Sözlük

Abese Ne Demek?

Abese Ne Demek? Sözlükte Abese kelimesi “surat astı” ilgilenmedi gibi manlara gelmektedir. Bu gibi manalara gelen “abese” kelimesi aynı zamanda Kuran’ın 80. suresinin adıdır. Peygamber Efendimiz, Mekke’nin ileri gelenlerine İslam’ı izah eder ve anlatırken âmâ olan Abdullah ibn Ümmü Mektûm adın da bir kişi gelmiştir. Peygamber Efendimizden İslam dinini kendisine öğretmesini istemiş ve bunda ısrar etmiştir.

Bu sırada Peygamberimiz Velid veya Ümeyye ibn Halef’i ikna etmeye çalışıyordu. Bahsi geçen bu zengin ve Arap toplumunda ileri gelen adamlar kendilerinin yanında fakirlerin bulunarak söze karışmalarından hiç hoşlanmazlardı.

Bu sebeple Peygamber Efendimizin, Abdullah ibn Ümmü Mektûm’un ısrarına canı sıkılmış ve memnuniyetsizliğini ifade etmek için yüzünü ekşitmiştir. Abese suresi bunun üzerine inmiş ve Peygamber’in bu tavrının Yüce Allah (c.c) tarafından hoş karşılanmadığı açıklanmıştır.Tabi ki şu gerçeği de anlamak gerekir ki Efendimiz o ama kimseyi önemsemediğinden surat asmamıştır.Efendimizin orada ki gayesi eğer o zengin ileri gelenler ikna olur ve gerçeği görerek Müslüman olurlarsa onlara bakarak bir çok insanın İslamla şerefleneceğini düşünmüştür.

Fakat bu hakikate rağmen yüce Mevla’mız Abese suresinde şunu ifade etmektedir.Benim katımda kendi gönlüyle gelen bir ama Müslüman bir çok Müslüman olacak zenginden daha kıymetlidir.Ne yüce Bir Rabbimiz var, hamd olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu