Abdest

Abdestsiz Sure Ezberlenir mi?

Hocam her fırsatta sure veya dua ezberlemeye çalışıyorum. Size sorum abdestsiz sure ezberlenir mi? Bazende telefondan doğru okunuşunu öğrenmek için dinliyorum. Abdestsiz öğrenmeye çalışmamda sakınca var mı?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, yüce Mevla’mız bu gayretinizi daim eylesin. Yaptığınız çok güzel bir şey. Bilindiği üzere İslam dini ilme çok büyük önem vermektedir ve Müslümanların neye inandığını bilmeleri araştırmaları çok önemlidir. Sorunuz ile alakalı bir ayeti kerime şöyledir:

– Ona (Kuran’a), ancak tertemiz olanlar (abdestli olanlar) dokunabilir.

(Vakıa 56.79)

Peki, Abdestsiz Sure Ezberlenir mi? Nasıl Bir Yol İzlemeliyiz

Öncelikle belirtmeliyiz ki sureleri ezberlememiz çok önemlidir. Çünkü bizler ibadetlerimizin pek çoğunu sureler ile yapmaktayız. Beş vakit namaz bunun en güzel örneğidir. Bu konuda birinci nokta ezberlediğiniz surelerden kastınız Kuran ı Kerimde yer alan sureler ve ayetlerdir. Eğer elinize alarak ezber yapacaksanız abdestli olmanız gerekmektedir.

Fakat bahsettiğiniz gibi telefondan dinleyerek ezber yapıyor iseniz abdestli olmanız şart değildir. Lakin bu konuda ki tavsiyemiz abdestli olmanızdır. Tabi ki bu sözümüz sadece bir tavsiyedir, şart değildir. Sure ezberlerken abdestli olmanız ilme verdiğiniz değeri göstermektedir ve bu tutumumuz sevabınızı katlayacaktır. Bu konuda size güzel bir örnek vererek konumuzu sonlandıralım.

Abdestsiz Hadis i Şerif Dahi Rivayet Etmeyen İmam

Dört büyük imamdan biri olan İmam-ı Malik (ra) şöyle yaparmış .Hadis rivayet edeceği zaman abdest alır, saçını ve sakalını taradıktan sonra oturarak hadis rivayet ederdi.

Yolda, ayakta ve acele bir işi var ise asla hadis rivayet etmezdi. kaynaklarımızda şu bilgide yer almaktadır. A’meş, Katade ve tabiinin ileri gelen büyüklerimiz abdestsiz hadis yazmaz ve okumazlardı. (İmam-ı Beyhaki, Medhal, 300-400)

Bu konu ile alakalı olan Abdest Nasıl Alınır? başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Sayın ilgili,
    “Bu noktada birinci nokta ezberlediğiniz surelerden kastınız Kuran ı Kerimde yer alan sureler ve ayetler ise eğer elinize alarak ezber yapacaksanız abdestli olmanız gerekmektedir. ” diyerek, sanki Kur-an’ı Kerim dışında da yer alan sureler ve ayetler varmış gibi algıladım ben okuyunca. Ezberi Kur-an’ı KErim den yapıyorsanız …, ezberi telefondan yada başka cihazdan yapıyorsanız … şeklinde yazsanız, daha uygun olurdu diye kalbimden geçirdim.

  2. Ben bazen değerli alimlerin kuranı yanlış yorumladıklarını düşünüyorum. Ayette “ancak tertemiz olanlar dokunabilir diyor. Abdestli olan tertemiz mi oluyor? Yada abdetstli olan tertemiz oluyor mu? Ne göre tertemiz oluyor? Tertemiz sözünü sadece beden olarak mı işaret etmiş Mevlam? Bu ayetin üzerinde durulması gerekiyor.

  3. Internet den ezber yapıyorum fakat abdest almıyorum acaba bir sakıncası var mıdır …

    1. kız öğrenciler olarak ezber yapmamız gerekiyor lakin özel hallerden dolayı yetiştimeme gibi problemlerimiz oluyor. Elimizi sürmeden okuyabikeceğimiz söyleniyor mümkün müdür

  4. Selamun Aleyküm. Benim sürekli ezber yapmam gerekiyor ama bazen dışarda oluyorum abdest alacak durumum olmuyor ve telefonda ezan vakti pro’dan ezber yapsam abdestsiz uygun’mu?

    1. Elinize alarak ezber yapacaksanız abdestli olmanız gerekmektedir. Fakat bahsettiğiniz gibi telefondan dinleyerek ezber yapıyor iseniz abdestli olmanız şart değildir. Lakin bu konuda ki tavsiyemiz abdestli olmanızdır. Zira abdestli olmanız ilme verdiğiniz değeri göstermektedir ve sevabınızı katlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu