İslam Alimi

Abid Ne Demek?

Sözlükte Abid kelimesi “hizmet, itaat, kulluk ve ibadet eden kişi” anlamlarına gelmektedir. İslam dini terimlerinde ise Abid kelimesi namaz, oruç, hac, zekat, dua, zikir, tevbe, cihad, takva ve sabır… gibi birçok güzel amelleri işleyen kendini bu amellere adayan kişi demektir. Bununla birlikte abid olan kişi içki, kumar, zina, yalan, hırsızlık, gasp, zulüm ve adam öldürme… gibi bütün haramlardan kaçınan, yani kısaca Allah (cc.c) ve Peygambere samimiyet ile itaat eden kimse anlamına gelmektedir.

Abid kelimesinin çoğulu ise abidin ve abidattır. “Abid” kavramı Allah’a tam bir iman ile ibadet edeni de ifade etmekle birlikte, Allah’tan başka şeylere de ibadet edeni kişiyi de ifade etmektedir. Bunun nedeni kelimenin manasıdır. Şöyle ki bu kelime genel olarak bir insanın bağlı olduğu inanca samimiyet ile teslim olmasını ve inancının gerekliliklerini hayatının en önemli noktasına yerleştirmesi manasına gelmektedir. Tabi ki burada şu da denilebilir ki o halde İslam Dininde Abid kavramını değerlendirir isek salih kullar ile abid kullar arasında ne fark vardır. Zira Salih kullarda, Abid kullarda ibadet ehlidirler. Abid kulları, salih kullardan ayıran özellik salihler samimi inançlarını halkın arasında ve günlük yaşantılarını sürdürürken yaşarlar. Abidler ise genel olarak halktan uzak bir yerde ve sadece yaşayabilleceği kadar bir dünya malı ile bütün günlerini hatta ömürlerini ibadet ve zikir ile geçirenlerdir.

Kuran ı Kerimde Abid kelimesi tekil ve çoğul şekliyle 12 ayette geçmiş, Allah’a ibadet edenler övülmüş.

2.138 – “Biz, Allah’ın boyasıyla boyanmışızdır. Boyası Allah’ın kinden daha güzel olan kimdir? Biz ona ibadet edenleriz” (deyin). (Bakara, 2/138)
9.112 – Bunlar, tövbe edenler, ibadet edenler, hamd edenler, oruç tutanlar , rükû’ ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Müminleri müjdele. ( Tevbe, 9/112)

Allah’tan başkasına ibadet edenlere Abid denmesi.

21.53 – Babalarımızı(Allahtan gayrısına) bunlara ibadet ediyor bulduk” dediler. (Enbiyâ, 21/53) ” ibadet ediyor bulduk” ifadesi ayette abid kelimesi ile ifade edilmiştir. Ayetin arapçasına bakabilirsiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ