İsimler

Abdülhamit İsminin Anlamı Nedir? Abdülhamit Ne Demek?

Abdülhamit ismi geçmişten günümüze kadar gelen erkek isimlerden biridir. Bu isim günümüzde de kullanılmaktadır. Abdülhamit isminin anlamı konusunu merak edip, öğrendikten sonra doğacak olan erkek çocuklarına bu ismi koymayı düşünenler doğru yerdeler. Haydi şimdi bu güzel ismin anlamlarını sıralayalım…

  • Hamdolunmuş
  • Övgüye değer

Abdülhamit İsminin Anlamı Hakkında Detaylı Bilgi

Abdülhamit ismi Arapça bir isimdir. Esma ül hüsnaya dayanan bu isim kısaca Hamit olan Allah’ın kulu manasına gelmektedir.

Geniş anlamı ise Hamid olan yani cümle varlık tarafından övülen, övülmeyi hak eden yüce Allah’ın Kulu demektir. Abdül kul demektir, Hamit ise bütün varlığın kendisini dilleri ve halleriyle övdüğü Yüce Allah’ı ifade etmektedir.

“Hamd”, ihsan sahibi büyüğü övmek, tazim fikri ve teşekkür kasdiyle methü sena etmektir. Esmaül Hüsna’dan olan “Hamid” kelimesi de, kendisine hamdu sena olunan, bütün varlığın diliyle biricik övülen, övgüye değer, hamdolunmuş ve Allahın kulu anlamlarına gelir. Bu ismin Kuranda geçtiğinden emin olmak için şu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.islamalimi.com/kuranda-gecen-erkek-isimleri/

Abdülhamit İsmi Kuranda Geçiyor mu?

Abdülhamit isim kuranda geçmektedir ve aynı zamanda kökeni’de Arapçadır. Bu ismi doğacak olan erkek çocuklarına koymakta dini açıdan hiç bir sorun bulunmamaktadır, aksine çocuklarımıza koymamız gereken isimlerden sadece bir tanesidir.

Onlar sözün güzeline yöneltilmişler ve övgüye en layık olan (Hamid’in) Allah’ın yoluna iletilmişlerdir.

(Hac Suresi-24)

Arapça olarak ayette Yüce Mevla’mızın sıfatlarından biri olan Hamid şeklinde yer almaktadır. Ancak meal açısında çevirisi böyle uygun olduğundan bu şekilde ifade edilmektedir. Ayetin Arapça okunuşu şu şekildedir:

ve hudu ilattyyibi minelkavli ve hudu ila siratil HAMİD.

(Hac Suresi-24)

Abdülhamit İsminin İstatistikleri

İslam Alimi tavsiye oranı :10/10
Kuranda geçiyor mu?Evet -Hayır
Abdülhamit İsmin kökeni:Arapça
Türkiye’de kaç tane Abdülhamit ismi var? yaklaşık:900
İstanbul’da kaç tane var? yaklaşık :80
Cinsiyet:Erkek

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu