapanacağım diye adak adadım yarına kadar iyi lesmedi ama ondan sonra iyileşmeye başladı şimdi ben bu adak tan sorumluyum bide sorumluysam şuan hiç kapanmak istemiyorum kefaret verebilirmiyim yada ne yapmalıyım lütfen cevap bekliyorum sizden

  1. Bu sözünüz bir adak değil dır. Ancak Mevala’mıza verilmiş bir sözdür. Asıl sorun şu Rabbinize tutmayacağınız bir söz vermek çok büyük bir hatadır. Tek yapmanız gereken tövbe etmenizdir.

 4. Merhaba hocam. eşim üniversitedeyken bir dersten geçersem deve kurban edeceğim demiş. ama şu anda onu alabilecek durumumuz yok. yerine koç ya da dana kessek olur mu acaba?

 5. Merhaba hocam ilk esimden ayrılıp kurtulursam kendi soy ismimi alabilirsem kurban keseceğim demiştim çok şükür gerçekleşti ama adağımı yerine getiremedim maddi sıkıntılardan dolayı bunun yerine yapabileceğim başka bir şey var mi adağımın üzerinden 4 yıl geçti cevabınızı bekliyorum.

  1. Kurban keseceğim dediğiniz için kurban bayramında kesmelisiniz. Yıllar geçmiş olabilir durumunuzun olduğu ilk kurban bayramında bu niyetiniz ile bir kurban kesmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu