İsimler

Abdullah İsminin Anlamı Nedir? Abdullah Ne Demek?

Doğacak çocuklarına Abdullah ismini koymayı düşünenler doğru yerdeler. Şimdi Abdullah isminin anlamı merak edip öğrenmek isteyenler için bilgiler verelim. Bu ismin anlamları şu şekildedir:

  • Allah’ın kulu
  • Allah’ın sevdiği kul

Abdullah İsminin Anlamı Hakkında Detaylı Bilgi

Abdullah ismi Allah’ın kulu anlamına gelmektedir. Aynı zamanda peygamberimizin en sevdiği isimlerden biri olan Abdullah ismi aynı zamanda babasının da adıdır. Türkiye’de oldukça kullanılan isimlerden biridir. Abdullah ismi geçmişten günümüze kadar gelen isimlerden biridir. Abdullah ismi günümüzde sıklıkla kullanılan isimlerden sadece bir tanesidir.

Bilindiği üzere Abdullah ismi aynı zamanda Peygamber Efendimizin çocuklarından birinin ismidir. Bu konu hakkında bilgi için Peygamber Efendimizin Çocuklarının İsimleri ve Haklarında Bilgi başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Abdullah İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Bu isim yüce kitabımız Kuran ı Kerimde yer almaktadır. Şimdi sizlere iki tane ayeti kerimeyi örnek olarak vereceğiz. Ayet mealleri Türkçe olduğundan Abdullah ismi Allah’ın (c.c) kulu olarak geçmektedir.

Cevabı çocuk verdi: “Ben Allah’ın kuluyum (Ayetin Arapçasında Allah’ın kuluyum ifadesi Abdullah’ım şeklide yer almaktadır) ; O, bana kitap verdi ve beni peygamber yaptı.

﴾Meryem 30﴿

Daha detaylı bilgi ve Arapça yazılışı için şu linke başvurabilirsiniz: https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Meryem-suresi/2279/29-33-ayet-tefsiri

Allah’ın kulu (Abdullah) O’na ibadet etmek üzere kalktığında üstüne çıkarcasına etrafına üşüşüyorlar.

(Cin Suresi 19)

Abdullah İsmi İstatistikleri

Abdullah isminin Türkiye sıralaması:50
Türkiye’deki Abdullah isminin sayısı:278.122
İstanbul’daki Abdullah isminini sayısı:39.277
Türkiye’de her 294 kişiden birinin ismi:Abdullah

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu