İslam Alimi

Abdestsiz Sure Ezberlenir mi?

Hocam her fırsatta sure veya dua ezberlemeye çalışıyorum. Bazende telefondan doğru okunuşunu öğrenmek için dinliyorum. Abdestsiz öğrenmeye çalışmamda sakınca var mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, yüce Mevla’mız bu gayretinizi daim eylesin. Ne güzel bir şey yapıyorsunuz. Bilindiği üzere İslam dini ilme çok büyük önem vermektedir ve Müslümanların neye inandığını bilmeleri araştırmaları çok önemlidir. Sorunuz ile alakalı bir ayeti kerime şöyledir:

– Ona (Kuran’a), ancak tertemiz olanlar (abdestli olanlar) dokunabilir. (Vakıa 56.79)

Bu noktada birinci nokta ezberlediğiniz surelerden kastınız Kuran ı Kerimde yer alan sureler ve ayetler ise eğer elinize alarak ezber yapacaksanız abdestli olmanız gerekmektedir. Fakat bahsettiğiniz gibi telefondan dinleyerek ezber yapıyor iseniz abdestli olmanız şart değildir. Lakin bu konuda ki tavsiyemiz abdestli olmanızdır. Zira abdestli olmanız ilme verdiğiniz değeri göstermektedir ve sevabınızı katlayacaktır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Derya dedi ki:

  Ben cüz den ezber yapiyordum ve abdest almadim günaha mi girdim ben

 2. Allah'ın Kulu dedi ki:

  Sayın ilgili,
  “Bu noktada birinci nokta ezberlediğiniz surelerden kastınız Kuran ı Kerimde yer alan sureler ve ayetler ise eğer elinize alarak ezber yapacaksanız abdestli olmanız gerekmektedir. ” diyerek, sanki Kur-an’ı Kerim dışında da yer alan sureler ve ayetler varmış gibi algıladım ben okuyunca. Ezberi Kur-an’ı KErim den yapıyorsanız …, ezberi telefondan yada başka cihazdan yapıyorsanız … şeklinde yazsanız, daha uygun olurdu diye kalbimden geçirdim.

 3. Servet dedi ki:

  Ben bazen değerli alimlerin kuranı yanlış yorumladıklarını düşünüyorum. Ayette “ancak tertemiz olanlar dokunabilir diyor. Abdestli olan tertemiz mi oluyor? Yada abdetstli olan tertemiz oluyor mu? Ne göre tertemiz oluyor? Tertemiz sözünü sadece beden olarak mı işaret etmiş Mevlam? Bu ayetin üzerinde durulması gerekiyor.

 4. Elif88 dedi ki:

  Internet den ezber yapıyorum fakat abdest almıyorum acaba bir sakıncası var mıdır …

 5. Fatih dedi ki:

  Cok güzel açıklamışsın kardeşim eline saglık

  1. Noname dedi ki:

   kız öğrenciler olarak ezber yapmamız gerekiyor lakin özel hallerden dolayı yetiştimeme gibi problemlerimiz oluyor. Elimizi sürmeden okuyabikeceğimiz söyleniyor mümkün müdür

 6. Rabia dedi ki:

  Selamun Aleyküm. Benim sürekli ezber yapmam gerekiyor ama bazen dışarda oluyorum abdest alacak durumum olmuyor ve telefonda ezan vakti pro’dan ezber yapsam abdestsiz uygun’mu?

  1. islamalimi dedi ki:

   Elinize alarak ezber yapacaksanız abdestli olmanız gerekmektedir. Fakat bahsettiğiniz gibi telefondan dinleyerek ezber yapıyor iseniz abdestli olmanız şart değildir. Lakin bu konuda ki tavsiyemiz abdestli olmanızdır. Zira abdestli olmanız ilme verdiğiniz değeri göstermektedir ve sevabınızı katlayacaktır.

BİR YORUM YAZ