Sorularınız

Ablamın ve Arkadaşımın Çocuğunu Emzirdim Bu Çocuklar Evlenebilirler mi?

Ben ablamın çocuğunu emzirdim, birde arkadaşımın kızını emzirdim. Bu hususta bunlar evlenebilir mi yoksa kardeş mi oluyorlar.

Değerli ziyaretçimiz, bir kadının emzirdiği bütün çocuklar o kadının süt çocuğu sayılmaktadır. Bununla birlikte tabi olarak bir kadının emzirdiği bütün çocuklar ayrı anne ve babadan olsalar da bu çocuklar süt kardeş olmaktadırlar. İslam dininde bu konu çok önemli bir konudur.

Bu nedenle her Müslüman kadın bu konunun öneminin bilincinde olmalıdır. Hangi çocukları emzirdiğini unutmamalıdır ve o çocuklara süt anneleri olduğunu ve hatta süt kardeşlerinin kimler olduğunu söylemekle yükümlüdür. Zira bu tür durumlar çok karşılaşılmaktadır ve bazı gençler bu konuda ciddi maduriyetler yaşamaktadır. Tabi bu konun vebali ise bu konudan haberdar olduğu halde çocukları bilgilendirmeyen konunun ciddiyetine sahip olmayan yetişkinlerdir.

Özetle, sorunuza cevap verecek olur isek bahsettiğiniz bu iki çocukta süt kardeşlerdir ve evlilikleri söz konusu dahi değildir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. acil soru
  ben diyorum ki küfre sebeb olmak insanlarin dinden çıkmasına sebeb olmak ve bunu isteyerek yapmak sonrada küfre yani dinden cikmaga tevbe etmek ama sebeb olduklari kisileri uyarmamak onlarin kafir kalmalari veya kafir ölmeleri küfür müdür bu halde edilen tevbeler kabul olmaz mi

  1. Bu durum küfür değildir. Böyle bir kimsenin tövbesi kabul olur. Anca bu kimse hatalarını telafi etmek için elinden geleni yapmalıdır. Fakat onun yüzünden kafir olan herkesi Müslüman yapmak zorunda değildir.

   1. Evet olur ancak doğru olan elinden geleni yapmalıdır.

   2. peki sadece küfre düşmeye tevbe yeterlidir dimi yani Ya Rabbi bilerek veya bilmeyerek küfre sebeb olacak bir şey söyledim veya bir is yaptımda pisman oldum tevbe ettim beni affet demek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu