Sözlük

Abes Ne Demek?

Abes Ne Demek? Bir kişiye bu dünya ve ahirette herhangi bir maddi ve özellikle manevi bir yarar vermeyen, sağlamayan söz, iş ve davranış anlamına gelmektedir.

Abes kelimesi başka bir deyişle, hiç bir kimseye faydası, iyiliği dokunmayan veya hiç bir dini amaç, gaye taşımayan her söz ve davranış anlamına gelmektedir. Kuran-ı Kerim’de insanların, Allah’ın kullarının abes olarak yaratılmadığı, ahireti olmayan bir dünya hayatının da (yani ahireti gaye edinmemiş bir dünya hayatınında) abes olduğu önemle belirtilmiştir.

Diyanet Meali :23.115 – “Sizi boşuna yarattığımızı ve bize tekrar döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?” (Mü’minûn, 23/115).

Ayrıca insanların başıboş bırakılmadığı da belirtilmiştir. Diyanet Meali :75.36 – İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder. (Kıyame, 75/36)

Bunun yanında göklerin ve yerin abes olarak yaratılmadığı da şöyle ifade edilmiştir.Diyanet Meali :21.16 – Biz yeri, göğü ve arasındakileri oyun olsun diye yaratmadık. Enbiya, 21/16;

Diyanet Meali :38.27 – Biz göğü, yeri ve ikisi arasındakileri boş yere yaratmadık. Bu (yaratılanların boş yere yaratıldığı iddiası) inkâr edenlerin zannıdır. Cehennem ateşinden dolayı vay inkâr edenlerin hâline! , Sad.38/27

Bu açıdan Evrendeki olağanüstü mükemmellikteki nizam ve ölçü varlıkta ve var olan insanın hayatında abese yer olmadığının açık bir kanıtıdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu